SME
Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Dvojaké občianstvo núti krajanov klamať

Slováci, ktorí požiadali o cudzie občianstvo, sa musia zatajovať. Hrozí im pokuta a strata slovenského občianstva.

Slováci v zahraničí sa nášho občianstva vzdať nechcú. Zákon vlády Roberta Fica im ho však berie.Slováci v zahraničí sa nášho občianstva vzdať nechcú. Zákon vlády Roberta Fica im ho však berie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Žijú roky v Kanade a aj na Slovensko sa chcú vracať ako domov. Vyčkávajú, kedy im vláda prestane hroziť stratou občianstva.

BRATISLAVA. „Je mi z toho smutno, chcela som zostať Slovenkou,“ vzdychla si v správe na sociálnej sieti Facebook Lucia Schenk potom, ako koncom mája prijal slovenský parlament novelu zákona o občianstve. Naša odpoveď na maďarský zákon o dvojakom občianstve znamená, že ak náš občan prijme občianstvo iného štátu, automaticky príde o to slovenské.

„Žijeme s manželom v Kanade už viac ako päť rokov a mali sme v pláne požiadať o kanadské občianstvo. Bohužiaľ, nedávno prijatá novela nás postavila pred ultimátum – buď budeme Slováci, alebo Kanaďania. Je to smutné, pretože i keď žijeme tak ďaleko, Slovensko je krajina, kde stále máme svoje korene, rodinu, i kus srdca,“ hovorí Lucia, rodáčka z Liptovskej Kokavy. S manželom chcú napokon so žiadosťou o kanadské občianstvo počkať na zmenu zákona, o ktorej hovorí nová vláda.

Čakať či tajiť?

Pocit istoty, rodina a priatelia a možnosť vrátiť sa domov – to sú dôvody, pre ktoré si chce slovenské občianstvo ponechať aj Ivan z východného Slovenska. V Kanade žije už šesť rokov a jeho manželka a dcéra, ktorá sa už narodila za oceánom, majú obe občianstva. V októbri minulého roka požiadal o kanadský pas aj Ivan. Vtedy ešte nemohol tušiť, že si bude musieť vybrať len jednu krajinu.

Nechce sa vzdať slovenského občianstva, no nechce prísť ani o šancu na kanadské. Ak by ho teraz neprijal a vrátil sa na Slovensko čo i len na pár rokov, stratil by povolenie na pobyt aj všetky poplatky. Celý zdĺhavý proces žiadania o občianstvo Kanady by navyše musel absolvovať od začiatku. Hovorí, že v prípade potreby aj pod hrozbou pokuty 3319 eur, svoje nové občianstvo pred slovenskými úradmi zatají. O jeho obavách svedčí aj fakt, že v tomto príbehu radšej nevystupuje pod vlastným menom.

Kanadsko­-slovenskej obchodnej komore sa pre občianstvo ozvalo v posledných týždňoch už asi 150 ľudí. „Ozývajú sa najmä osoby, ktoré si dávnejšie podali žiadosť o občianstvo iného štátu s vedomím, že o to slovenské neprídu. A teraz majú zrazu problém, či skôr dilemu voliť medzi slovenským alebo iným občianstvom,“ hovorí tajomník komory René Augustín.

Slovákom v zahraničí radia zvoliť vyčkávaciu taktiku a zdržiavať prijatie cudzieho občianstva, až kým sa nezmení slovenský zákon. V čo najskoršiu zmenu teraz dúfa aj Ivan s rodinou.

Zákon, ktorý núti klamať

Pavol Čarnogurský, administrátor týždenníka Kanadský Slovák, si naopak myslí, že s prijatím kanadského občianstva by Slováci čakať nemali. V prípade problémov radí obrátiť sa na Ústavný súd.

