Šetrenie ukázalo, že vláda sa koriguje po troch dňoch a že nie všetkých bežných ľudí považuje za bežných.
BRATISLAVA. Nový termín bežní ľudia použila premiérka Iveta Radičová, keď v stredu hovorila, kde chce vláda šetriť. „Chcem zdôrazniť a podčiarknuť, že návrhy predložené na diskusiu znamenajú, že nebudú zaťažovať bežných občanov,“ zdôrazňovala.
Kto sú bežní ľudia? „Zamestnanci v riadnom zamestnaneckom pomere. Normálni ľudia, ktorí majú 90 percent svojho celého príjmu z peňazí, ktoré si zarobia na základe riadnej pracovnej zmluvy,“ vysvetľoval včera jej hovorca Rado Baťo.
Ak však balíček neupravia, dotkne sa aj ľudí, ktorých vníma spoločnosť ako bežných. Napríklad tých, čo si šetria na dôchodok v treťom pilieri, alebo si platia životnú poistku, prípadne im na ňu prispieva zamestnávateľ. Dotkne sa aj „bežného“ lekára, poberajúceho príplatok za službu v pohotovosti, ktorý podľa návrhu zdania.
To, že Radičová pripúšťa opravy vlastných ministrov financií a práce Ivana Mikloša (SDKÚ) a Jozefa Mihála (SaS) len krátko po tom, čo svoje zámery predstavili verejnosti, označil Baťo za bežnú vec. „V každom návrhu zákona sú možné zmeny, až kým nie je schválený v parlamente.“
Premiérka pritom návrhy Mikloša a Mihála poznala ešte predtým, než odišla na dovolenku do Chorvátska, počas ktorej ministri zmeny predstavili v pondelok na tlačovej konferencii.
„Premiérka informovala o pripravovaných zákonoch na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní vlády v piatok. Navrhované zmeny v daniach a odvodoch vychádzajú z programového vyhlásenia vlády,“ odpovedal SME v utorok Baťo na otázku, či vedela o všetkých opatreniach, ktoré ministri oznámili.
Radičová po jednodňovom prerušení dovolenky v stredu určila tri citlivé oblasti, ktoré môžu v opatreniach meniť. Diskusia o týchto troch bodoch potom vytlačila z pozornosti verejnosti ostatné dôležité opatrenia, ktoré majú preliať peniaze od daňovníkov do štátu.
Prvá korekcia, ktorú bývalá ministerka práce Radičová pripúšťa, by sa týkala „miery záťaže odvodmi pre tých, ktorí pracujú na dohody“, teda najmä sociálne slabších. Druhá výšky paušálnych náhrad pre remeselníkov, ktorí majú odvádzať oveľa viac ako doteraz.
Tretia je o prehodnotení platenia odvodov z podielov na zisku, čo je zasa téma, ktorá privádza pozornosť k väčšiemu zdaňovaniu ľudí s vysokými príjmami, čo je na verejnosti skôr pozitívne vnímaná správa.

Beata
Balogová
