BRATISLAVA. Ministerstvo školstva uvažuje o existencii vysvedčení či učebníc na internete. Šéf rezortu Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) to uviedol dnes počas hodiny otázok a odpovedí v Národnej rade SR účastníkom Detskej univerzity.
"Preto, aby deti nemuseli nosiť knihy v takomto ruksaku na chrbte, ale aby si ich mohli pozrieť doma na počítači," uviedol minister s tým, že k učebniciam, ak budú zverejnené na internete, sa môžu žiaci kedykoľvek vrátiť. Dodal však, že to nie je jednoduché a treba vyškoliť ľudí. Povinné vyučovanie anglického jazyka sa začne od 3. ročníka. Keď bude dosť kvalitných učiteľov a vyučovanie bude na úrovni, posunie sa do 2. ročníka. Tieto otázky detí, ako povedal Jurzyca médiám, ho zaujali.
Na učiteľoch nebudeme šetriť, sľubuje Mikloš
Najčastejšie "interpelovaným" bol minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). V súvislosti s platmi učiteľov povedal, že sú veľmi nízke. "Rozhodli sme sa, že práve pri učiteľoch urobíme výnimku a na platoch učiteľov nebudeme šetriť, teda nebudeme znižovať ten objem peňazí," uviedol. Na budúci rok však v iných oblastiach bude na platy menej peňazí o 10 percent, čo si vyžiada ďalšie rozhodnutia.
Mikloš pre TASR konštatoval, že pravidelne chodieva na stretnutia s poslucháčmi Detskej univerzity a považuje za samozrejmé, že ich zaujíma hospodárenie a peniaze. "Niektoré otázky boli vyslovene odborné, napríklad kompenzácia nájmov pri reštituovaných domoch," mieni minister.
Deti sedeli v poslaneckých laviciach, hlásili sa do diskusie a po nej si šli po podpisy od obľúbených predstaviteľov parlamentu a ministrov. Pýtali sa napríklad na stavbu diaľnice R7 a megakasína v Bratislave-Jarovciach, koľko cudzích jazykov ovláda minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda, kde sú vojenské školy, čo robia asistenti poslancov a podobne.
Na stretnutí sa zúčastnil predseda NR SR Richard Sulík (SaS), podpredsedovia parlamentu, medzi nimi líder najsilnejšej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico, deväť ministrov, niektorí poslanci či predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo (SDKÚ-DS).
Jurzyca ide hľadať viac peňazí na športovanie detí
Minister školstva Eugen Jurzyca chce, aby školáci viac športovali. K športovým aktivitám by mala žiakom po vyučovaní poslúžiť aj otvorená škola a často prázdne, nevyužité ihriská. Pripúšťa, že zámer si vyžiada financie.
"Uvažujeme, že z investícií do kapitálu by sme presunuli peniaze na športovanie detí," povedal Jurzyca. Zdôraznil, že bude chcieť vedieť, či tí, ktorí budú organizovať športové podujatia, dostanú peniaze oprávnene. "Chceme lepšie evidovať nie členstvo v nejakých kluboch, či už sú to centrá voľného času, alebo športové kluby, ale skutočnú účasť (detí, pozn. TASR) na podujatiach." Minister verí, že v tejto záležitosti pomôže najmä internet.
Peniaze na šport v čase šetrenia nevidí ako najväčší problém. "Dohoda je taká, že pokiaľ urobíme rozumné zmeny smerom k efektívnosti, tak táto vláda nám dá dosť peňazí," uistil.
Jurzyca v rámci športovania plánuje dávať do popredia aj morálku. "Gól dosiahnutý rukou je nielen nesprávny, ale aj nemorálny," podčiarkol.