BRATISLAVA. Do Ústrednej komisie pre septembrové referendum nominovali svojich zástupcov len dve parlamentné strany - vládne KDH a opozičný Smer-SD. Svojho reprezentanta prekvapujúco nenavrhla koaličná SaS, ktorá petičnú akciu na vyhlásenie plebiscitu iniciovala. Zástupcu do komisie, ktorá dnes zasadla po prvý raz, neposlal ani petičný výbor.
Komisiu tak tvoria iba štyria členovia; zo zákona má v nej svoje zastúpenie aj minister vnútra a šéfka Štatistického úradu (ŠÚ). Na dnešnom zasadnutí žreb určil za predsedníčku komisie nominantku KDH Máriu Kapelovú, prvým podpredsedom sa stal poslanec za Smer-SD Róbert Madej.
Dôležitejšie sú okrsky, tvrdí SaS
"Je to skutočne rekord, čo sa týka počtu členov Ústrednej komisie pre referendum," poznamenala riaditeľka odboru volieb a referenda ministerstva vnútra Lívia Škultétyová. SaS svoju neprítomnosť v komisii ospravedlnila tým, že sa sústreďuje na obsadenie okrskových komisií.
"Podobne ako v parlamentných voľbách aj v prípade referenda považujeme za najdôležitejšie obsadenie okrskových referendových komisií, ktoré majú priamy kontakt s voličmi," uviedla Tatiana Tóthová, tajomníčka predsedu parlamentu Richarda Sulíka (SaS).
Komisia dohliada na prípravu referenda, zisťuje výsledky hlasovania či rieši sťažnosti na postup obvodných komisií.
Občania budú 18. septembra v referende odpovedať na šesť otázok. Okrem zníženia počtu poslancov na 100 zo súčasných 150 a zúženia ich imunity sa vyjadria aj k zrušeniu koncesionárskych poplatkov pre Slovenskú televíziu a Slovenský rozhlas a možnosti voliť poslancov národného a Európskeho parlamentu cez internet. Posúdia tiež cenový limit pre kúpu vládnych limuzín a návrh odobrať verejným funkcionárom právo na povinné uverejnenie ich reakcie na články v tlači.
Výsledky už o polnoci
Priebežné výsledky bude zverejňovať Štatistický úrad už po zatvorení volebných miestností, teda po 22:00. "Výsledok by mal byť známy okolo polnoci (...), pretože je to oveľa jednoduchšie spracovanie než boli výsledky parlamentných volieb a než sú výsledky akýchkoľvek volieb," poznamenala šéfka úradu Ľudmila Benkovičová.
Referendum bude platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, čo sa však neočakáva. Návrhy, ktoré sa prípadne schvália, musí parlament vyhlásiť rovnako ako zákon. Časť otázok, na ktoré budú občania odpovedať, je zahrnutá už v programovom vyhlásení vlády.