BRATISLAVA. Moratórium pred voľbami do orgánov samosprávy obcí zakazujúce kampaň 48 hodín pred dňom volieb by sa malo zrušiť. Navrhujú to štyria poslanci OKS Ondrej Dostál, Peter Zajac, Peter Osuský a František Šebej, ktorí sa do parlamentu prebojovali na kandidátke Mosta-Híd. Svoj legislatívny zámer už predložili do Národnej rady SR, ktorá sa nim bude zaoberať na septembrovej schôdzi.
Zároveň sa má zrušiť aj zákaz volebnej kampane mimo času vymedzeného v zákone, zrušiť zákaz zverejňovania predvolebných prieskumov týždeň pred voľbami, ako aj zákaz poskytovania informácií o čiastkových výsledkoch volieb volebnými komisiami. Poslanci pripomínajú, že Ústava SR zaručuje slobodu prejavu a právo na informácie ako prvé z politických práv. Argumentujú, že podľa ústavy "slobodu prejavu a právo vyhľadávať a šíriť informácie možno obmedziť zákonom, ak ide o opatrenia v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti".
Zákon o komunálnych voľbách teda vymedzuje podľa poslancov spôsob vedenia predvolebnej kampane spôsobom, ktorý obmedzuje slobodu prejavu a slobodu šírenia informácií nad rámec dôvodov ustanovených v ústave. "V súčasnosti existujúce obmedzenia slobodného šírenia informácií, ktoré navrhujeme zo zákona vypustiť, v žiadnom prípade nemožno považovať za opatrenia nevyhnutné na ochranu práv a slobôd iných, bezpečnosť štátu, verejného poriadku, ochranu verejného zdravia a mravnosti," konštatujú.
Navrhované zmeny tak približujú úpravu podmienok volebnej kampane pred komunálnymi voľbami k úprave obsiahnutej v zákone o voľbách do NR SR. "Tá nezasahuje do slobodného šírenia informácií nad rámec dôvodov uvedených v ústave, nerieši dokonca vôbec problematiku volebnej kampane ako takej, týka sa len vysielania politickej reklamy a vylepovania volebných plagátov na miestach určených obcou," píšu členovia zákonodarného zboru.
Účinnosť ich návrhu stanovujú na deň jeho zverejnenia v Zbierke zákonov SR. Dôvodom je krátkosť času medzi predpokladaným nadobudnutím účinnosti zákona a dňom konania tohtoročných volieb do orgánov samosprávy obcí. Uisťujú, že napriek krátkosti času nehrozia pri uplatňovaní zákona žiadne problémy, pretože návrh nestanovuje stranám, volebným kandidátom, komisiám či obciam žiadne nové povinnosti a obmedzenia. Naopak, niektoré z existujúcich obmedzení, zákazov a povinností odstraňuje.
Komunálne voľby sa uskutočnia 27. novembra.