Agentúrne spravodajstvo sme o 18:58 nahradili autorským článkom.
BERLÍN, BRATISLAVA. Najprv to bol český premiér Petr Nečas. V rozhovore pre rakúsky denník Kurier povedal, že Česko sa nepripojí k pomoci Grécku.
„Záchranný plán berieme na vedomie. Nemáme však v úmysle sa k pomoci Grécku pripojiť. Pre Česko predstavuje terajšie delegovanie finančných kompetencií z národnej úrovne na európsku neprekročiteľnú hranicu,“ povedal český premiér a spochybnil zároveň vstup jeho krajiny do eurozóny.
„Je otázka, či eurozóna po tých problémoch, ktoré teraz prekonáva, je vôbec v stave prijať nejakých nových členov,“ dodal.
Premiérka Iveta Radičová nechcela českú podporu komentovať s tým, že náš sused nie je členom eurozóny a je tak v odlišnej situácii.
Vo štvrtok podporilo postoj Radičovej k dlhovej kríze združenie Erlassjahr.de, ktoré zastupuje 800 nemeckých rozvojových a cirkevných organizácií.
„Iveta Radičová zvolila správnu stratégiu, nemecké mimovládne organizácie a verejnosť vnímajú odmietnutie gréckej pôžičky pozitívne na rozdiel od vládnych predstaviteľov,“ uviedla hovorkyňa združenia Jana Zwernemannová. Združenie bojuje za odpustenie dlhov rozvojovým krajinám a zavedenie férového a transparentného mechanizmu pre riadený štátny bankrot.
Otvorený list poslalo združenie slovenskej premiérke po jej návšteve Berlína, počas ktorej nemecká kancelárka Angela Merkelová skritizovala naše odmietnutie pôžičky pre Grécko vo výške 816 miliónov eur.

Beata
Balogová
