Proti názoru Akreditačnej komisie a deň pred demisiou vlády schválil exminister Ján Mikolaj akreditáciu novej katedre pre politologičku, ktorá v STV pravidelne bránila minulú koalíciu.
BRATISLAVA. Na zelenej lúke, za pár mesiacov a proti vôli Akreditačnej komisie stihla pripraviť novú katedru politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach politologička Marcela Gbúrová.
Pomohol jej v tom bývalý minister školstva Ján Mikolaj (SNS) i jej manžel a dekan fakulty Ján Gbúr. Nový minister Eugen Jurzyca (SDKÚ) to už nemôže zvrátiť.
Študentom Marcely Gbúrovej netreba závidieť, myslí si Lukáš Fila
Nová katedra Politológia na Slovensku
študentov politológie je spolu niekoľko tisíc;
vlastnú katedru politológie majú na desiatich univerzitách a vysokých školách:
napríklad na Univerzite Komenského v Bratislave, ale aj na Trenčianskej univerzite, Katolíckej univerzite v Ružomberku či Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave.
Akreditačná komisia nesúhlasila s výučbou doktorandov v Košiciach pre nesplnenie jedného zo základných kritérií. Mikolaj ju obišiel a katedre udelil zákonnú výnimku 7. júla, teda ani nie 24 hodín pred zložením funkcie. Posledné akreditácie pre iné školy podpisoval ešte 17. júna.
Gbúrová ešte na jar o odchode do Košíc presviedčala aj študentov v Prešove. „Hovorila som so šéfom Akreditačnej komisie a aj s ministrom školstva. Hovorím to preto, lebo som dosť dlho v politike a v politológii na to, aké je dôležité povedať záver až vtedy, ak isté kroky zvládnem. Ja som tie kroky urobila,“ naliehala na študentov.
Gbúrová kontakty s ministrom nechcela vysvetľovať. „Nie. Žiadny kontakt. Bola som v pracovnej skupine Akreditačnej komisie, a to je úplne prirodzené, je to poradný orgán ministra školstva.“
Mikolaj rozhovory o novej katedre poprel. „Absolútne nie. Profesorov je 2500. Keby mal so mnou každý hovoriť, tak by som sa rozprával len s profesormi.“ Neskôr priznal, že si to nemusí pamätať.
Fišera: Minister nás obišiel Šéf Akreditačnej komisie Ľubomír Fišera si nespomína, že by Mikolaj predtým nerešpektoval stanovisko komisie. Nesúhlasili s doktorandským stupňom štúdia, nové pracovisko si má podľa neho najskôr vychovať študentov na bakalárskom a magisterskom stupni. Škola musí na tretí stupeň podľa akreditačných kritérií preukázať „nepretržitú medzinárodne akceptovanú výskumnú alebo umeleckú činnosť svojich pracovísk“, a grantovú úspešnosť v získavaní peňazí na výskum.
Pracovisko, ktoré vzniklo len pred časom bez vlastných študentov a s provizórnou webstránkou, na ktorej sú uvedení okrem Marcely Gbúrovej traja pedagógovia, podľa exministra Mikolaja kvalitu dosahuje.
Gbúrová často komentuje politické dianie v diskusnej relácii O päť minút dvanásť. Mediálny analytik Gabriel Šípoš upozornil, že nemôže vystupovať ako nezávislá politologička, pretože bola zároveň platenou poradkyňou vicepremiéra Dušana Čaploviča (Smer). V deväťdesiatych rokoch bola poslankyňou parlamentu za HZDS a SDĽ.
Dva týždne pred júnovými parlamentnými voľbami vláda Roberta Fica (Smer) Gbúrovú schválila do Akreditačnej komisie ako odborníčku na spoločenské vedy. Poslanec za SDKÚ Miroslav Beblavý vtedy spochybnil jej odbornosť a tvrdil, že Gbúrová nemá žiadne medzinárodné publikácie či citácie.
Jurzyca: Mám zviazané ruky Nový minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ) už novej katedre politológie a vzdelávaniu na doktorandskom stupni nemôže brániť.
„Minister školstva nemá možnosť zo zákona odňať vysokej škole už priznané právo. Je možné tak urobiť len po predchádzajúcom vyjadrení Akreditačnej komisie a po uplynutí ročnej lehoty,“ povedala jeho hovorkyňa Miriam Žiaková.
Mikolaj: Gbúrová je zárukou kvality
BRATISLAVA. Dnes už poslanec SNS Ján Mikolaj je stále presvedčený, že pri profesorke politológie Marcele Gbúrovej rozhodol správne. Rozhodnutie Akreditačnej komisie vraj neakceptoval, pretože Gbúrová je „zárukou kvality“.
„Akreditačná komisia ako poradný orgán dala svoje stanovisko, ale nakoniec rozhoduje ministerstvo,“ povedal Mikolaj. „Garantkou je pani profesorka Gbúrová. Systém je postavený na osobe. Dominantný je profesor.“
V podpísaní spisu deň pred odchodom Mikolaj problém nevidí. „Nejde o to, či stará, alebo nová vláda. Nikto to neregistruje okrem médií, že či je starý, alebo nový minister. Pracoval som do posledného dňa.“ Vraví, že keby akceptoval všetky rozhodnutia komisie, tak z nej bol „nový ústredný výbor“.
Analytička Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť Renáta Králiková hovorí, že Mikolaj opäť spochybnil Akreditačnú komisiu. „Ministerstvo nemá lepšiu kapacitu posúdiť, či má nejaký program potenciál. Ako na to prišli od zeleného stola? Alebo tam majú paralelnú pracovnú skupinu odborníkov?“ pýta sa Králiková.
Ján Glovičko
Gbúrová: Na dni nezáleží
Politologička MARCELA GBÚROVÁ otvára novú katedru politológie.
Prečo odchádzate z Prešovskej univerzity?
Z rodinných dôvodov, ale aj z profesionálnych, odborných. To, že ide za mnou veľká masa študentov aj moji doktorandi, to je skôr otázka na nich.
Otvárate aj doktorandské štúdium?
Áno, aj PhD., teda tretí stupeň.
Akreditačná komisia povedala, že škola nie je spôsobilá vyučovať doktorandov.
To odkiaľ pre boha živého máte?
Z vyjadrenia komisie k žiadostiam o akreditáciu.
Som členkou Akreditačnej komisie.
Vtedy ste neboli.
Som členkou pracovnej skupiny už pätnásť rokov a všetci členovia pracovnej komisie to odsúhlasili.
Z 52. zasadnutia je vyjadrenie, že škola nie je spôsobilá.
Treba sa na to pozerať nie tak, že hľadáte čosi, čo je problém. Rektor podal dovolanie a jeho záver na ministerstve bol pozitívny.
Áno, pán Mikolaj, keď odchádzal, tak vám to v posledný deň podpísal.
Ale to je jedno, ktorý deň.
Ján Glovičko

Beata
Balogová
