BRATISLAVA. Rečnícke triky, dešifrovanie logickej chyby či bagatelizovania. Takýmto pravidelným výcvikom mali prejsť zamestnanci ministerstva obrany počas mediálneho tréningu v minulom volebnom období. Minister obrany Ľubomír Galko zo SaS však pochybuje, či k tréningom vôbec došlo.
Jediným dostupným dôkazom sú všeobecné výkazy činnosti, nie je v nich ani to, kto bol školený a kde. Každý mesiac má zhodný počet hodín tréningu, ktoré sa v niektorých obdobiach podarilo docieliť hojne zastúpenými konzultáciami.
Školiteľka Ľubica Mižičková tvrdí, že tréning prebiehal a zamestnancov aj vzdelávala.
Pochybné výkazy
Ministerstvo obrany zaplatilo za mediálny tréning v rokoch 2007 až 2009 vyše 32-tisíc eur.
„Nedá sa preukázať či práca, za ktorú dostala pani Mižičková zaplatené, bola skutočne vykonávaná," povedal hovorca ministerstva Richard Sümeghy.
Mižičková školila aj pracovníkov ministerstva financií, za štyri roky jej zaplatilo takmer 135-tisíc eur. Podľa exministra Jána Počiatka bola k dispozícii 24 hodín denne.
Vo výkazoch činnosti mediálneho tréningu v rezorte obrany, sú v jednotlivých mesiacoch dátumy tréningov, názov činnosti, trvanie prepočítané na hodiny a ako miesto len Bratislava. Všetky mesiace majú rovnako 25 hodín mediálneho tréningu.
V januári 2009 však až takmer polovica z nich (jedenásť) venovali nespresneným konzultáciám. Ministerstvo obrany nemá informácie, či mediálnym tréningom prešli aj riaditelia sekcií či štátny tajomník. Isté je len, že ho má exminister Jaroslav Baška zo Smeru. Včera sa nám s ním nepodarilo spojiť.
Zarábala tri roky
Rezort si za uplynulé tri roky ročne u Mižičkovej objednal po tristo hodín. Za hodinu jej platili takmer 36 eur.
Mižičková obvinenia odmieta. „Čo sme v Mongolsku, že by moja firma dostávala finančné prostriedky len tak?" O tom, že tréningy robila, podľa nej svedčia výkazy činnosti na ministerstve obrany. Na námietku, že sú príliš všeobecné, reagovala, že robila také, aké jej ukladala dohoda o vykonaní práce. Rovnaký počet hodín vo výkazoch vysvetľuje tak, že taká bola dohoda s rezortom.
Školiteľka tvrdí, že ministerstvo obrany by ako objednávateľ tréningov malo preukázať, či prácu vykonala, alebo nie.
Väzbu vyberača provízií posúdi Najvyšší súd
BRATISLAVA. Najvyšší súd zajtra na neverejnom zasadnutí rozhodne, či zostane podnikateľ Miroslav D. vo väzbe.
Polícia tvrdí, že prijímal a odovzdával úplatky, čím ovplyvňoval tendre na ministerstve obrany dovedna za 1,76 milióna eur.
V podnikateľovej firme našli 176-tisíc eur v hotovosti vo viac ako desiatich obálkach s názvami firiem a percentami. Polícia tvrdí, že išlo o desať percent z ceny zákazky. Podnikateľ je obvinený z machinácií pri verejnom obstarávaní.
Do väzby vzal Miroslava D. v piatok Špeciálny súd, aby neovplyvňoval svedkov a nepokračoval v trestnej činnosti. O jeho odvolaní rozhodne senát, ktorému predsedá Peter Krajčovič.
(mož)

Beata
Balogová
