MICHALOVCE. Sú zúfalí a mesto ani štát im nepomohli. Takmer šesťdesiat rodín zo sídliska Východ v Michalovciach vyzbieralo tritisíc eur a postavili betónový múr, ktorý ich domy oddeľuje od rómskej osady Angy mlyn.
Nech Radičová ukáže, čo vie, píše vo svojom komentári Peter Schutz.
Obyvateľom osady tak nedovolia chodiť okolo ich domov do centra. Z ich majetku si vraj urobili toalety, ničili fasádu budov a roznášali odpadky.
„Pripadá mi to ako Berlínsky múr pre nás. V Berlíne však múr už zrušili, toto nezrušia," hovorí 39-ročný Róbert Ridaj, jeden z obyvateľov osady.
Múr proti Rómom z osady vyrástol pred rokom aj vo východoslovenskej obci Ostrovany. Plány na bariéru oživuje aj prešovský primátor Pavel Hagyari (nezávislý).
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ) nový múr v Michalovciach chápe ako snahu obyvateľov chrániť sa. „Ale toto nič nerieši. Každý múr je prekonateľný," zopakovala svoju reakciu spred roka na múr v Ostrovanoch.
Múr nadviazali na starší
Dvadsaťpäť metrov dlhý múr na sídlisku Východ v Michalovciach pribudol cez leto. Postavilo ho spoločenstvo vlastníkov bytov zo sídliska. Nadväzuje na múry, ktoré pred polrokom postavila pozdĺž sídliska miestna samospráva.
Na sídlisku tak vznikla asi 500-metrová ohrada, ktorá zabraňuje obyvateľom osady Angy mlyn skracovať si cestu do centra mesta cez trávnik pomedzi bytovky.
Vedenie mesta tvrdí, že múry nepostavili pre rómsku osadu, ale ako protihlukovú bariéru a stenu na športové účely - na squash a basketbal.
V osade na Mlynskej ulici žije približne 1800 Rómov. „Dookola to do mesta máme ďaleko. Je to ohrada pre Rómov," rozhorčuje sa Ridaj.
„Pomaly nemáme kadiaľ chodiť. Všetko tu zahradili. Pomedzi bytovky je to pritom bližšie do obchodu aj k lekárovi," hovorí 46-ročná Irena Čičáková.
Z okrasnej zelene betón
Obyvatelia sídliska tvrdia, že múry nie sú proti Rómom, ale proti všetkým, ktorí robia na sídlisku neporiadok. „Chodili tadeto a cikali nám pod balkónmi. Smrad nám išiel do okien. Ani sme si nemohli okno otvoriť. Mnohí sú zdrogovaní a nafetovaní," povedal Ján z Leningradskej ulice.
Predseda spoločenstva vlastníkov bytov Anton Tadian hovorí, že obyvatelia osady ničili bytovky a múrom len chránia svoj majetok. Peniaze vyzbieralo 56 rodín.
Hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach Iveta Palečková hovorí, že pozemok, na ktorom stojí múr, si od mesta prenajalo spoločenstvo vlastníkov bytov na účely výsadby okrasnej zelene, kríkov a estetického oplotenia. To, že tam napokon vyrástla betónová stena, mestu neprekáža, stavebné povolenie vraj na takúto stavbu netreba.
Mesto Michalovce postavilo prvý múr koncom minulého roka. Radnica odmieta, že by šlo o rasizmus.
„Obyvatelia Mlynskej ulice nekontrolovane a často ohrozujúc vlastné zdravie, prechádzali cez blízku frekventovanú cestu, realizácia stavby usmernila ich kroky k používaniu bežnej komunikácie k tomu určenej," tvrdí radnica. Bariéra má navyše pomôcť proti hluku z cesty a ako športovisko.
Symbol segregácie
Šéf Nadácie Milana Šimečku Laco Oravec hovorí, že mesto argumentuje pokrytecky a nepravdivo. „Je jednoznačné, že múr vznikol ako reakcia na sťažnosti obyvateľov, ktorí sa dlhodobo sťažovali na prechádzanie Rómov medzi panelákmi."
Vedenie mesta oponuje, že s Rómami dlhodobo a systematicky pracuje v teréne a aj primátor sa s nimi stretáva. Prijal ich aj pred tromi týždňami a nikomu z obyvateľov osady podľa Palečkovej betónový múr neprekážal.
„Ak to zostane bez povšimnutia, tak sa dopracujeme až do stavu, keď ohradíme osady múrmi. V múre je symbolika segregácie, spoločnosť rezignovala na vôľu veriť na možnosť spolužitia. Môže to viesť k stavaniu giet ako pred vojnou," povedal Oravec.
Východ betónuje. Zúfalo oddeľuje osady
Bariéru proti rómskemu sídlisku plánujú aj v Prešove. Ostrovanom podľa starostu pomohla.
KOŠICE. Múry okolo školy v Sečovciach a v Lomničke, v centre Trebišova, v Michalovciach a v Ostrovanoch. Všetky vyrástli v priebehu posledných štyroch rokov. A architekti už kreslia ďalšie. Samosprávy tvrdia: musíme chrániť ľudí pri osadách.
V Ostrovanoch postavili vlani v októbri 150 metrov dlhý a dva metre vysoký múr z panelov. Schválilo ho obecné zastupiteľstvo, obec zaplatila 13-tisíc eur. Mal chrániť obyvateľov domov susediacich s osadou.
