BRATISLAVA. Minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer je absolútnym zástancom zachovania verejnoprávnych médií. Povedal to v rozhovore pre TASR. Vysvetlil to tým, že istá časť mediálneho priestoru, ktorú zastávajú, nie je zaujímavá pre komerčné médiá. Z hľadiska kultúrneho rozvoja spoločnosti je preto dôležité, aby sa takéto vysielanie zabezpečovalo prostredníctvom verejnej služby.
Ide napríklad o dokumentárne filmy, rôzne umelecké žánre či menšinové vysielanie. "Verejnoprávne médiá preto musíme zachovať, ale tak, aby neboli spochybňované," upozornil s tým, že práve kvôli tomu plánuje jeho rezort pripraviť koncepčnú reformu Slovenskej televízie a Slovenského rozhlasu.
Nižňanský musí šetriť, odkazuje Krajcer
Obe spomínané médiá nemôžu tento rok počítať s kompenzáciou časti výpadku úhrad za služby verejnosti. Minulý rok im kabinet Roberta Fica odklepol štyri milióny eur. Z toho 2,8 milióna eur dostala STV a zvyšok SRo. "Na tento rok s tým predchádzajúca vláda nepočítala a predpokladám, že súčasná vláda si to nebude môcť dovoliť," ozrejmil situáciu.
Za absurdné označil to, že STV s kompenzáciou tento rok kalkulovala a zahrnula ju do svojho rozpočtu, teda si naplánovala vyššie výdavky ako príjmy. "Je non sens, keďže mala tento rok historicky najviac finančných prostriedkov. Považujem to za absolútne nepochopiteľné," vyhlásil. Minister v tejto súvislosti už požiadal riaditeľa televízie Štefana Nižňanského, aby STV zefektívnila svoje fungovanie a snažila sa ušetriť. "Výsledok je zatiaľ taký, že aj tá strata, ktorú si naplánovali, sa neustále prehlbuje," podčiarkol.
Zmluvu so štátom chce zachovať
Svoje rozhorčenie vyslovil aj nad prvotným návrhom zo strany televízie ohľadne zmluvy so štátom. Tá má zostať v budúcnosti zachovaná. Tento rok dostala 12,5 milióna eur, na rok 2011 požadovala 21,5 milióna eur. "Z toho malo ísť vyše sedem miliónov na technológie, hoci zmluvy so štátom majú primárne slúžiť na výrobu vlastnej tvorby. Naozaj mám niekedy problém pochopiť niektoré veci v rámci STV," poznamenal Krajcer.
Rada STV už medzitým prerokovala upravený návrh dodatku zmluvy, do ktorého sú zakomponované tak výhrady rady, ako aj ministerstva. Rada by bola spokojná, keby sa podarilo zachovať tohtoročný stav, avšak za minimum považujú 10 miliónov eur.
Na adresu Slovenského rozhlasu uviedol, že s generálnou riaditeľkou Miloslavou Zemkovou mali na túto tému veľmi racionálnu a korektnú debatu. "Veľmi dobre chápe súvislosti a to, v akom stave sú verejné financie. Koniec-koncov dokázala veľmi efektívne manažovať rozhlas za posledné roky a do značnej miery eliminovala rôzne politické vplyvy," podotkol. SRo mohol tento rok na základe zmluvy použiť na výrobu vlastných programov 4,5 milióna eur.
Problematika zmlúv so štátom by mala byť uzatvorená v priebehu novembra.
Zákon platí, koncesie treba platiť
Ministerstvo kultúry a cestovného ruchu upozorňuje na zákonnú povinnosť platiť za služby verejnosti spojené s vysielaním STV a SRo (koncesionárske poplatky). Ako uviedol dnes na tlačovej besede minister kultúry Daniel Krajcer, každý zákon, ktorý platí, je nevyhnutné dodržiavať. To znamená, že koncesionárske poplatky je nutné platiť. Každý, kto tak nerobí, musí si byť vedomý, že porušuje zákon.
Zrušenie koncesionárskych poplatkov je súčasťou programového vyhlásenia vlády. V prvom rade je však nutné vytvoriť nový legislatívny rámec financovania a fungovania verejnoprávnych médií s cieľom zvýšiť ich efektivitu a posilniť ich verejnoprávny charakter. Minister kultúry Daniel Krajcer chce preto najskôr predložiť koncepciu verejnoprávnych médií, o ktorej chce diskutovať s odborníkmi.
Súčasťou tejto reformy bude aj zrušenie koncesionárskych poplatkov, ktoré je plánované k 1. januáru 2012. „Iný termín k tejto téme za nás nebol komunikovaný,“ zdôraznil Krajcer. Pritom upozornil, že pred zrušením koncesií treba novelizovať päť zákonov, čomu musí predchádzať legislatívny proces.
STV, SRo a Rozhlasová a televízna spoločnosť (RTVS), ktorá vyberá poplatky, vo viacerých médiách informovali o znižovaní príjmov z úhrad, pričom to je spájané s informáciami o zrušení koncesií. Ministerstvo kultúry však takúto argumentáciu odmieta. Pokles výberu poplatkov totiž existuje od polovice roka 2009.
Kampaň vraj zvyšuje počet neplatičov
Hlavné príčiny výpadku od zamestnávateľov sú podľa správy RTVS spôsobené hospodárskou krízou a prechodom na nižšie sadzby platenia úhrady. V porovnaní s prvým polrokom 2009 klesol počet platiacich subjektov o viac ako 1 100. Okrem poklesu platiacich zamestnávateľov však RTVS zaevidovala nárast o 700 zamestnávateľov v najnižšej sadzbe platenia a naopak, pokles vo všetkých vyšších sadzbách.
U fyzických osôb je situácia zložitejšia. Prvým vplyvom je podľa RTVS nevykonávanie akcií na získavanie nových platiteľov. Takéto akcie neboli robené pre nedostatok peňazí. Druhý vplyv je viazaný so sociálnou situáciou a hospodárskou recesiou. Tretím vplyvom je sociálnosť zákona. Veľký rozsah oslobodených skupín možných platiteľov prináša postupné znižovanie počtu platiacich domácností.
Za prvý polrok 2010 bolo v zákazníckom informačnom systéme spracovaných 70 336 formulárov od fyzických osôb, z ktorých bolo 27 819 prihlášok, 6 229 žiadostí o vykonanie zmeny údajov o platiteľoch a 36 174 odhlášok. Najviac odhlášok (14 057) bolo podaných pre ukončenie odberu elektriny, 7 152 odhlásených bolo držiteľmi rozhodnutia o ťažkom zdravotnom postihnutí.
Krajcer upozornil, že RTVS sa „mimo iného“ domnieva, že nárast v počte neplatiacich subjektov spôsobuje aj kampaň na zrušenie koncesionárskych problémov.