BRATISLAVA. TASR o tom dnes informovala Alena Koišová z komunikačného odboru ministerstva vnútra.
Zo zástupcov delegovaných parlamentnými stranami a petičného výboru žreb určí jej predsedu a prvého podpredsedu. Na zasadnutí by sa mali zúčastniť minister vnútra Daniel Lipšic aj predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová, ktorí sú podľa zákona tiež podpredsedami komisie. Každá parlamentná politická strana a petičný výbor deleguje do ústrednej komisie jedného člena a jedného náhradníka.
Úlohou členov komisie je dozerať na dodržiavanie zákona pri príprave a konaní referenda, rozhodovať o sťažnostiach na postup obvodných komisií a zisťovať výsledky hlasovania v referende. Ďalšou z jej úloh je odovzdať zápisnicu o výsledku hlasovania Národnej rade SR.
Hlasovať v referende, ktoré sa bude konať v sobotu 18. septembra, môže každý občan SR, ktorý najneskôr v deň konania referenda dovŕšil 18 rokov.
Referendum, v ktorom sa občania budú môcť vyjadriť napríklad k zrušeniu koncesionárskych poplatkov či k obmedzeniu poslaneckej imunity, iniciovala strana Sloboda a Solidarita. Okrem už spomínaných otázok budú môcť občania vyjadriť svoj názor tiež k zníženiu počtu poslancov na 100 či k stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín. Piata otázka sa týka uzákonenia volieb cez internet a na základe poslednej, šiestej, by sa osoby poverené výkonom verejnej moci vyňali z práva na odpoveď, ktoré zaručuje tlačový zákon.
Výsledky referenda budú platné iba v prípade, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov hlasovania. Ak by sa to podarilo, išlo by o prvé úspešné referendum v SR iniciované petíciou občanov. Predchádzajúce štyri boli neúspešné, jedno zmarené. Platné bolo iba referendum o vstupe SR do Európskej únie, ktoré iniciovali politici. Konečným štádiom je vyhlásenie výsledkov referenda Národnou radou.
Plebiscit, organizácia ktorého si vyžiadala investíciu viac ako 7,2 milióna eur, vyhlásil prezident SR Ivan Gašparovič 6. júla. Urobil tak na základe petície občanov, ktorú prezidentská kancelária prevzala 9. júna. Z viac ako 400-tisíc podpisov vyhodnotila ako platných 368.000, čím bol splnený zákonný limit 350.000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.