BRATISLAVA. Slovenské univerzity stále nevedia písať kvalitné vedecké projekty, s ktorými by mohli získať peniaze z európskeho balíka.
"Tie, ktoré podávajú úspešné projekty, tak tých je máličko. Je ich tak sedem až desať, ktoré mali vôbec nejaký projekt a štyri - päť, ktoré majú významné financovanie," povedal TASR Vladimír Šucha z Univerzity Komenského, bývalý generálny riaditeľ pre oblasť kultúry, viacjazyčnosti a komunikácie v Európskej komisii. Dodal, že Slovensko má príliš veľa univerzít, ktoré sú rôznej úrovne, výskumnej a vývojovej kvality.
Medzi zdatné a konkurencieschopné školy, ktoré dokážu písať dobré projekty, zaradil bratislavskú Univerzitu Komenského a Slovenskú technickú univerzitu, Technickú univerzitu v Košiciach, Žilinskú univerzitu a košickú Univerzitu P. J. Šafárika.
"Treba nájsť schopných ľudí, ktorí majú skúsenosti," radí bývalý rektor Žilinskej univerzity Ján Bujňák. Dodal, že sa spojili s firmou, ktorá im poskytuje poradenstvo pri písaní projektov - kontroluje ich, ako sú napísané. "Je dôležité mať priority," doplnil ďalej Bujňák.
Vladimír Bužek zo Slovenskej akadémie vied upozornil, že písať dobré projekty a mať dobré vedecké zámery nie je jednoduché. Riešenie vidí v participácii kompetentných profesionálov, čo podľa neho na Slovensku absentuje.
Viac peňazí špičkovej vede sľubuje minister školstva Eugen Jurzyca. "Prídeme s novým rámcovým systémom, ktorý bude presnejšie rozoznávať medzi špičkovou vedou, vedou a pavedou," vyslovil nedávno. Najviac peňazí tak poputuje špičke s cieľom zvýšiť jej konkurencieschopnosť.