Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom SME
BRATISLAVA. Keď Ficova vláda začiatkom roka ohlásila zrušenie ministerstva životného prostredia, neobjavila sa zmienka, že by to prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi prekážalo. Teraz mu na jeho obnovení prekáža, že nepriberie kompetencie v oblasti lesov a vôd od pôdohospodárstva.
„Nie som stotožnený s náplňou práce ministerstva a už vôbec nie s tým, či ministerstvo životného prostredia má byť v systéme štruktúry vlády," povedal Pravde. Gašparovičov hovorca Marek Trubač vysvetľuje, že sa ešte nerozhodol, či zákon vráti. Svoj názor vraj hovoril už „dva-tri roky na rôznych stretnutiach".
Augustové predstavy hlavy štátu by bolo možné brať vážne, keby s nimi Ivan Gašparovič vystúpil už v januári, keď mal na to prvú príležitosť. Lenže vtedy „príkladne" mlčal. Píše Marián Leško
Bývalý minister životného prostredia a poslanec za SMK László Miklós si na takúto aktivitu nespomína. Znovuobnovené ministerstvo bude patriť Mostu-Híd. Jeho šéf Béla Bugár hovorí, že im ide o rýchle obnovenie rezortu. O posilnení kompetencií sú ochotní hovoriť. Čaká, v akej podobe prezident zákon vráti. Koalícia má dosť hlasov na prelomenie Gašparovičovho veta.
Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd) vidí problém, že by takéto ministerstvo v oblasti lesov kontrolovalo samo seba.
Ochranár Róbert Oružinský hovorí, že prezidentov názor je prehnaný. „Je to z extrému do extrému. Zo stavu, keď rezort nemal pod správou ani hektár lesov, by to mali byť všetky lesy - teda asi 40 percent územia Slovenska." Oružinský by za správne považoval, keby pod životné prostredie prešla len správa lesov v chránených územiach.

Beata
Balogová
