BRATISLAVA. Novým riaditeľom Slovenskej informačnej služby sa stal Karol Mitrík z SDKÚ. Do funkcie ho vymenoval prezident Ivan Gašparovič potom, čo získal previerku Národného bezpečnostného úradu na stupeň prísne tajné.
- Mitríka môže za neproblematického riaditeľa považovať len človek s prehnane veľkým darom viery, myslí si Marián Leško.
Karol Mitrík
narodil sa 23. októbra 1946 v Spišskej Novej Vsi,
vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku,
v rokoch 1968 až 1989 bol technikom v podniku Štátny majetok Spišská Nová Ves, potom bol predsedom poľnohospodárskeho družstva Iliašovce,
po revolúcii bol aj poslancom Národnej rady za SDKÚ
Úrad mu ju udelil napriek pochybnostiam o dôveryhodnosti jeho výpovede. Na Špeciálnom súde v Pezinku robí Mitrík alibi viceprimátorovi Košíc Eugenovi Čuňovi. V minulosti súd jeho výpovedi neuveril. Mitrík tvrdí, že v deň, keď mal Čuňo prevziať úplatok deväť miliónov korún, nebol v Košiciach, ako tvrdí obžaloba, ale s ním v Spišskej Novej Vsi. Pamätal si to po štyroch rokoch.
Pri previerke na stupeň prísne tajné a takejto pochybnosti NBÚ zvykne ponúknuť preverovanej osobe skúšku na detektore lži. Ak by detektorom prešla, previerku by dostala. Ak nie, pravdepodobne nie.
Či Mitrík absolvoval takúto skúšku, nie je známe. NBÚ to odmietol povedať s odôvodnením, že mu to neumožňuje zákon. Na otázky neodpovedal ani Mitrík, ani premiérka Iveta Radičová, ktorá Mitríka do funkcie navrhla. Jej hovorca Rado Baťo povedal, že sa k otázke ohľadom detektora dostanú až dnes, keďže sú v Nemecku.
Mitrík utekalNový riaditeľ SIS sa po svojom vymenovaní odmietol s novinármi rozprávať. Neodpovedal na žiadnu otázku týkajúcu sa kauzy Čuňo. Je to preňho vraj uzavretá téma.
Počas oficiálneho aktu iba povedal, že vymenovanie vníma s pokorou a ako službu krajine.
Vyjadrovať sa nechcel ani podpredseda vlády Ján Figeľ z KDH, ktorý na vymenovaní zastupoval odcestovanú premiérku. „Všetko bolo preverené z hľadiska bezpečnosti, celý proces je v súlade so zákonmi a ústavou, ideme slúžiť," povedal Figeľ.
Pochybná výpoveď Mitríka na súde neprekáža ani šéfovi výboru pre kontrolu SIS Robertovi Kaliňákovi zo Smeru. Tiež sa odvoláva na to, že dostal previerku. „Môžem len dôverovať stanoviskám úradov na to určeným" povedal Kaliňák.
NBÚ, ktorý previerku udelil, pritom šéfuje František Blanárik, nominant HZDS, ktorý sám v minulosti spolupracoval so zložkami komunistickej tajnej polície. Aj prezident Ivan Gašparovič ho v minulosti vyzval, aby sa funkcie vzdal, Blanárik to neurobil.
Blanárik nie je len človek blízky HZDS. Za druhej Dzurindovej vlády ho ministerstvo obrany pod vedením SDKÚ vyslalo ako vojenského pridelenca na veľvyslanectvo do Kyjeva.Rovnako mu udelilo previerku.
Prezident Ivan Gašparovič hovoril o dôležitosti spolupráce SIS s inými bezpečnostnými zložkami. „Som presvedčený, že takto to pochopia aj tie zložky, najmä ministerstvo vnútra a najmä prezident Policajného zboru," povedal Gašparovič.
Policajný prezident Jaroslav Spišiak totiž pred niekoľkými dňami o SIS povedal, že sa na ňu v minulosti nikdy nemohla polícia spoľahnúť. „S jej pomocou nejak extra ani nerátame. Stačí, keď nebude robiť proti nám a potom nech si robí, čo chce. Ak by nám náhodou chcela pomôcť, tak to privítame," vyhlásil Spišiak.
„Práveže si aj ja, aj policajný prezident uvedomujeme, aká nevyhnutná je spolupráca so SIS. Ale skúsenosť z minulosti je negatívna," povedal v reakcii na prezidentove slová minister vnútra Daniel Lipšic (KDH). Verí, že sa to teraz zlepší.
Magala: Boli sme úspešníNominant Roberta Fica Jozef Magala, ktorý včera vo funkcii skončil, povedal, že SIS nemala za štyri roky žiadnu kauzu podobnú tým za predchádzajúcej vlády. Tajná služba mala vtedy viacero škandálov vrátane odpočúvania denníka SME.
Magala tiež tvrdí, že SIS bola posledné dva roky „kľúčovým hráčom v mimoriadne dôležitých projektoch s extrémnym stupňom utajenia a počínali sme si tam dobre".

Beata
Balogová
