SME

V Bruseli sa začal boj o škatuľky cigariet

Pestrofarebné pulty s cigaretami možno nahradí uniformná beloba.

Najskôr výrobcom cigariet zakázali označovať ich ako light, potom zakázali desiatky. Teraz chcú úradníci pripraviť škatuľky aj o farbu.Najskôr výrobcom cigariet zakázali označovať ich ako light, potom zakázali desiatky. Teraz chcú úradníci pripraviť škatuľky aj o farbu. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Pestrofarebné pulty s cigaretami možno nahradí uniformná beloba.

BRATISLAVA. Tínedžer, ktorý v partii vytiahne z vrecka škatuľku Marlboriek, má pred kamarátom fajčiacim lacné Štartky výhodu. Pred spolužiačkami sa môže oprieť o starostlivo budovaný imidž za milióny dolárov.

Skúsenosť mnohých pubertiakov potvrdzujú aj výskumy financované vládami po celom svete. Mladí ľudia sa často rozhodujú na základe imidžu.

A práve naň lákajú nových zákazníkov tabakové koncerny. Až dve tretiny pravidelných fajčiarov začínajú s cigaretami pred osemnástym rokom.

SkryťVypnúť reklamu

Na následky fajčenia len v Európskej únii zomrie ročne asi 650-tisíc ľudí, náklady na liečbu chorôb spôsobených tabakovým dymom dosahujú každý rok takmer dva a pol miliardy eur.

Kanadský žart?

Európska komisia preto oprášila myšlienku štandardizovaných balení. Zo škatuliek navrhuje vymazať logá, pestré farby i reklamné obrázky. Cigarety by sa dali kúpiť iba v bielych baleniach s čiernymi nápismi varujúcimi pred následkami fajčenia.

Značky by sa dali rozoznať len podľa uniformne vytlačeného názvu. Tabakové firmy by tak po nedávnom zákaze reklamy stratili aj posledný silný komunikačný kanál so zákazníkmi, ktorému ich marketingoví experti venujú mimoriadnu pozornosť. Obal škatuľky.

Nápad, ktorý sa zrodil začiatkom 90. rokov v Kanade a presadzuje ho aj Svetová zdravotnícka organizácia, má množstvo zástancov i odporcov. Pár mesiacov ho už rozoberajú aj politici, úradníci a tabakoví lobisti v Bruseli.

SkryťVypnúť reklamu

„Ide o klasický spor, kde na jednej strane stojí slobodná trhová súťaž a na druhej záujem na ochrane verejného zdravia,“ vraví advokát Radovan Pala. Rozlúsknuť by ho podľa neho musel pravdepodobne až súd.

Zástancovia opatrenia argumentujú množstvom prieskumov, v ktorých drvivá väčšina mladých ľudí označuje štandardizované balenia za „nudné a nezaujímavé“. Prieskumy zároveň odhalili, že ak zo škatuliek zmizne premyslený dizajn, fajčiari venujú oveľa viac pozornosti varovným nápisom.

Slovenské vyčkávanie

Odporcovia zas upozorňujú na porušovanie duševného vlastníctva, za ktoré značky a ich dizajn považujú. „Takéto balenia uľahčia aj nelegálnu výrobu cigariet, keďže všetky značky budú vyzerať rovnako. Otvoria sa dvere pre čierny trh s cigaretami, ktoré si bude môcť kúpiť ktokoľvek vrátane neplnoletých,“ pridáva ďalší argument Karol Čukan zo slovenskej pobočky najväčšieho tabakového výrobcu Philip Morris.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské úrady sú zatiaľ zdržanlivé. Úrad verejného zdravotníctva i ministerstvá zdravotníctva a hospodárstva si chcú počkať až na konečnú podobu smernice.

Brusel zatiaľ nerozhodol, či by nariadenie malo byť pre jednotlivé štáty záväzné, alebo len odporúčacie.

„Na jeseň plánujeme začať verejné konzultácie, ktoré budú zahŕňať široké spektrum otázok týkajúcich sa vnútorného trhu i verejného zdravia. Prípadný legislatívny návrh možno očakávať na konci roka 2011,“ informovala Jana Farkašová z Európskej komisie.

Značka tvorí svet rozdielov

O nápade na uniformné cigaretové škatuľky sme hovorili s konzultantom v oblasti budovania značiek MARIÁNOM TIMORACKÝM zo spoločnosti United Consultants.

Akú hodnotu má pre výrobcu tovaru značka?

„Je to jedno z najcennejších aktív firmy. Na vyspelých trhoch sa vyčísľuje dokonca ich peňažná hodnota, má veľký vplyv na cenu akcií danej firmy. Spoločnosť Interbrand každý rok robí rebríček najhodnotnejších značiek, dlhodobo vyhráva Coca-Cola s cenou 68 miliárd dolárov. Na popredných miestach je aj Marlboro.“

SkryťVypnúť reklamu

Je dôležitý aj vizuál?

„Je to základ identity značky a spoločnosti, podľa neho výrobok spotrebitelia spoznajú a rozhodujú sa. Ak si chcú kúpiť nápoj, ktorého chuť majú radi, vedia, že ju dostanú v takom a takom obale, s takým a takým dizajnom. Vizuál zákazníkovi uľahčuje rozhodovanie.“

Sú v tomto cigarety iné?

„Nie. Len tým, že na rozdiel od iných výrobkov, ktoré sú tiež legálne vyrábané a predávané, je cigaretám odoprená propagácia.“

Má imidž značky vplyv na fajčenie mladých?

„Reklama podporuje predaj výrobkov, ale najmä upozorňuje na rozdiely medzi značkami. Nabáda fajčiarov, aby prešli od značky A k značke B. Existujú viaceré štúdie, ktoré dokazujú, že mladí ľudia začínajú fajčiť najmä pod vplyvom svojho bezprostredného okolia, rodiny či partie, nie reklamy.“

SkryťVypnúť reklamu

Čo by pre výrobcov cigariet znamenalo, keby prišli o vizuál značiek?

„Značka je najmä o tom, že buduje svet rozdielov, princípom je odlíšiť sa od konkurencie. Každá značka má nejaký obsah, ktorý výrobca rozvíjal. Takáto regulácia zotrie rozdiely a zamedzí komukoľvek vyniknúť.“

Je prípustné, aby politici diktovali vizuál výrobku?

„Politikom v Bruseli by som poradil, aby všetky politické strany boli čiernobiele, nemali žiadne logá a volali sa strana číslo 1, 2, 3 a nemali žiadnu reklamu. A možno by mohli pridať varovanie, že politici sú najväčšou hrozbou pre podnikanie.“

Zakázať zadymené krčmy poslanci váhajú

Zákaz fajčenia vo všetkých podnikoch parlament viackrát odmietol. Čoskoro zrejme príde ďalší pokus.

BRATISLAVA. Aký silný má byť zákaz cigariet na verejnosti? Poslanci v parlamente sa o tejto téme sporia už roky.

SkryťVypnúť reklamu

Žiadna z garnitúr doteraz nezakázala fajčenie vo všetkých pohostinstvách, ako je to napríklad v Írsku či v Taliansku.

V minulom volebnom období úplný zákaz navrhovali predstavitelia koalície aj opozície, návrhy v parlamente napokon prešli v miernejšej forme.

Od vlaňajšieho septembra si môžu zákazníci zapáliť iba v prevádzkach, kde nepodávajú jedlo alebo ktoré majú stavebne oddelenú časť pre nefajčiarov. Musí byť pri vchode a väčšia ako fajčiarska miestnosť.

Pozmeňovací návrh poslanca Smeru Petra Pelegriniho umožnil naďalej fajčiť aj v obchodných centrách.

Úrad verejného zdravotníctva je zatiaľ benevolentný a za posledný rok a pol uložil podnikateľom len 39 pokút spolu za necelých tritisíc eur. Za každé porušenie pritom môže po novom udeliť pokutu až 3319 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Prísnejší zákon sa v minulom volebnom období viackrát snažila presadiť poslankyňa SDKÚ Tatiana Rosová. Tvrdí, že s návrhom zakázať fajčenie vo všetkých prevádzkach príde opäť, ak sa nerozhýbe ministerstvo zdravotníctva. „Hovorila som však s novým ministrom a viem, že jeho aparát pripravuje radikálne opatrenia,“ povedala.

Hovorkyňa ministerstva Zuzana Čižmáriková odkazuje, že zatiaľ je predčasné hovoriť o návrhu na úplný zákaz. „Minimálne sa pokúsime opäť bojovať proti fajčeniu v nákupných centrách.“

To, či má štát fajčiarov ďalej obmedzovať, však koalícia zatiaľ nemá ujasnené. Ministerstvo hospodárstva, ktoré pod vedením Ľubomíra Jahnátka zo Smeru proti úplnému zákazu bojovalo, zatiaľ iné stanovisko nemá ani po výmene ministra.

„Až po analýze problematiky a možného dosahu na podnikateľské prostredie a postavenie spotrebiteľov bude možné zaujať stanovisko,“ odpísal Dárius Bošjak z kancelárie ministra.

SkryťVypnúť reklamu

Opatrní sú aj poslanci liberálnej SaS. „Mám pochybnosti, či by takýto zásah neprimerane nezasiahol do vlastníckych práv majiteľov prevádzok,“ povedal člen zdravotníckeho výboru parlamentu Stanislav Fořt.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 387
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 070
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 072
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 839
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 106
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 917
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 613
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu