Pôvodný článok tlačových agentúr sme o 20:20 nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Predseda Najvyššieho súdu Štefan Harabin a vláda sa dostali do ďalšieho konfliktu po tom, ako prešiel včera kabinetom návrh ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) o Súdnej rade.
Nové znenie zákona má zabezpečiť verejné zasadania a zverejňovanie jej zdôvodnených rozhodnutí a obmedzí členstvo v najvyššom orgáne sudcov - nebudú môcť nimi byť predsedovia súdov.
Päť citlivých
To sa dotkne piatich z osemnástich členov rady, ktorí hlasujú rovnako ako jej predseda Harabin. Ten tvrdí, že novela je protiústavná a ak prejde parlamentom, skončí na Ústavnom súde. Zmena sa dotkne predsedov okresných a krajských súdov v Bratislave, Prešove a Trnave.
Sudcovia, ktorí sa dostanú do takéhoto konfliktu záujmov, budú mať 30 dní, aby sa rozhodli, či ostanú predsedami krajských či okresných súdov, alebo si podržia kreslo v Súdnej rade.
Postavenie Štefana Harabina v Súdnej rade by sa odchodom jemu naklonených sudcov a sudkýň mohlo oslabiť. Harabin tvrdí, že sudcom, ktorí sú sčasti volení inými sudcami, sčasti Národnou radou a vymenovaní vládou a prezidentom, sa zmenia podmienky výkonu funkcie počas jej trvania, čo podľa neho ústava nepripúšťa.
„Pokiaľ ostanú v konflikte záujmov po účinnosti novely, tak im zanikne mandát v Súdnej rade zo zákona. Zákon potom predpokladá ich odvolanie," hovorí ministerka, ktorá pripúšťa personálne zmeny. Závisieť však podľa nej budú od rozhodnutí jednotlivých sudcov.
Samotných predsedov súdov odvolávať z postov bude len vtedy, ak bude na to v danom prípade zákonný dôvod - napríklad, ak by si predseda súdu neplnil svoje zákonné povinnosti.
Žitňanská: Máme navrch
„Diskriminácia predsedov a podpredsedov súdov, ktorí sa uchádzali o post v Súdnej rade v demokratických, priamych, rovných a tajných voľbách medzi sudcami a ktorí by si podľa vládneho návrhu museli vybrať, či budú zastávať post v Súdnej rade, alebo funkciu vo vedení súdu, je popretím základných princípov demokracie," odkázal bývalý minister spravodlivosti za HZDS Harabin.
Žitňanská sa súdnych sporov s dotknutými sudcami, ktorí by namietali retroaktivitu zákona pre zmenené podmienky, neobáva. Ak by k nim došlo, ministerstvo má podľa nej „v tomto prípade argumentačne navrch".
Video z 27. 7. 2010: Žitňanská vysvetľuje prečo predsedovia súdov nemôžu byť členmi Súdnej rady
Do budúcnosti chce v súlade s vládnym programom dosiahnuť to, aby členmi Súdnej rady mohli byť aj neprávnici, čo v súčasnosti ústava nepripúšťa.Kto by mal sudcov, ktorí by sa rozhodli odísť, nahradiť, ministerka nepovedala. Harabin chce po zásadnej pripomienke proti novele zákona zabojovať. Plánuje požiadať o vystúpenie v parlamente.

Beata
Balogová
