BRATISLAVA. Tri eurá za ubytovanie na noc v Banskej Štiavnici? Ak ste zamestnancom ministerstva kultúry alebo dôchodca, ktorý na ministerstve pracoval, je to pre vás dostupné. Ak ste obyčajný občan, zaplatíte za nocľah desať eur, ak vôbec o takejto ponuke viete a podarí sa vám natrafiť na voľný termín.
Väčšina ministerstiev vrátane Úradu vlády má účelové zariadenia, ktoré slúžia na rekreácie pre ich zamestnancov vo Vysokých Tatrách či v kúpeľných mestách. Ceny v nich už dávno nezodpovedajú skutočnosti a aj preto sú väčšinou v strate a ministerstvá ich musia dotovať.
Nejde o zisk
Dovolenky na ministerstvách
Úrad vlády
- Limbora, Štrbské Pleso (18 lôžok)
- zariadenie Ždiar (20 lôžok)
- cena apartmánu pre štyri osoby na noc: 20 eur
- strata vlani: 140 264 eur
- vila v Trenčianskych Tepliciach (24 osôb)
- cena za osobu na noc: 11,61 eura
- strata vlani: 18 778 eur
- Stredisko v Poprade (28 lôžok)
- cena za osobu na noc: 1,5 eura
- strata vlani: ministerstvo tvrdí, že stratu nevie vyčísliť
- zariadenia v Smrekovici, na Zemplínskej šírave, v Piešťanoch, Tatranských Matliaroch, Tatranských
Zruboch a Novej Polianke - cena na osobu: 13 eur
- strata zariadení vlani: 26 308 eur
- zariadenia v Trenčianskych Tepliciach, Piešťanoch, Bardejovských kúpeľoch, Senci, na Donovaloch, Duchonke, v Liptovskom Jáne a Tatranskej Lomnici
- cena za osobu na noc:
približne 7 eur na osobu
so stravou - zisk vlani: 198 513 eur
- zariadenie v Omšení (32 izieb)
- cena za ubytovanie a stravu na noc: 19,3 eura
- strata vlani: 195 917 eur
- chata v Patinciach (4 osoby)
- cena chaty na noc: 5 eur
- strata vlani: 606 eur
- zariadenie v Senci je na predaj, nikto ho nechce kúpiť
- strata vlani: 715 eur
- budova v centre Banskej Štiavnice (13 postelí)
- cena na noc: 3 eurá
- strata vlani: 1665 eur
- ministerstvá dopravy, zdravotníctva, zahraničných vecí, školstva a pôdohospodárstva
pozn.: zariadenia majú viaceré organizácie, ktoré spadajú pod ministerstvá, niektoré uvažujú o odpredaji
Platí to aj o Úrade vlády, ten má zariadenia na Štrbskom Plese a v Ždiari. Minulý rok stáli štát vyše 140tisíc eur.
„Keďže ide o účelové nekomerčné zariadenia, ich cieľom nie je vytvárať zisk. V súvislosti s úspornými opatreniami sa však prehodnocujú aj možnosti úspor a znižovania nákladov na ich prevádzku,“ napísal Úrad vlády v stanovisku.
Do ich zoznamu patrí aj vila Agra v Trenčianskych Tepliciach a zariadenie Kamzík v Starom Smokovci. „Slúžia výhradne pre potreby predsedníčky vlády.“ Koľko stoja zariadenia ročne, Úrad vlády nepovedal.
Zmysel účelových zariadení prehodnocujú v rámci pokynu šetriť aj ostatné ministerstvá.
Napríklad ministerstvo financií – v Trenčianskych Tepliciach aj v Tatranskej Lomnici. Podľa hovorcu Mikuláša Geru prehodnotia, či by sa im viac neoplatilo organizovať školenia, na ktoré zariadenia tiež využívajú, v komerčnom sektore a majetok odpredať. Nie vždy sa to však môže podariť.
Ministerstvo hospodárstva sa snaží už viac ako rok neúspešne predať rekreačné zariadenie pri seneckom jazere. V júli 2009 ho vyhlásili za prebytočný majetok a ponúkli iným orgánom štátnej správy. Nikto sa neozval, tak ho ponúkli verejnosti. Opäť nikto neprejavil záujem. Pokúsia sa ho predať znovu.
Jediné ministerstvo, ktoré vykazuje zisk, je ministerstvo vnútra, najmä vďaka ziskovému zariadeniu v Trenčianskych Tepliciach. Zariadení má osem a viaceré sú v strate. Aj oni prehodnotia, čo s nimi.
Jediný, kto neuvažuje o odpredaji zariadenia, je minister práce Jozef Mihál. Ministerstvo má školiace stredisko v Poprade. Potrebuje ho na pravidelné povinné doškoľovania, ktoré im vyplývajú zo zákona.
Veľké podniky s tým skončili
Lacné podnikové a štátne dovolenky boli bežné za socializmu. Ani veľké podniky už však takéto služby pre svojich zamestnancov neposkytujú.
„V minulosti sme vlastnili niekoľko zariadení, ale pomer medzi nákladmi a požiadavkami našich zamestnancov na kvalitu a pestrosť služieb hovoril jasne za odpredaj,“ povedal hovorca US Steel Košice Ján Bača.
Zamestnancom poskytujú príspevok na rekreáciu zo sociálneho fondu.
Podobne predali zariadenia aj v Slovnafte. Zamestnancom poskytujú iné výhody – napríklad plaváreň zadarmo alebo lacné obedy.
Stratové chaty má aj Prešov
Jednu chatu s privilegovanými cenami pre zamestnancov mestského úradu sa chystajú predať.
PREŠOV. Zaplatiť v lete za jednu noc na chate 1,33 eura, v zime 1,66 eura. To je cena za dovolenku či víkend, aký si môže dopriať len 230 zamestnancov prešovského Mestského úradu. „Cenník bol robený už veľmi dávno, ešte v korunách, po prechode na eurá sa iba prepočítal,“ skonštatovala hovorkyňa mesta Prešov Iveta Adamová.
Mesto má chatu na Sigorde len pre zamestnancov úradu, druhá na Borkute, patrí Mestskej spoločnosti Technické služby mesta Prešov a je aj pre verejnosť. Obyčajní Prešovčania zaplatia oveľa viac, 50 eur na deň, navyše o takej možnosti sotvakto vie. Vlani sa na Sigorde rekreovalo 124 úradníkov. Náklady na chatu boli 2840 eur, príjmy 506 eur. Znamená to stratu 2334 eur. Tento rok bolo na Sigorde, ktorá je podľa mesta v zlom stave, 45 rekreantov, čo prinieslo do mestskej kasy takmer 290 eur. Výdavky sú od začiatku roka viac ako tisíc eur.
Na najbližšom zastupiteľstve majú poslanci rokovať aj o odpredaji chaty na Sigorde. „Obe chaty sú pre mesto príťažou. Ak sa nám ich nepodarí odpredať, tak by som navrhol, aby ich mohol využívať každý za rovnakú cenu,“ hovorí primátor Pavel Hagyari (nezávislý).
Veronika Čorňáková, www.korzar.sme.sk

Beata
Balogová
