Advokát obvineného dôkazy polície nepozná. Väzbu považuje za protizákonnú.
BRATISLAVA. Desaťtisíce eur v obálkach s názvami firiem a percentami. O čo iné by mohlo ísť, ak nie o úplatky? Zadržaný podnikateľ Miroslav D. to zatiaľ vyšetrovateľom nijak nevysvetlil. SME to povedal jeho obhajca Juraj Trokan.
„Môjmu klientovi podľa zákona treba dokázať, od koho to mal a čo s tým chcel urobiť. Zatiaľ sa nerozhodol, či to bude vysvetľovať. Neviem, prečo by to mal robiť,“ hovorí Trokan s tým, že nie je úlohou Miroslava D. dokázať svoju nevinu, ale polícia mu má dokázať vinu.
Obálky boli v trezore
Miroslav D. mal byť kľúčový človek, ktorý podľa vyšetrovateľov prijímal a odovzdával ďalej úplatky od podnikateľov, ktorí chceli dostať zákazky na ministerstve obrany. Trestné stíhanie vo veci začala polícia len približne dva týždne po voľbách.
Sledovala aj posledný tender, ktorý mal ovplyvniť. V utorok vtrhla priamo do budovy spadajúcej pod ministerstvo obrany v Trenčíne. Výberová komisia tam otvárala obálky k jednému z tendrov. Miroslav D. bol prítomný tiež ako zástupca firmy uchádzajúcej sa o zákazku.
Polícia všetkých zobrala na výsluch. Podozrievala aj členov výberovej komisie, tí sa však pre anonym, ktorý prišiel na ministerstvo, o tom, že sú podozriví, dozvedeli vopred a nakoniec vybrali najlacnejšiu ponuku.
Miroslava D. podľa Trokana odviezli do jeho firmy v Trenčíne, kde mu v trezore našli viac ako desať obálok s nápismi iných firiem a s výškou percent.
„Malo to byť desať percent z každého. Je verejným tajomstvom, pokiaľ ide o Slovensko, že odjakživa v rámci úplatkov sa má platiť desať percent. Aj keď hovorili policajti, že v čase krízy to už podľa ich poznatkov kleslo aj na päť,“ tvrdí Trokan.
V obálkach bolo spolu 176tisíc eur, polícia podnikateľa preto obvinila z machinácií pri verejných obstarávaniach v hodnote 1,76 milióna eur.
Kritikám, že Ľubomír Galko nie je odborne spôsobilý viesť ministerstvo obrany, zasadil úder korupčník, ktorý bol chytený, myslí si Peter Schutz.
Aké dôkazy polícia má, advokát nevie, spis nevidel a pochybuje, že mu ho v najbližšom čase ukážu.
Špecializovaný súd zobral Miroslava D. v piatok do väzby, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti.
Trokan si myslí, že protizákonne. Podľa neho nebola dodržaná 48hodinová lehota, keď môže byť obvinený zadržaný bez rozhodnutia súdu.
Tvrdí totiž, že čas zadržania by sa mal počítať už od obeda, keď ho zobrali z budovy ministerstva obrany, a nie až od večera, keď ho oficiálne zadržali v Nitre, kde je aj vo väzbe.
Už od obeda sa podľa neho nemohol slobodne pohybovať. Súd dal však za pravdu prokuratúre. O odvolaní Miroslava D. proti väzbe bude rozhodovať Najvyšší súd. Lehotu, dokedy tak musí urobiť, nemá.
Galko mlčí, chce odhaľovať
Minister obrany Ľubomír Galko z SaS sa k čerstvému škandálu nechce vyjadriť.
Na ministerstve však už odvolal riaditeľa sekcie majetku a infraštruktúry Jozefa Sieklika, pod ktorého verejné obstarávania spadali.
Miesto chce obsadiť „charakterným odborníkom“ vo výberovom konaní. Podobne chce postupovať aj pri iných šéfoch sekcie.
„Mojím cieľom je transparentné obstarávanie a odhalenie korupčných praktík, ktoré sa na rezorte diali,“ povedal Galko. Dokazujú to podľa neho aj trestné oznámenia, ktoré už podal.
Exminister obrany Jaroslav Baška zo Smeru má od piatka vypnutý mobil. Strana poskytla iba stanovisko, že podnikateľa nepoznal.
V rezorte obrany zarobili aj firmy, v ktorých je spoluvlastníkom Miroslav D. Za päť rokov išlo o zákazky za 1,7 milióna eur.

Beata
Balogová
