SME

Dvojaké občianstvo núti krajanov klamať

Slováci, ktorí požiadali o cudzie občianstvo, sa musia zatajovať. Hrozí im pokuta a strata slovenského občianstva.

Slováci v zahraničí sa nášho občianstva vzdať nechcú. Zákon vlády Roberta Fica im ho však berie.Slováci v zahraničí sa nášho občianstva vzdať nechcú. Zákon vlády Roberta Fica im ho však berie. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Žijú roky v Kanade a aj na Slovensko sa chcú vracať ako domov. Vyčkávajú, kedy im vláda prestane hroziť stratou občianstva.

BRATISLAVA. „Je mi z toho smutno, chcela som zostať Slovenkou,“ vzdychla si v správe na sociálnej sieti Facebook Lucia Schenk potom, ako koncom mája prijal slovenský parlament novelu zákona o občianstve. Naša odpoveď na maďarský zákon o dvojakom občianstve znamená, že ak náš občan prijme občianstvo iného štátu, automaticky príde o to slovenské.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Žijeme s manželom v Kanade už viac ako päť rokov a mali sme v pláne požiadať o kanadské občianstvo. Bohužiaľ, nedávno prijatá novela nás postavila pred ultimátum – buď budeme Slováci, alebo Kanaďania. Je to smutné, pretože i keď žijeme tak ďaleko, Slovensko je krajina, kde stále máme svoje korene, rodinu, i kus srdca,“ hovorí Lucia, rodáčka z Liptovskej Kokavy. S manželom chcú napokon so žiadosťou o kanadské občianstvo počkať na zmenu zákona, o ktorej hovorí nová vláda.

SkryťVypnúť reklamu

Čakať či tajiť?

Pocit istoty, rodina a priatelia a možnosť vrátiť sa domov – to sú dôvody, pre ktoré si chce slovenské občianstvo ponechať aj Ivan z východného Slovenska. V Kanade žije už šesť rokov a jeho manželka a dcéra, ktorá sa už narodila za oceánom, majú obe občianstva. V októbri minulého roka požiadal o kanadský pas aj Ivan. Vtedy ešte nemohol tušiť, že si bude musieť vybrať len jednu krajinu.

Nechce sa vzdať slovenského občianstva, no nechce prísť ani o šancu na kanadské. Ak by ho teraz neprijal a vrátil sa na Slovensko čo i len na pár rokov, stratil by povolenie na pobyt aj všetky poplatky. Celý zdĺhavý proces žiadania o občianstvo Kanady by navyše musel absolvovať od začiatku. Hovorí, že v prípade potreby aj pod hrozbou pokuty 3319 eur, svoje nové občianstvo pred slovenskými úradmi zatají. O jeho obavách svedčí aj fakt, že v tomto príbehu radšej nevystupuje pod vlastným menom.

SkryťVypnúť reklamu

Kanadsko­-slovenskej obchodnej komore sa pre občianstvo ozvalo v posledných týždňoch už asi 150 ľudí. „Ozývajú sa najmä osoby, ktoré si dávnejšie podali žiadosť o občianstvo iného štátu s vedomím, že o to slovenské neprídu. A teraz majú zrazu problém, či skôr dilemu voliť medzi slovenským alebo iným občianstvom,“ hovorí tajomník komory René Augustín.

Slovákom v zahraničí radia zvoliť vyčkávaciu taktiku a zdržiavať prijatie cudzieho občianstva, až kým sa nezmení slovenský zákon. V čo najskoršiu zmenu teraz dúfa aj Ivan s rodinou.

Zákon, ktorý núti klamať

Pavol Čarnogurský, administrátor týždenníka Kanadský Slovák, si naopak myslí, že s prijatím kanadského občianstva by Slováci čakať nemali. V prípade problémov radí obrátiť sa na Ústavný súd.

SkryťVypnúť reklamu

„Niektorí hovoria, že sa netreba prihlásiť a že to môžu zatajiť, ale môj názor je, že sme čestní ľudia, ktorí neklamú. Tu nás vlastne zákon núti, aby sme klamali. To však nie je východisko, treba to napadnúť právne,“ myslí si Čarnogurský. Sám má obe občianstva, ak by bol nútený jedného sa vzdať, vzdal by sa slovenského.

Ivanovej manželke sa zdá nový zákon nespravodlivý, no tvrdí, že mať obe občianstva nie je vypočítavé – je to vec istoty. „Ak si človek vezme občianstvo inej krajiny, to neznamená, že zanevrel na Slovensko. Zahraniční Slováci sú a môžu byť veľmi prospešní Slovensku a ich organizácie v prospech Slovenska pravidelne lobujú,“ dodáva Čarnogurský.

Obavy zo straty občianstva majú aj v azda najväčšej slovenskej komunite v zahraničí, vo Veľkej Británii.

SkryťVypnúť reklamu

„Mnohí, ak aj dostanú britské občianstvo, nenahlásia to. Buď z nevedomosti, alebo z vypočítavosti,“ hovorí Martin Hakel, riaditeľ Slovenského centra v Londýne.

Koalícia neruší zákon ani pokutu

Na tom, či opäť povoliť dvojaké občianstvo, sa zatiaľ vláda nedohodla.

BRATISLAVA. Hoci maďarský zákon o dvojakom občianstve aj pre Maďarov zo stredoeurópskeho regiónu dnes vstupuje do platnosti, nová slovenská vláda stále nevie, čo urobí s protizákonom, ktorý jej zanechala vláda Roberta Fica (Smer).

Ten platí od výročia Dňa zvrchovanosti v polovici júla a slovenských občanov, ktorí prijmú cudzie štátne občianstvo, oberá o to slovenské. Ministerstvo vnútra tvrdí, že sa mu zatiaľ nikto k novému občianstvu nepriznal a neevidujú ani žiadne udania. Pri zatajení hrozí pokuta až 3319 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Nová koalícia má zmenu zákona v programovom vyhlásení, stále však nevie, ako na to. Kým SDKÚ ešte pred voľbami predložilo vlastný návrh o nerešpektovaní maďarského zákona u nás, KDH vtedy hlasovalo s predchádzajúcou koalíciou. Zmenu teraz nechce ani štvorica Obyčajných ľudí okolo Igora Matoviča (SaS). Koalícia tak nemá dosť hlasov.

„Obracajú sa na nás naši krajania so žiadosťou o informácie. Rozumieme im. Aj preto by sa zákon mal zmeniť,“ povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga. Minister Mikuláš Dzurinda je pripravený s návrhom zákona pomôcť rezortnému kolegovi a ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi (KDH). Jeho rezort tvrdí že tak urobí, keď sa na zmene dohodne koalícia.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 252
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 671
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 199
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 581
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 383
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 204
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 825
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 760
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu