BRATISLAVA. Univerzita Komenského bola v januári ako 431. najlepšou vysokou školou na svete podľa hodnotenia Webometrics, pochválil sa rektor František Gáher v rozhovore pre SME. Aj napriek tomu, že v júlovom hodnotení opäť z päťstovky vypadla.
Rebríček Webometrics navyše nehodnotí kvalitu škôl, ale obraz školy na internete. Rektor to však považuje za vyvrátenie mýtu, že Slovensko nikdy nemalo univerzitu v svetovej päťstovke.
„Univerzita si udržala postavenie najlepšej slovenskej vysokej školy, sme lídrom. Ak si vezmete rebríček Webometrics, tak sme na jar boli na 431. mieste. Takže nie je pravda, že žiadna škola nie je v prvej päťstovke. Druhá najlepšia vysoká škola je tak štyristo miest za nami,“ povedal Gahér v stredu.
Slovenské školy
vo Webometrics
520. Univerzita Komenského
830. Slovenská technická univerzita
837. Technická univerzita Košice
...2854. Ekonomická univerzita
3323. Katolícka univerzita
3761. Univerzita sv. Cyrila a Metoda
...10896. Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre
pozn.: výsledky z júla 2010
„Povedal som niečo, čo nie je pravda?" pýtal sa včera Gahér. „Vychádzal som z toho, že nie je pravda, že žiadna univerzita sa neumiestnila v prvej päťstovke a dokumentoval som to, že sme k istému dátumu boli na 431. mieste.“ Aktuálne je univerzita na mieste číslo 520, Gahér to v rozhovore nespomenul.
Webometrics vychádza z internetu
Zmienky o prvej päťstovke univerzít pritom v médiách odkazujú na prestížny rebríček Šanghajskej univerzity, ktorý hovorí o kvalite škôl cez kritériá, ako sú publikácie, citácie a výskum. Webometrics vychádza napríklad z toho, ako často internetoví používatelia univerzitu hľadajú na webe či z počtu inštitúcií, ktoré majú link na univerzitu na svojej stránke.
„Viem, že pán rektor Gahér to veľmi často vydáva ako jeden z mála obrazov kvality Univerzity Komenského, no nie je to celkom presné. Je to pohľad na internetovú kvalitu univerzity, nie na Univerzitu Komenského ako takú,“ hodnotí docent Ivan Ostrovský z Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry, ktorý pôsobí na Prírodovedeckej fakulte UK. Hodnotenia ARRA Gahér často používa ako dôkaz sily UK na Slovensku.
Gahér Šanghajský rebríček spochybňuje
Slovenské vysoké školy v Šanghajskom rebríčku chýbajú, pravidelne sa tam dostáva napríklad Univerzita Karlova v Prahe. Gahér svetové rebríčky univerzít spochybňuje. „Šanghajský je robený podľa inej metodiky – motivácia bola jasná, zaradiť čínske univerzity medzi najlepšie na svete.“
Vláda si v programových tézach predsavzala, že vytvorí súťaž o fond pre univerzitu, ktorá by sa mala medzi prvých päťsto prebojovať. V programovom vyhlásení vlády sa o tejto podpore hovorí už len všeobecne.
Rektor Gahér hovorí, že Univerzita Komenského na výrazný skok v kvalite potrebuje päťdesiat miliónov eur ročne.

Beata
Balogová
