BANSKÁ ŠTIAVNICA. Krízový štáb, ktorý bude koordinovať stav hladín vodných nádrží na Slovensku a v prípade povodní bude určovať zadržiavanie vody, alebo jej vypúšťanie, vznikne v dohľadnom čase v sídle Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) v Banskej Štiavnici. Na dnešnej tlačovej konferencii o tom informoval minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja SR Zsolt Simon.
"Zriadením takéhoto centra môžeme v prípade potreby regulovať prietoky tokov a výšky vodných hladín veľkých slovenských riek a tým aj eliminovať prípadné povodňové škody," uviedol Simon.
Zriadenie takéhoto centra vytvorí asi šesť nových pracovných miest. "Náklady na ich vytvorenie budú oveľa menšie, ako škody, ktorým sa takto bude môcť predchádzať," pripomenul minister. Simon chce v najbližších dňoch rokovať aj s vedením Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ). Jeho zámerom je zlepšiť koordináciu SHMÚ a starostov a primátorov obcí a miest pred blížiacimi sa zmenami počasia.
Šéf agrorezortu sa chce zasadiť aj za zlepšenie komunikácie medzi vodohospodármi a správcami ciest. Práce na obnove a výstavbe komunikácií, najmä pri vodných tokoch, sa totiž často robia bez ich koordinácie a cestné priepusty veľakrát neplnia svoju funkciu.
Ako informovali zástupcovia SVP, augustové výčiny počasia, najmä na hornej Nitre, si zo strany podniku vyžiadali náklady na zabezpečovacie práce vo výške asi 3 milióny eur. Škody dosiahli asi 2,5 milióna eur. Podnik však už v prvom polroku vynaložil na záchranné a zabezpečovacie práce asi 113,4 milióna eur. Podstatná časť išla na obnovu tokov a hrádzí po májových a júnových povodniach na východe Slovenska.
Pre povodne prišli vodohospodári o 5,5 milióna eur
BANSKÁ ŠTIAVNICA. Podľa predbežných odhadov spôsobili augustové povodne na majetku v správe Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) škody vyše 2,5 milióna eur a na zabezpečovacie práce podnik vynaložil ďalšie tri milióny eur. Informoval o tom na brífingu po porade s ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom technicko-prevádzkový riaditeľ SVP Marián Supek.
Ako ďalej uviedol, súčasnou prioritou podniku je dokončiť opravy hrádzí, ktoré boli pretrhnuté alebo prekopané pri májových a júnových povodniach, aby pri očakávaných jesenných dažďoch opäť plnili svoju funkciu. Zostáva ešte dokončiť opravy hrádzí na Ondave, Trnávke, Latorici a Poprade.
Na protipovodňovú ochranu je zameraných aj 12 projektov v celkovej hodnote 33 miliónov eur, na ktoré chce SVP získať granty z eurofondov. Projekty môže podať do 13. septembra v aktuálnej výzve prioritnej osi protipovodňová ochrana, spolufinancovať ich bude piatimi percentami a ďalších 10 percent je spolufinancovanie zo štátneho rozpočtu. "Sú tam rôzne opatrenia ako úpravy vodných tokov, rekonštrukcie ochranných hrádzí či budovanie poldrov," uviedol Supek.
V prvom polroku tohto roka vynaložil SVP na protipovodňové opatrenia, úpravy vodných tokov vo svojej správe, záchranné a zabezpečovacie práce 113,4 milióna eur.
SITA