„Niektorí hovoria, že sa netreba prihlásiť a že to môžu zatajiť, ale môj názor je, že sme čestní ľudia, ktorí neklamú. Tu nás vlastne zákon núti, aby sme klamali. To však nie je východisko, treba to napadnúť právne,“ myslí si Čarnogurský. Sám má obe občianstva, ak by bol nútený jedného sa vzdať, vzdal by sa slovenského.

Ivanovej manželke sa zdá nový zákon nespravodlivý, no tvrdí, že mať obe občianstva nie je vypočítavé – je to vec istoty. „Ak si človek vezme občianstvo inej krajiny, to neznamená, že zanevrel na Slovensko. Zahraniční Slováci sú a môžu byť veľmi prospešní Slovensku a ich organizácie v prospech Slovenska pravidelne lobujú,“ dodáva Čarnogurský.

Obavy zo straty občianstva majú aj v azda najväčšej slovenskej komunite v zahraničí, vo Veľkej Británii.

„Mnohí, ak aj dostanú britské občianstvo, nenahlásia to. Buď z nevedomosti, alebo z vypočítavosti,“ hovorí Martin Hakel, riaditeľ Slovenského centra v Londýne.

Koalícia neruší zákon ani pokutu

Na tom, či opäť povoliť dvojaké občianstvo, sa zatiaľ vláda nedohodla.

BRATISLAVA. Hoci maďarský zákon o dvojakom občianstve aj pre Maďarov zo stredoeurópskeho regiónu dnes vstupuje do platnosti, nová slovenská vláda stále nevie, čo urobí s protizákonom, ktorý jej zanechala vláda Roberta Fica (Smer).

Ten platí od výročia Dňa zvrchovanosti v polovici júla a slovenských občanov, ktorí prijmú cudzie štátne občianstvo, oberá o to slovenské. Ministerstvo vnútra tvrdí, že sa mu zatiaľ nikto k novému občianstvu nepriznal a neevidujú ani žiadne udania. Pri zatajení hrozí pokuta až 3319 eur.

Nová koalícia má zmenu zákona v programovom vyhlásení, stále však nevie, ako na to. Kým SDKÚ ešte pred voľbami predložilo vlastný návrh o nerešpektovaní maďarského zákona u nás, KDH vtedy hlasovalo s predchádzajúcou koalíciou. Zmenu teraz nechce ani štvorica Obyčajných ľudí okolo Igora Matoviča (SaS). Koalícia tak nemá dosť hlasov.

„Obracajú sa na nás naši krajania so žiadosťou o informácie. Rozumieme im. Aj preto by sa zákon mal zmeniť,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga. Minister Mikuláš Dzurinda je pripravený s návrhom zákona pomôcť rezortnému kolegovi a ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi (KDH). Jeho rezort tvrdí že tak urobí, keď sa na zmene dohodne koalícia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

  1. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
  2. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
  4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
  6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  7. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
  8. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
  1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
  2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
  3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
  4. dm sa zameriava na ženské zdravie
  5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
  6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
  7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
  8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
  1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 551
  2. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 018
  3. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 6 937
  4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 312
  5. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 5 304
  6. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 4 638
  7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 792
  8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pôvodné UDS z 80. rokov 20. storočia

Konateľ CMS Industry Tisovec hovorí o trojstranne výhodnej transakcii.


2 h
Kúpalisko v Rapovciach mnohí vyhľadávajú najmä pre reliktnú vodu, ktorej pôvod je v období druhohôr.

Sprevádzkovať by ich chceli ešte v tomto roku.


5 h
Miestny obyvateľ sa plaví na kajaku cez zaplavenú ulicu v meste Cesena, ktoré sa nachádza v regióne Emilia-Romagn na severovýchode Talianska.

Prečerpali 690 000 kubických metrov pri meste Conselise a 602 000 kubických metrov pri meste Ravenna.


TASR 2 h
Spravodajský kvíz denníka SME.

Do kvízu sme vybrali správy z posledných dní.


a 1 ďalší 2 h
SkryťZatvoriť reklamu