BRATISLAVA. Podľa vedenia väzníc napríklad dostali menej zákaziek na výrobu topánok. Rok 2008 pritom bol rekordným, keď pracovali viac ako tri štvrtiny z tých odsúdených, ktorí sa mohli zamestnať. Väzňom práca pomáha vydržať pobyt za mrežami, viacerí sa však sťažujú, že za ňu dostávajú málo peňazí.
"Pokles zamestnanosti priamo súvisí s hospodárskou krízou. Rapídne sa znížil objem prác pre najväčšieho objednávateľa pri ručnom šití obuvi, ako aj prác pre automobilový priemysel," informoval ČTK Miloš Drgo, poverený vedením Zboru väzenskej a justičnej stráže. Krízu sa vraj snažili prekonať oslovovaním ďalších firiem.
Trestanci šijú napríklad značkové topánky pre jednu z najväčších obuvníckych firiem na Slovensku, spoločnosť Rieker. Vyrábajú tiež dlaždice, nábytok, kuchynské linky, šijú pracovné kombinézy, posteľné plachty, uteráky, tepláky, pletú ponožky, dokonca pečú aj chlieb. Okrem toho upratujú priestory väzníc, budovy súdov i ministerstva spravodlivosti.
Vlani bolo vo väzení či väzbe v priemere 8856 ľudí. Keďže pracovať nemôžu napríklad ľudia so zdravotnými problémami, dôchodcovia a pre prísny režim stráženia aj väčšina obvinených, robiť mohlo 5515 ľudí. V skutočnosti prácu dostalo 3761 odsúdených a 87 obvinených, čo je podľa ročenky väznice 69,77 percenta. Ešte v roku 2008 pritom robilo 78,17 percenta väzňov. "Ekonomika bola vtedy v konjunktúre, čo sa odrazilo aj na veľkom dopyte po pracovnej sile z radov odsúdených," poznamenal Drgo. Vysoké percento zamestnanosti však podľa neho dosiahli aj pre nižší počet odsúdených.
Vedenie väzníc si pochvaľuje, že väzni šetria náklady štátu na svoj pobyt a učia sa pracovným návykom. Viacerí odsúdení to však prirovnávajú k pracovným táborom. "Tam vlastne otročíš za centy," posťažoval sa na portáli Vazen.sk muž, ktorého prepustili z Hrnčiaroviec nad Parnou. "Ja som šil topánky osem hodín denne a reálna výplata, ktorá mi prišla na účet je cca štyri eurá, to je tak na jeden - dvakrát na telefonát frajerke alebo domov a hotovo," dodal. "Za mesiac driny si kúpite maximálne dva - tri 50-gramové tabaky, čo sa dosť podobá vykorisťovaniu!" napísal ďalší, ktorý "sedel" v Martine, Košiciach a Prešove.
Priemerná hodinová mzda väzňov bola vlani podľa väzenskej ročenky 0,70 eura. Z toho im zrážajú povinné odvody, náklady na pobyt vo väznici, výživné, zlodejom a podvodníkom aj dlhy.
Práca však väzňom pomáha krátiť si dlhé chvíle za mrežami a prekonávať depresie, hlavne z odlúčenia od blízkych. Vlani sa 26 väzňov pokúsilo o samovraždu, z toho piati neprežili. Tridsiatka ľudí tiež na protest proti svojmu zadržiavaniu hladovala. Tento rok sa už dvom väzňom podarilo ujsť, nie však spoza mreží, ale z pracoviska.