Agentúrne texty sme o 20:23 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Súdnictvo transparentnejšie než kedykoľvek predtým. To by sa podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (SDKÚ) malo stať, pokiaľ parlament prijme novelu zákona o sudcoch a prísediacich, ktorá prinesie celý rad zmien. Platiť by mali byť od nového roka.
„Len výmena ľudí nestačí. Je potrebné zmeniť pravidlá a nastaviť ich tak, aby neposkytovali priestor na zneužívanie, zastrašovanie, rodinkárstvo a korupciu,“ povedala Žitňanská. Zmeny by podľa nej mali obmedziť priestor na svojvôľu ministra i predsedov súdov.
Prvou bude zverejňovanie všetkých súdnych rozhodnutí na internete do 10 dní – dokonca aj neprávoplatných či procesných. Opatrenie sa má týkať rozhodnutí, ktoré padnú po novom roku. Na vyžiadanie by však súdy mali zverejniť aj minulé verdikty. Ďalším opatrením sú transparentné výberové konania. Doteraz sa sudcami mohli stať iba justiční čakatelia. Medzi čakateľmi je veľa príbuzných súčasných sudcov.
Sudcov majú vyberať komisie zložené Súdnou radou a ministerstvom, dostať sa tam majú aj laici.
Po stope Harabina
K odstráneniu „vnútornej korupcie“ v súdnictve by malo pomôcť úplné zrušenie odmien sudcov. Tie mali vysoké hlavne niektorí sudcovia Najvyššieho súdu. Žitňanská tiež navrhuje, aby preradeniu sudcu na inú agendu mal predchádzať jeho súhlas, prípadne by mal dostať čas na odbornú prípravu.
Viaceré zmeny priamo reagujú na konanie šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorý inicioval disciplinárne konanie voči svojim kritikom a trestal aj presunmi agendy.
Priamou reakciou na Harabina je aj obmedzenie prerastania justície s politikou. Sudca, ktorý bol ministrom, štátnym tajomníkom alebo vysokým štátnym úradníkom, bude mať možnosť vrátiť sa na súd až päť rokov po odchode z politiky.
Hodnotí právnik Ján Drgonec
Zverejňovanie verdiktov:
súhlasí keď sú pojednávania verejné, prečo by nemali byť
verejné všetky rozhodnutia;
Výberové konania na sudcov:
nemá problém, ale hovorí,
že zloženie komisie zvýhodňuje ministerstvo spravodlivosti
pred Súdnou radou;
Zrušenie odmien:
pokiaľ sa neznížia platy sudcov, nevidí dôvod, aby mali odmeny;
Preradenie sudcu len s jeho súhlasom:
nepáčilo by sa mu, ak by sa tým rušila možnosť disciplinárneho konania proti sudcom;
Zákaz návratu bývalého sudcu
z politiky na súd:
s takýmto opatrením úplne
súhlasí.
Sudcovia sa ešte zapoja
„Očakávam búrlivú diskusiu zo strany sudcov,“ povedala Žitňanská.
„Najvyšší súd, ako i Súdna rada predložený návrh novely zákona o sudcoch a prísediacich v rámci pripomienkového konania podrobí analýze a svoje pripomienky zverejní,“ odkázal Harabin.
Banskobystrický sudca Juraj Babjak, ktorý sa pripojil k iniciatíve Za otvorenú justíciu, nemá problém so žiadnym z hlavných navrhovaných opatrení.

Beata
Balogová
