PEZINOK. Ak chceli košickí podnikatelia získať dotáciu zo Štátneho fondu rozvoja bývania, bolo treba dať do Bratislavy „občerstvenie".
Obžalovaní v kauze Čuňo tak nazývali úplatok. Na Špecializovanom súde to v utorok uviedol svedok Juraj Bessenyei. Bol projektovým inžinierom nových bytoviek, ktoré sa mali za dotácie stavať.
Obžalovaný Viktor Kašper mu vraj tiež povedal, keď žiadal peniaze za svoju prácu, aby nevyskakoval, pretože najskôr bolo treba dať peniaze do Bratislavy. „Že ani nemáme predstavu, aká veľká suma to je, desiatky miliónov."
Do Bratislavy nedorazili
Eugen Čuňo, Viktor Kašper a Ladislav Pirovits sú obžalovaní, že si vypýtali 18 miliónov korún za to, že vybavia dotáciu na výstavbu nových bytov. Podľa obžaloby najskôr prevzali deväť miliónov korún a potom ešte jeden, čo už sledovala polícia.
Hlavný svedok v kauze Maroš Merjavý tvrdí, že úplatky mali byť pre Zoltána Kásu, riaditeľa fondu, a pre vtedajšieho poslanca SMK, dnes Mosta - Híd Lászlóa Nagya. Tých však polícia pre nedostatok dôkazov nikdy neobvinila.
Aj Najvyšší súd sa v rozsudku, ktorým zrušil pôvodný odsudzujúci rozsudok Špeciálneho súdu, pýta, prečo policajti potom, čo Čuňo a spol. prevzali milión, nesledovali, kam s ním pôjdu, a či ho neodvezú do Bratislavy. Aj preto navrhol policajtov znovu vypočuť.
Obžalovaní tvrdia, že nešlo o úplatok, ale že podnikateľ vrátil starý dlh.
Hlavná výhrada Najvyššieho súdu bola, že prípad obžalovaného Pirovitsa nemal byť nikdy vyčlenený na samostatné konanie. Špeciálny súd tak kedysi urobil, lebo Pirovits sa podľa neho pojednávaniam vyhýbal práceneschopnosťou.
Nebol tak pri všetkých svedeckých výpovediach, čím bolo podľa Najvyššieho súdu porušené jeho právo na obhajobu.
Súd zároveň všetkých obžalovaných upozornil, aby sa konaniu nevyhýbali, lebo môžu znovu skončiť vo väzbe.
O Miklošovi svedok nevie
Bessenyei v utorok viackrát zopakoval, ako mu Kašper hovoril, že v Bratislave je všetko dohodnuté. Pirovits bol podľa neho do prípadu zaangažovaný, lebo mal dobré vzťahy s SMK.
Prokurátor sa ho spýtal, či vie niečo o stretnutí vtedajšieho ministra financií Ivana Mikloša z SDKÚ s obžalovanými na Zemplínskej šírave.
Bessenyei odpovedal, že o tom nevie, Kašper mu vraj povedal len: „Boli sme na Šírave, vyzerá to dobre."
„Minister financií Ivan Mikloš s uvedenými pánmi nikdy o ničom nerokoval," povedalo Miklošovo tlačové oddelenie.
Včera mal na súde vypovedať znalec Kriminalistickoexpertízneho ústavu, ktorý už raz potvrdil, že odoslaný email s rozpísanými províziami odišiel z Kašperovho počítača. „Blava 10 percent, osemnásť miliónov, preberie Eugen, Laci," stálo v ňom.
Znalca súd napokon nevypočul, lebo obhajoba spochybnila, či je vôbec ústav zapísaný v zozname znalcov v odbore informatika. Súd to dal preveriť na ministerstve spravodlivosti a pojednávanie odročil na september.
Opäť aj o počasí
Vypovedať budú znovu Karol Mitrík z SDKÚ aj László Nagy. Kandidát na šéfa SIS Mitrík robí Čuňovi alibi na deň, keď mal prevziať deväťmiliónový úplatok.
Tvrdí, že sa tak nemohlo stať, lebo boli spolu v hoteli Metropol v Spišskej Novej Vsi. Špeciálny súd mu neuveril, Najvyšší súd žiada doplniť jeho výpoveď. Súd chce bližšie zisťovať, ako si Mitrík môže na deň presne pamätať, čo robil v roku 2002.
Prvýkrát k veci vypovedal až v roku 2006.
Napriek spornej výpovedi premiérka Iveta Radičová verí viac Mitríkovi ako súdu a nominovala ho za riaditeľa SIS.
Nagya bude súd opäť konfrontovať s hlavným svedkom Merjavým. Ten tvrdí, že sa s ním stretol v Parlamentke, reštaurácii pri Národnej rade v Bratislave.
Súd sa ho má podľa Najvyššieho súdu spýtať aj na obsah jeho telefonátu s obžalovaným, kde tvrdil, že sa nemôžu stretnúť, lebo „v Bratislave bude zlé počasie".
Nagy už na súde raz vypovedal, že o úplatku nič nevedel. Aj pre túto kauzu však v minulosti prišiel o funkciu v predsedníctve SMK. Teraz je členom predsedníctva Mosta-Híd.
Najvyšší súd tiež od špeciálneho žiada na odsúdenie „bezpečne preukázané fakty" a nie „iba nejakú pravdepodobnosť".

Beata
Balogová
