Bratislava 24. mája (TASR) - Prezident SR Rudolf Schuster sa dnes večer vrátil z oficiálnej návštevy Slovinskej republiky, ktorá sa pripravuje na oslavy 10. výročia nezávislosti. Leitmotívom Schusterových rokovaní so slovinskými najvyššími ústavnými činiteľmi boli integračné ambície oboch štátov, ktoré sú pri smerovaní do európskych a transatlantických štruktúr vo veľmi podobných pozíciách. Z rokovaní vyplýva, že Slovinsko si bude klásť vo vzťahu k EÚ aj isté podmienky, kým Slovensko sa bude snažiť dostihnúť ostatných kandidátov. Slovinsko ukončilo 18 kapitol a Slovensko dodnes uzavrelo v negociačných procesoch 16 kapitol.
Slovinsko napríklad požaduje od Európskej komisie informácie o termínoch rozširovania Európskej únie (EÚ), chce, aby sa na voľbách Európskeho parlamentu v roku 2004 zúčastnili po ratifikáciách už aj nové členské štáty. SR sa zatiaľ "snaží vyrovnať ostatným uchádzačom, a to sa nám darí," povedal dnes pre TASR minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.
Rovnako je to podľa jeho slov pri integrácii do NATO, kde je slovinský partner optimistickejší a počíta s tým, že bude prizvaný na pražský summit NATO v roku 2002. Obe krajiny sú považované za najlepšie pripravených kandidátov na rozšírenie aliancie a počas prezidentovej návštevy v Slovinsku panovala zhoda v tom, že tieto dva štáty nebudú pri nadchádzajúcom rozširovaní NATO vynechané. Slovinsko bolo na vstup pripravené už v roku 1997, aliancia sa však v tom čase rozhodla pre rozšírenie len o troch nových členov a Slovinskú republiku vynechala.
Šéfovia diplomacie oboch krajín Eduard Kukan a Dimitrij Rupel dospeli k presvedčeniu, že pri integrácii do EÚ budú prospešné aj stretnutia predstaviteľov kandidátskych krajín a Rakúska, na ktorých by si kandidáti na členstvo vymieňali skúsenosti z negociácií a koordinovali svoj postup. Prvé stretnutie Strategického partnerstva, ktoré iniciuje Rakúsko ako členský štát únie, sa uskutoční 6. júna v Rakúsku a zúčastnia sa na ňom štáty V4, Rakúsko a Slovinsko. Minister Kukan sa bude podľa vlastných slov usilovať, aby sa ďalšie stretnutie tejto voľnej skupiny konalo na Slovensku. Nejde o vytváranie ďalších zoskupení so sekretariátmi - ide len o veľmi voľnú kooperáciu, zdôraznil.
V súvislosti s voľným pohybom pracovných síl v EÚ ministri zahraničných vecí zhodne konštatovali, že ich krajiny výrazne neohrozujú trh práce, preto by sa malo prechodné obdobie pri negociáciách v týchto oblastiach čo najväčšmi skrátiť.
Prezident v druhý deň svojej návštevy navštívil aj prístavné mesto Koper na brehu Jadranského mora. Podľa medzivládnej dohody z roku 1999 má Slovensko právo na jeho využívanie, ktoré však dosiaľ významnejšie neuplatňovalo. Situácia by sa mala zmeniť po sprevádzkovaní tunela medzi Maďarskom a Slovinskom, vďaka ktorému sa znížia náklady vynakladané na prepravu pri exporte tovaru zo Slovenska.
V prezidentovom sprievode bol aj minister školstva Milan Ftáčnik. So svojou rezortnou kolegyňou Lucijou Čokovou rokovali o dohode, na základe ktorej by tieto dve krajiny recipročne uznávali doklady o vzdelaní získané na území druhého štátu. Dohoda bude podľa Ftáčnika uzavretá do roka.
*ds pa