Zásluhy si robí aj polícia
„Nie som rasista, som realista. Viem, že aj medzi našimi Rómami žije dosť slušných ľudí. No nikomu neželám, aby denne prežíval také peklo, ako ľudia v susedstve osady," povedal starosta Cyril Revák (KDH, SDKÚ).
Starosta tvrdí, že z normálnej záležitosti urobili až médiá rasový problém. „Aj ľudia pri osade majú právo na ochranu majetku a zdravia."
Múr podľa Reváka pomohol. Nájazdov na záhrady, domáce zvieratá a majetok vraj ubudlo. Drobným krádežiam však nezabránil. Stačí ho len obísť. „Urobili sme pre ochranu našich občanov maximum. Teraz je len na nich, ako sa budú brániť," hovorí starosta.
Pokles kriminality v Ostrovanoch potvrdil aj hovorca prešovskej polície Daniel Džobaník: „Skôr je to zvýšeným počtom policajtov a frekvencie hliadkovej činnosti."
Stavebné plány má aj Prešov
Pred piatimi rokmi bývalé prešovské zastupiteľstvo na čele s primátorom Milanom Benčom (SDĽ, HZDS) schválilo výstavbu múra medzi prevažne rómskym sídliskom Stará Tehelňa a obytnými domami v susedstve. Výstavba bola reakciou na petíciu občanov, ktorí žiadali mesto o ochranu pred Rómami. Radnica napokon pod tlakom domácich a zahraničných ľudskoprávnych organizácií projekt odložila.
Namiesto múru malo vzniknúť na sídlisku pracovisko mestskej polície, ulice mali monitorovať bezpečnostné kamery, neskôr chceli na okraji sídliska postaviť garáže, ktoré by vytvorili prirodzenú hranicu. Ostalo len pri plánoch. O garáže nikto nemal záujem, peniaze na pracovisko mestskej polície a inštaláciu kamier sa nenašli.
„Dostávame neustále sťažnosti, musíme to riešiť," hovorí primátor Pavel Hagyari. Nevylúčil, že opráši starý projekt. „Keď to pomôže veci, prečo nie? Ale určite to nebude nejaká betónová stena."
Hagyari je však presvedčený, že poriadok treba urobiť najskôr medzi obyvateľmi sídliska. „Aj tam žijú slušní ľudia. Neplatiči a vagabundi dostanú ešte príležitosť v nízkoštandardných bytoch. Keď sa nespamätajú, ostanú na ulici."
Nepomohol múr ani práca s komunitou
„Múry pri osadách sú aktom zúfalstva," myslí si primátor Lipian Eduard Vokál. Aj v tomto meste žije veľká komunita Rómov, väčšina v osade. „Žijú doslova v gete. A tak sa aj správajú." Primátor hovorí, že múry nič neriešia. „Je to len pokrievka, ktorú dáte na hrniec s vriacou vodou." S jedným má skúsenosti. Priemyselná zóna v blízkosti osady je obohnaná stenou, ani tá nepomohla.
Sústredili sa tak na komunitnú prácu, Rómom hľadajú prácu, dozerajú na dochádzku detí do školy. Ani to nestačí. „Sedíme na časovanej bombe," hovorí.
Mikuláš Jesenský
Pollák: Kvasilo to už roky
Splnomocnenec vlády pre Rómov MIROSLAV POLLÁK hovorí, že pri osadách treba viac zamestnať obecnú políciu.
Múrov pri osadách pribúda. Čo s tým urobíte?
„Najlepšia poistka je terénna práca v lokalitách. Zdá sa, že už nestačí pracovať len s rómskym obyvateľstvom, ale aj majoritným. Ak tam ide o obavy z drobnej kriminality, tak napríklad v Leviciach funguje kamerový systém, ktorý znížil kriminalitu, ďalej obecná polícia a vôbec polícia."
Treba múry zbúrať?
„Najskôr nech si na ne niečo nakreslia a potom nech ich zbúrajú." (smiech)
Stretnete sa s primátorom Michaloviec, ktorý múry bráni?
„V piatok ideme na východné Slovensko, rád sa s ním o tom porozprávam."
Poznáte situáciu v osade Angy mlyn?
„Najčerstvejšiu nie, ale bol som tam. Iné osady sú oveľa problematickejšie. Tým ľuďom prekáža to, že si cez sídlisko skracujú cestu."
Nie je za tým niečo viac?
„V Michalovciach to kvasilo viac rokov, tak to skončilo takto. Po bezradnosti prišiel múr, ktorý nazývajú riešením. No to nie je riešenie."
Ako sa majú teda obyvatelia sídliska chrániť?
„Keby som to uznal za riešenie, potom lepší by bol ostatný drôt, ešte lepšie aj s elektrinou a najlepšie aj s helikoptérami. V tom vidieť tú absurdnosť."
Riešenie teda nie je?
„Len ľudia, čo postavili múr, to tak cítili. Mesto bolo pasívne, a nebola dostatočná terénna a sociálna práca s Rómami. Treba viac zamestnať obecnú políciu."
Ako to majú ovplyvniť obyvatelia mesta?
„Takisto ako v iných prípadoch. Buď sú občania aktívni a vedia, koho majú za svojich zástupcov, kde je úrad a primátor, alebo nie."
Ján Glovičko

Beata
Balogová
