BRATISLAVA. Študovali ste v zahraničí a získali ste diplom, vysvedčenie, výučný list alebo iné doklady o vzdelaní. Ak ich potrebujete používať na Slovensku, pravdepodobne musíte využiť služby Strediska na uznávanie dokladov o vzdelaní, ktoré patrí ministerstvu školstva.
Poplatky Stredisko na uznávanie dokladov vyberá jediný poplatok, a to len pri uznaní dokladov na výkon regulovaného povolania - je to 99,50 eura. tento poplatok musia platiť aj absolventi, ktorí skončili štúdium v Česku, overovanie známok je bez poplatkov. Notár
poplatky za overenie diplomu zo zahraničnej školy sa riadia jednotným sadzobníkom, ich výška sa odvíja od počtu strán príslušného dokumentu, overenie diplomu, vysvedčenia alebo listiny v slovenskom jazyku - jedna strana 1,58 eura (s DPH), overenie diplomu, vysvedčenia či listiny v cudzom jazyku - jedna strana 3,17 eura (s DPH). Súdny prekladateľ
najprv musíte mať overenú fotokópiu listiny od notára, potom môžete ísť za súdnym prekladateľom, musí byť držiteľom okrúhlej pečiatky, ktorá sa vyžaduje na takýto doklad, poplatok je 20 eur za normostranu (1800 znakov s medzerami).
„Doklady o špecializáciách zdravotníckych pracovníkov a certifikáty, ktoré nemajú charakter špecializácie, uznáva ministerstvo zdravotníctva," povedala hovorkyňa tohto rezortu Zuzana Čižmáriková.
Stredisko ministerstva školstva dostáva ročne okolo 12-tisíc žiadostí. „Týkajú sa posúdenia štúdia v zahraničí, jeho zjednocovania, prevodu známok do slovenskej klasifikačnej stupnice, potvrdení o pedagogickej spôsobilosti," vymenúva jeho riaditeľka Eva Kaczová.
Teraz, cez prázdniny, sem chodia najmä absolventi zahraničných vysokých škôl a stredoškoláci vracajúci sa z ročných či kratších pobytov. Najviac ľudí je z českých vysokých škôl, nasledujú stredoškoláci z USA a Anglicka.
Problémy pri ekvivalenciách Žiak či stredoškolák si po návrate môže dať uznať časť štúdia a zjednotiť ho s príslušným ročníkom tunajšej základnej alebo strednej školy, ak to vyžaduje jej riaditeľ. Problém nastane, keď mu zahraničná škola napíše, že nesplnil minimálne podmienky na to, aby mohol byť považovaný za absolventa toho-ktorého predmetu.
„Nezostáva nič iné, len ho ohodnotiť päťkou," hovorí Kaczová. Čo môže potom urobiť? Buď rozdielové skúšky z predmetu, v ktorom neobstál, alebo opakovať ročník. Aj o tom rozhoduje riaditeľ školy.
Problémy majú aj ľudia, ktorí chcú zrovnoprávniť svoj zahraničný titul so slovenskými.
„Často sa stáva, že žiadateľ so získaním odbornej kvalifikácie nezíska žiadny akademický titul alebo úroveň vzdelania je úplne iná," hovorí Kaczová. Napríklad estónsky bakalár je na úrovni nášho magisterského štúdia, titul PhD. zo Spojených štátov amerických zasa môže byť iba na úrovni nášho magisterského štúdia.
Overovanie pravosti dokladov Pravosť dokladov o vzdelaní stredisko neoveruje, robí to len vtedy, ak má pochybnosti o ich vierohodnosti.
Ak sa vzdelávací systém v niektorej krajine Európskej únie výrazne líši od nášho, stredisko sa obracia na zahraničné úrady, väčšinou ministerstvá školstva. „V tom prípade celý proces trvá dlhšie, lebo pre potvrdenie kvalifikácie musíme osloviť zahraničné partnerské organizácie," hovorí riaditeľka.
Stredisko na uznávanie dokladov o vzdelaní posudzuje a uznáva aj doklady na vykonávanie remeselných živností. Podmienkou na získanie takéhoto živnostenského oprávnenia je výučný list v odbore a polročná prax.
Čo potrebujete na overenie dokladov?
Kliknite - obrázok zväčšíte
Čo by ste mali vedieť
Na najčastejšie otázky odpovedá riaditeľka Strediska na uznávanie dokladov Eva Kaczová (na snímke).
1. Ako to bude s rozdielovými skúškami?
Ak chcete absolvovať časť štúdia na strednej škole v zahraničí, musíte pamätať aj na niektoré povinnosti, ktoré vám môžu znepríjemniť život po návrate domov. Reč je o nepríjemných rozdielových skúškach po návrate na kmeňovú školu. Prekonzultujte obsah vzdelávania v zahraničí s riaditeľom svojej školy na Slovensku a zaraďte si do štúdia predmety, ktoré najviac zodpovedajú tunajším pomerom. Vyhnete sa tak veľkému množstvu rozdielových skúšok po návrate.
