BRATISLAVA. Ministerstvo obrany (MO) SR má v úmysle predať Hurbanove kasárne v centre Bratislavy, chce to však urobiť transparentným spôsobom tak, aby všetky peniaze dostal štát. "Šetríme. To je to, k čomu sme sa zaviazali našim voličom. Nebudeme predsa plytvať peniazmi na prázdne kasárne bez posádky a platiť strážnikov a prevádzku opustených budov," reagoval minister obrany Ľubomír Galko (SaS) prostredníctvom tlačového vyhlásenia na dnešný článok portálu aktualne.sk.
Portál pripomína, že bývalá opozícia tvrdo kritizovala zámer exministra obrany Jaroslava Bašku (Smer-SD), ktorý chcel objekt odpredať. "V každom prípade je čudné, keď jedným dychom ministerstvo obrany vyhlasuje, že kvôli hospodárskej kríze nemôže predávať pozemky pod bratislavskou nemocnicou, čo je projekt, ktorý bol pripravený a pred rokom to bola ešte priorita. A zdôvodňujú to tým, že výnosy by boli kvôli kríze nižšie ako za normálnych okolností.
Druhým dychom to isté ministerstvo hovorí, že je potrebné predať lukratívnu budovu v centre Bratislavy. Nedáva mi to zmysel. Prečo chcú predať práve Hurbanove kasárne?" vyhlásil v roku 2009 poslanec Martin Fedor (SDKÚ-DS) pre aktualne.sk. Podobne rezervovaný postoj k predaju budovy, ktorá bola znalcom ohodnotená na 30,01 milióna eur, vtedy zaujalo aj KDH.
Budovu chcel predať už Baška
Skutočnosť, že budovu chcel predať už Baška, ktorý z nej postupne začal sťahovať vojakov, pripomína aj dnešný minister. "Už exminister Baška rozhodol o uvoľnení kasární 3. februára 2009. Tieto budovy navyše zúfalo potrebujú rekonštrukciu, ktorá by stála 150-200 miliónov korún. Prevádzka nepotrebných kasární stojí ministerstvo 190 tisíc eur ročne. A na to teda v týchto časoch určite ministerstvo obrany nebude vynakladať prostriedky," vyhlásil minister, ktorého prioritou sú "vojaci a ich vybavenie".
Dodáva, že celý proces sa tiež nezrealizuje "z večera do rána", potrvá niekoľko mesiacov. Štátne rozpočtové a príspevkové organizácie sa majú prostredníctvom svojich rezortov vyjadriť do 30 dni, či majú záujem o tieto priestory. Pri prípadnom odpredaji iným uchádzačom zohráva podľa MO SR dôležitú úlohu fakt, že trh s nehnuteľnosťami sa už teraz oživuje, situácia je teda dnes iná ako pred rokom. "Kasárne, ktoré sú prázdne a veľa nás stoja, si jednoducho nemôžeme dovoliť. A môžem vás ubezpečiť, že na rozdiel od minulosti bude tento proces transparentný a všetky peniaze určite dostane štát," dodal minister Galko.
Minister rozhodol o prebytočnosti kasární 11. augusta. Prebytočné Hurbanove kasárne môžu podľa platnej legislatívy skončiť v správe štátnych rozpočtových alebo štátnych príspevkových organizácií, v rukách súkromného záujemcu, mesta Bratislavy či Bratislavského samosprávneho kraja, tak ako to definuje a špecifikuje zákon.
O opätovnom využití kasární sa neuvažovalo
O uvoľnení Hurbanových kasární sa rozhodlo vo februári 2009 na základe Koncepcie využitia priestorov v posádke Bratislava, pričom následne sa začalo postupné vyprázdňovanie jednotlivých priestorov. Napriek tomu minulé vedenie ministerstva obrany v októbri minulého roka tvrdilo, že predaj Hurbanových kasární bol pozastavený. Ich ďalšie využitie malo byť známe až po dokončení Modelu 2020.
Terajšie vedenie rezortu obrany to popiera. "Je zrejmé, že proces predaja Hurbanových kasární nemohol byť pozastavený z toho dôvodu, že sa ani nezačal," ozrejmil na margo informácií z minulosti nový hovorca ministerstva Richard Šümeghy 30. júla 2010 pre TASR. Uviedol, že o opätovnom využití Hurbanových kasární sa už po schválení spomínanej koncepcie neuvažovalo. "S návrhom na opätovné využitie tohto objektu nebolo uvažované ani pri spracovaní návrhu materiálu Model 2020," uviedol Šümeghy.
V Hurbanových kasárňach je v súčasnosti ešte dislokovaná časť jednej organizačnej zložky ozbrojených síl, z dôvodu prípravy priestorov pre jej umiestnenie.