BRATISLAVA. Všetky totalitné režimy potierali právo na svojbytnosť menších krajín a národov, ktoré mali počúvať hlas Veľkého brata. Invázia vojsk Varšavskej zmluvy 21. augusta 1968 na územie Československa znamenala podľa predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej rýchle ukončenie pokusu demokratizovať spoločenský a politický systém.
"Zároveň bola upevnením skutočnosti, že celý východný blok tvorili satelity Moskvy. Režim na ďalšie dve desaťročia pochoval každú perspektívu politickej zmeny. Žili sme v područí bez svojprávnosti, bez možnosti demokratizácie zvnútra," uviedla premiérka vo svojom vyhlásení. Politické čistky podľa jej slov priniesli výmenu elít v politických a administratívnych štruktúrach a utrpenie nevinných ľudí. "Takzvaná normalizácia priniesla dvojtvárnu morálku a najširšie pustošenie ducha. Komunistická interpretácia dejín viedla k zdeformovaniu historickej pamäti. Výsledkom bol zjednodušený pohľad na minulosť a vytvorenie deformujúcich stereotypov myslenia i správania sa. Bolo to obdobie lámania charakterov," vyhlásila šéfka exekutívy.
Radičová je presvedčená, že tento príbeh našich dejín si chceme a musíme pripomínať aj dnes, a to nielen kvôli dejinnej pamäti a solidarite s obeťami dejín, ale aj z hľadiska súčasného začlenenia do širších medzinárodných štruktúr. "Dnes potrebujeme budovať demokratický systém a silnú občiansku spoločnosť aj preto, aby sa už nič podobné nemohlo opakovať. Potrebujeme tiež také medzinárodné vzťahy, ktoré už vnucovanie politických rozhodnutí mocných tým menším v nijakej, ani tej najsofistikovanejšej podobe nedovolia," upozornila.
Podľa jej slov je popri spoločných cieľoch potrebné vytvoriť aj priestor pre počúvanie názorov a riešení tých menších, priestor pre vytvorenie partnerských vzťahov bez ohľadu na veľkosť geografického priestoru a silu politického vplyvu. "Je potrebné vytvoriť priestor pre prirodzenú hrdosť a nenútené vlastenectvo. Je potrebné ochraňovať demokraciu v zmysle zabezpečenia práv menšín a nie v zmysle 'veľký berie všetko'," dodala.