2. Ktoré rozdielové skúšky sú povinné?
Len skúšky zo slovenského jazyka a literatúry, o zvyšku rozhodne riaditeľ školy na Slovensku, spolu s termínom určenia skúšok, obsahu skúšok, skladby skúšobnej komisie a podobne.
3. Kedy rodičovi patria štátne dávky na dieťa?
Iba ak je štúdium jeho dieťaťa v zahraničí akreditované a zariadenie je v sieti štátom uznaných škôl. Ak by dieťa navštevovalo neakreditované štúdium, rodič by nemal nárok na štátne dávky.
4. Kto vám uzná maturitné vysvedčenie?
Ak v zahraničí získate aj doklad o ukončení uceleného stredoškolského vzdelávania, teda maturitné vysvedčenie, po vykonaní rozdielových skúšok vám ho môže uznať Krajský školský úrad.
5. Môžu vám dať dopracovať diplomovku?
Ak sa obsah absolvovaného štúdia v zahraničí zhoduje so študijným programom na Slovensku iba čiastočne, môže vám vysoká škola predpísať doplňujúce skúšky, prípadne aj dopracovanie a obhajobu bakalárskej, diplomovej alebo dizertačnej práce.
6. Stačí na uznanie vzdelania medzinárodná dohoda?
Vysoká škola uzná doklad o vzdelaní automaticky, ak Slovensko má s príslušnou krajinou dohodu o vzájomnom uznávaní a rovnocennosti dokladov o vzdelaní. Ak u nás nie je vysoká škola, ktorá má rovnaké alebo príbuzné odbory, rozhoduje ministerstvo školstva.
7. Aký titul budete môcť používať?
Na Slovensku budete môcť používať akademický titul a jeho skratku tak, ako vám boli priznané podľa vnútroštátnych právnych predpisov štátu, z ktorého doklad pochádza, a to v jazyku tohto štátu. Ak by akademický titul alebo jeho skratka boli zameniteľné s titulmi udeľovanými podľa tohto zákona, na ktoré sa vyžaduje splnenie iných podmienok na získanie odbornej spôsobilosti, ako bolo v štáte, z ktorého doklad o vzdelaní pochádza, ministerstvo rozhodne o používaní primeraného akademického titulu.
Jarmila Horáková
Inak sa posudzuje lekár, inak učiteľ
Pri siedmich regulovaných povolaniach sa odborná kvalifikácia uzná automaticky v celej Európskej únii.
Koľko je vonku
našich lekárov, sa nevie od 1. mája 2004 do 31. januára 2010 požiadalo ministerstvo zdravotníctva o vydanie potvrdenia o rovnocennosti vzdelania celkom 2050 lekárov - počet vydaných potvrdení však nepredstavuje reálne číslo lekárov, ktorí skutočne aj zo Slovenska odišli, v roku 2009 požiadalo o vydanie tohto potvrdenia 217 lekárov - najviac z nich, a to 85, malo namierené do Česka, na prácu v Nemecku si vybavilo potvrdenie 41 lekárov, vo Veľkej Británii 21, v Rakúsku alebo Grécku 6, vo Švédsku alebo v Taliansku štyria, do Francúzska mali namierené traja, do Holandska alebo Írska po dvoch a do Nórska alebo Španielska po jednom.
BRATISLAVA. Aj keď od nášho vstupu do Európskej únie máme právo zamestnať sa v ktoromkoľvek jej členskom štáte, stále existuje nemálo prekážok. Ak sa niekto chce zamestnať v inej krajine, musí si v nej dať uznať kvalifikáciu.
Sektorové povolania Pri uznávaní dokladov na Slovensku sa striktne rozlišuje, na čo majú slúžiť. Inak sa posudzujú diplomy o zvýšení kvalifikácie a inak o odbornej kvalifikácii, ktorá na Slovensku umožňuje vykonávať určité profesie. V prvom prípade ide o takzvané akademické uznávanie vzdelania, v druhom prípade o profesijné.
Existujú takzvané sektorové povolania, pre ktoré majú členské štáty povinnosť zladiť vzdelávanie. Táto výhoda sa týka lekárov, sestier, zubných lekárov, farmaceutov, pôrodných asistentiek, veterinárov a architektov.
V praxi to znamená, že sa v každej krajine vzdelávajú v rovnakej dĺžke a s rovnakým obsahom. Preto bolo možné zaviesť automatické uznávanie kvalifikácie.
Ak doklad o vzdelaní pochádza z obdobia pred absolvovaním zosúladeného študijného programu, nastupuje opravný mechanizmus. Uchádzačom sa započítava napríklad prax.
Nezladené vzdelávanie Učitelia, stavební inžinieri, fyzioterapeuti a niektoré živnosti nemajú zladené vzdelávanie. Kvalifikácia, ktorú získali v zahraničí, sa preto posudzuje inak. Porovnáva sa s minimálnymi požiadavkami na Slovensku, ktoré sú potrebné na výkon povolania.
Ak im nezodpovedá, nastupuje kompenzačný mechanizmus. Žiadateľ si môže vybrať, či svoje vzdelanie bude kompenzovať praxou, alebo skúškou spôsobilosti. Potom mu môžu uznať kvalifikáciu a môže začať pracovať.
Jarmila Horáková

Beata
Balogová
