SME

Proti ropovodu cez Žitný ostrov sa postavilo 50-tisíc ľudí

Aktivisti žiadajú pre projekt výstavby ropovodu odvolať aj vedenie Transpetrolu.

Na snímke zľava predseda občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov Miroslav Dragun, minister pôdohospodárstva Zsolt Simon a podpredseda občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov Tomáš MikulecNa snímke zľava predseda občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov Miroslav Dragun, minister pôdohospodárstva Zsolt Simon a podpredseda občianskeho združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov Tomáš Mikulec (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Proti zámeru vybudovať ropovodné spojenie medzi Slovenskom a Rakúskom cez územie Žitného ostrova sa v petícii postavilo 50.000 ľudí. Tvrdia to aktivisti, ktorí petičnú akciu organizovali a dnes hárky odovzdali na ministerstve pôdohospodárstva. Očakávajú, že vyzbierané podpisy prispejú k tomu, aby sa trasa cez lokalitu medzi Dunajom a jeho ramenom - Malým Dunajom definitívne zamietla.

Plán postaviť asi 60-kilometrový ropovod medzi rafinériami Slovnaft a OMV vo Schwechate je známy už niekoľko rokov. Vlna kritiky sa voči nemu zdvihla najmä v závere pôsobenia predchádzajúcej vlády Roberta Fica (Smer), bol by vraj rizikom pre výdatné zdroje pitnej vody medzi Dunajom a Malým Dunajom.

SkryťVypnúť reklamu

Transpetrolu neveria

Projekt plánuje štátom kontrolovaná spoločnosť Transpetrol. Jej zástupcovia v minulosti namietali, že o trase potrubia sa ešte nerozhodlo a výhrady proti uloženiu ropovodu v lokalite Žitného ostrova sú predčasné.

Predstaviteľ združenia Nie ropovodu cez Žitný ostrov Miroslav Dragun, ktorý dnes odovzdal petičné hárky, však pred novinármi vyjadrenia Transpetrolu spochybňoval. Zástupcovia spoločnosti boli podľa neho zapojení do aktivít rakúskej strany, pričom podľa skorších informácií v susednej krajine už vykúpili pozemky práve na území susediacom so Žitným ostrovom.

"Požiadali sme pána ministra, aby inicioval na vláde odvolanie zástupcov Transpetrolu," povedal Dragun po stretnutí s ministrom pôdohospodárstva Zsoltom Simonom (Most-Híd). Dragun tvrdil, že predstavitelia spoločnosti zavádzali verejnosť vo vyhláseniach, že nemajú informácie o dianí v Rakúsku.

SkryťVypnúť reklamu

Vláda zrušenie sľúbila

Proti budovaniu ropovodu cez Žitný ostrov je podľa Simona aj súčasná vláda Ivety Radičovej (SDKÚ), zahrnula to tiež do svojho programového vyhlásenia. O projekte a prípadnom návrh na odvolanie zástupcov Transpetrolu by mal rozhodnúť minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS), povedal Simon.

V minulosti aktivisti bojovali petíciou proti plánom ťažiť urán na východe Slovenska. Hárky podpísalo viac ako 113.000 ľudí.

Transpetrol výstavbu vylúčil

Spoločnosť Transpetrol, a.s., Bratislava, tak ako už informovala na jar tohto roku, hľadá alternatívne trasy vedenia ropovodu na slovenskej strane.

"Akékoľvek úvahy a všetky práce na pôvodnej trase ropovodu cez Žitný ostrov boli pozastavené ešte pred spätným odkúpením akcií akciovej spoločnosti Transpetrol štátom," informoval tlačový odbor spoločnosti v reakcii na dnešné vyjadrenia predstaviteľov OZ Nie ropovodu cez Žitný ostrov na Ministerstve pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja (MPŽPRR) SR.

SkryťVypnúť reklamu

"Správnosť tohto rozhodnutia bola potvrdená programovým vyhlásením vlády (PVV), ktoré vylúčilo akúkoľvek trasu cez Žitný ostrov a tým bola daná definitívna bodka za všetkými diskusiami na túto tému."

Trasa ropovodu na rakúskej strane bola podľa spoločnosti Transpetrol realizovaná na základe rozhodnutia akcionára z roku 2008. "Podľa našich informácií spĺňa všetky ekologické kritériá a počíta so zmenami bodu napojenia na rakúskej strane. O stave hľadania alternatívnej možnosti na slovenskej strane je Ministerstvo hospodárstva a výstavby (MHV) SR priebežne informované," uviedol tlačový odbor Transpetrolu. "O ďalšom osude spoločnosti Bratislava Schwechat Pipeline (BSP) musí však v konečnom dôsledku rozhodnúť akcionár."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 907
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 808
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 990
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 408
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 194
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 696
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 256
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu