SME

Blaškov človek mal za Fica biznis

Rodina sponzora Smeru zarobila milióny. Aj vďaka nominantom strany v štátnych podnikoch.

Budova, na ktorej zarobila Blaškova firma 143 miliónov korún.Budova, na ktorej zarobila Blaškova firma 143 miliónov korún. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Bývalý premiér pred voľbami tvrdil, že podozrenia o kupovaní štátnych zákaziek mecenášmi Smeru sú výmysly. Za jeho vlády sa pritom darilo aj rodine Ľubomíra Blaška, ktorý mal patriť k vplyvným sponzorom strany.

BRATISLAVA. Stoštyridsaťtri miliónov korún (vyše 4,7 milióna eur). Minimálne toľko zarobila za vlády Roberta Fica (Smer) spoločnosť Korema, ktorej spolumajiteľom je aj Jozef Blaško, príbuzný údajného sponzora Smeru Ľubomíra Blaška. Podľa zmluvy, ktorú mal podpísať bývalý šéf volebného tímu strany Fedor Flašík a ktorej kópiu zverejnil denník SME, mal Blaško darovať pred voľbami 2002 Smeru 32 miliónov korún.

Ľubomír Blaško mal za to dostať tri miesta na kandidátke Smeru a v prípade vstupu strany do vlády aj jedného štátneho tajomníka a funkcie v strategických podnikoch v oblasti energetiky a železníc. Kauzou netransparentného financovania Smeru sa už niekoľko týždňov zaoberá Úrad špeciálnej prokuratúry. Ľubomír Blaško zomrel v júni 2004 na infarkt.

Od Vážneho k Jahnátkovi

Od štátu k štátu
  • Slovak Telekom predal budovu na Tomášikovej ulici v Bratislave spoločnosti Korema;
  • firma za ňu zaplatila
    100 miliónov korún;
  • spolumajiteľom Koremy je Jozef Blaško, príbuzný údajného sponzora Smeru Ľubomíra Blaška;
  • firma budovu predala JAVYS-­u za 243 miliónov korún;
  • v čase transakcie bol akcionárom Slovak Telekomu rezort dopravy ovládaný Smerom;
  • JAVYS ovláda ministerstvo hospodárstva, ktoré vtedy viedol Ľubomír Jahnátek zo Smeru.

Spoločnosť Slovak Telekom, kde je dnes 49-percentným akcionárom ministerstvo hospodárstva, sa v roku 2006 rozhodla predať viacero nehnuteľností po celom Slovensku. Jednou z nich bola aj trojposchodová budova na Tomášikovej ulici v bratislavskom Ružinove. Slovak Telekom ju v októbri 2007 predal spoločnosti Korema za 100 miliónov korún (3,3 milióna eur).

Jedným z akcionárov a členom dozornej rady firmy Korema je aj Jozef Blaško – podľa týždenníka Plus 7 dní švagor Márie Blaškovej, manželky sponzora Smeru Ľubomíra Blaška. Jozef Blaško je dodnes v orgánoch viacerých firiem, ktoré ovládal Ľubomír Blaško (Třinecké železiarne, Slovenská plavba a prístavy). Spolumajiteľom Koremy je aj Marián Choma, v rokoch 2000 až 2003 ekonomický riaditeľ Slovenských elektrární (SE). V rovnakom čase sedel v dozornej rade SE aj Ľubomír Blaško.

Korema budovu na Tomášikovej už v apríli 2008 predala za 243 miliónov korún Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS). Na predaji nehnuteľnosti, ktorú kúpila od pološtátnej akciovky Slovak Telekom, tak v priebehu polroka zarobila 143 miliónov korún.

Stopercentným akcionárom JAVYS-u je ministerstvo hospodárstva. V Slovak Telekome malo v čase predaja budovy na Tomášikovej akcionárske práva ministerstvo dopravy. Obidva rezorty vtedy riadili nominanti Smeru – Ľubomír Jahnátek a Ľubomír Vážny. Prvý pracoval pre údajného mecenáša Smeru Juraja Širokého, druhý bol vo firmách s Vladimírom Poórom.

Sponzorov Smeru pribúda. Člen Smeru poslal vyšetrovateľom mená ľudí, ktorí mali stranu financovať v roku 2006.

Budovy v balíku

„Išlo o predaj balíka nehnuteľností, ktorý sa rozbehol ešte v čase, keď som tam nebol. Keď som prišiel, už to bolo vo finále, v ktorom boli dvaja významní záujemcovia,“ hovorí bývalý člen predstavenstva Slovak Telekomu a nominant Smeru Jaroslav Volf. „Na predstavenstve sa potom hlasovalo za Koremu, čo bolo zdôvodnené lepšou cenovou ponukou. Brali sme to ako fakt, proti ktorému ťažko namietať. Príliš sme o tom nešpekulovali, boli sme ešte zajaci.“

Informácia, že Korema následne budovu na Tomášikovej predala štátnej akciovke JAVYS za 243 miliónov korún, Volfa prekvapila. „Ak je to tak, je to zvláštne. Presadzoval som, aby sa budovy predávali aj jednotlivo, hoci v Slovak Telekome bol voči tomu dosť veľký odpor. Tvrdili, že v balíku sa predajú aj budovy, ktoré sú samostatne nepredajné.“ Predaj po kusoch je však podľa Volfa transparentnejší. „Na rozdiel od balíka môžete dostať aj lepšiu cenu.“

Slovak Telekom hovorí, že v rámci výberového konania oslovil viac ako 80 potenciálnych kupcov. Pomáhala mu pri tom medzinárodná konzultačná firma Erste Corporate Finance. „Ku každej budove bol vypracovaný znalecký posudok. V balíku boli aj niektoré veľmi nelukratívne budovy, ktoré by boli samostatne ťažko predajné. Rozhodujúca bola cena balíka ako celku, s ktorou sme boli spokojní. Neskúmame politické pozadie záujemcov o kúpu prebytočného majetku,“ povedal hovorca Slovak Telekomu Andrej Gargulák.

Miškov: Preverím to

JAVYS tvrdí, že podľa realitnej kancelárie, s ktorou spolupracovali, aj podľa znaleckého posudku, ktorý si dali vypracovať, bola cena 243 miliónov korún, za ktorú kúpili od firmy Korema budovu na Tomášikovej, nižšia ako priemerné trhové ceny nehnuteľností v predmetnej lokalite. Podľa hovorcu JAVYS­u Dobroslava Dobáka ju odsúhlasilo aj ministerstvo hospodárstva. Budova sa stala novým sídlom spoločnosti.

Konanie JAVYS­u obhajuje aj exminister Jahnátek. „Uznali sme, že presťahovanie do Bratislavy je rozumné, keďže tu prebiehajú všetky dôležité rokovania. Dovtedy si museli prenajímať rôzne kongresové sály a podobne.“ Meno Blaško mu vraj nič nehovorí. „To, čo napíše váš denník, je pravda každé dvadsiate ôsme slovo. O tých sumách počujem prvýkrát – ako a za koľko tú budovu nadobudli, je zodpovednosť manažmentu.“

Nový minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS) hovorí, že po výmene orgánov JAVYS­u, ku ktorej by malo dôjsť v priebehu dvoch týždňov, podozrivý obchod preverí. „Nerozumiem, prečo sa sťahovali. Zrejme vrátime manažment naspäť do Jaslovských Bohuníc, kde je dosť priestorov na rokovania. Na to nepotrebujú kongresové sály.“

Blaško: Bol to dobrý obchod

Spolumajiteľ Koremy Jozef Blaško sa bráni, že Slovak Telekom začal pripravovať predaj budov už za Dzurindovej vlády. „To sme mali už vtedy vedieť, že príde Smer a že JAVYS bude niečo chcieť? Máme robiť biznis podľa volebných období?“

Pre štát to podľa neho nebol zlý obchod. „Ako akcionár Slovak Telekomu dostal ihneď pri podpise slušnú sumu za budovy, ktoré už roky nevedeli využívať. Myslím, že sme primerane zhodnotili riziko kúpiť 44 prázdnych poloschátraných budov a nájsť im nové funkcie.“

Strana Smer odmieta, že biznis s budovami, na ktorom zarábala počas Ficovej vlády rodina Ľubomíra Blaška, je dôkaz, že tento podnikateľ si za peniaze pre Smer kúpil štátne zákazky. „Tvrdenia obsiahnuté vo vašich otázkach majú takú istú hodnotu, ako že Robert Fico je za spoločnosťou Gazprom so základným imaním 500 miliónov eur.“

Stiahli ho vlastní

Volf nerozumie, prečo ho ministerstvo odvolalo z predstavenstva Slovak Telekomu. Nemecký spoluvlastník firmy ho podľa Jahnátka nebral vážne.

BRATISLAVA. Bývalý predseda Sociálnodemokratickej strany Slovenska Jaroslav Volf, ktorého strana sa v roku 2005 zlúčila so Smerom, sa po nástupe Ficovej vlády stal podpredsedom predstavenstva Slovak Telekomu (ST). Ako nominant Smeru mal v tejto pološtátnej akciovke najskôr obhajovať záujmy ministerstva dopravy, potom ministerstva hospodárstva.

Päť dní po voľbách 17. júna 2010 ho však valné zhromaždenie ST odvolalo z funkcie – na návrh vtedajšieho šéfa rezortu hospodárstva Ľubomíra Jahnátka (Smer). „Keby to urobil nový minister, tak to pochopím. Takto to považujem za absurdné, keďže bolo jasné, že ako minister končí,“ hovorí Volf.

Rozhodnutie ho prekvapilo tým viac, že nevie o žiadnom o konflikte s Jahnátkom. „Pán minister s nami
v poslednom období vôbec nekomunikoval. Pri mojom odvolaní nebol vyslovený žiadny dôvod, hoci si myslím, že som prispel k tomu, aby Slovak Telekom prosperoval.“

Jahnátek tvrdí, že zmeny v predstavenstve, ktoré sa dotkli viacerých ľudí, súvisia s projektom integrácie Slovak Telekomu a T-Mobilu. „Spojili sme dve predstavenstvá a dve dozorné rady do jednej. Do nových orgánov som už nechcel politických nominantov, ale odborníkov, aby sme mali spätnú väzbu, čo sa v tých podnikoch deje.“

Volfa následne presunuli do Dozornej rady ST, ktorej členom je od 1. júla 2010. „Urobili sme to aj preto, že nemal dostatočný rešpekt nemeckej strany. Síce sa snažil, ale nebrali ho až tak vážne. Viem, že sa mu to nepáčilo, ale Slovenské telekomunikácie sú troška väčšia hodnota ako ambície jednotlivcov,“ povedal Jahnátek. Väčšinovým vlastníkom ST je Deutsche Telekom.

(vag)

Kliknite - obrázok zväčšíte

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  2. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  3. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  4. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  6. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  7. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  8. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 829
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 212
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 533
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 119
  5. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 2 906
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 830
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 356
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 2 334
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Súd bude rozhodovať o podmienečnom prepustení Mikuláša Černáka, odsúdeného na doživotie. Za mrežami je 26 rokov.

Mikuláš Černák sa o pár dní postaví pred súd.


Boris Beňa.

Beňa nie je v pátraní slovenských orgánov.


TASR
Skládka v Podunajských Biskupiciach

Drony môžu poslúžiť aj hasičom. Zatiaľ ich má len magistrát


Minister Tomáš Taraba.

Minister chcel pôvodne predložiť ústavný zákon.


a 1 ďalší

Sportnet

Joshua Kimmich oslavuje gól.

O víťazný gól domácich sa postaral v 63. minúte Joshua Kimmich.


a 1 ďalší
Mattias Skjelmose.

Pre extrémny chlad odstúpili z Valónskeho šípu tri štvrtiny štartujúcich.


Hokejisti HC Dynamo Pardubice.

Domáci tím naštartoval k víťazstvu gól Richarda Pánika.


a 1 ďalší
Fotka zo zápasu FK Železiarne Podbrezová - FC Spartak Trnava.

Obhajca titulu sa vo finále stretne s futbalistami MFK Ružomberok.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu