Ako novinárov po rokovaní informoval podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Minárik, v otázke územnosprávneho členenia "bolo hlavným problémom sústredenie šiestich okresov južného Slovenska do jedného celku".
Experti v tejto otázke nedospeli k jednoznačnému záveru. Strana maďarskej koalície (SMK) má podľa Minárika vzhľadom na uznesenie svojej Republikovej rady malý priestor na zmenu postoja k tejto otázke. "Je otázkou, či tieto rokovania nebudú mať väčší zmysel až po 3. februári, keď kongres SMK môže zmeniť uznesenie alebo dať ďalšie možnosti v rokovaní," povedal. K zmene však môže dôjsť aj po mimoriadnej Republikovej rade SMK, ktorá sa uskutoční v sobotu 27. januára.
Experti dnes rokovali aj o ďalších variantoch územného členenia. KDH podporuje návrh odborníkov vládneho splnomocnenca Viktora Nižňanského na vznik takzvanej veľkej Bratislavy. Veľká Bratislava zahŕňa okresy Pezinok, Malacky, Senec a Dunajskú Stredu. Ďalší variant ráta s rozdelením okresov Galanty medzi trnavský a nitriansky VÚC a Dunajskej Stredy medzi bratislavský a nitriansky VÚC. Delenie okresov však Minárik označil za problematické. Hovorilo sa aj o návrhu vicepremiéra Pála Csákyho, zahrnúť Dunajskú Stredu a Galantu do nitrianskeho VÚC. Posledný variant ráta s ponechaním bratislavského, trnavského a nitrianskeho VÚC v podobe dnešných krajov.
Otvorenou naďalej zostáva otázka volebného systému do VÚC. Ako jediná svoje stanovisko dosiaľ nepredložila Strana demokratickej ľavice. Minárik informoval, že o tejto otázke ľavicoví demokrati diskutujú v rámci svojich straníckych orgánov. SMK, ktorá na stretnutí minulý týždeň preferovala pomerný volebný systém, si podľa Minárika "vie predstaviť aj väčšinový systém za určitej konštelácie územného členenia".
So závermi dnešného rokovania experti oboznámia predsedov svojich strán. Zároveň budú iniciovať spoločné stretnutie ešte pred rokovaním Koaličnej rady 30. januára. Do tohto termínu sa už expertná skupina nestretne.