BRATISLAVA.
Ako TASR informovala Elena Bianchi z tlačového oddelenia Kancelárie prezidenta SR, hlava štátu totiž novelu kompetenčného zákona vrátila späť do Národnej rady SR, pričom ju odporúča neschváliť ako celok. Na prelomenie prezidentovho veta bude v parlamente potrebných 76 hlasov.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) malo od 1. septembra opäť existovať samostatne. Poslanci Národnej rady SR totiž 11. augusta schválili novelu kompetenčného zákona, ktorá mala vrátiť situáciu pred 1. júl 2010.
Práve vtedy sa envirorezort z iniciatívy vlády Roberta Fica (Smer) zlúčil s ministerstvom pôdohospodárstva. Za obnovenie rezortu zahlasoval aj Miroslav Číž (Smer) ako jediný z opozície.
Radšej ministerstvo lesov, vôd a životného prostredia
Informácie o stopnutí obnovy rezortu prenikli do médií asi pred týždňom. Prezident pre denník Pravda uviedol, že má výhrady k vzniku ekologického ministerstva v podobe, ako ho navrhla Radičovej vláda. O svojom postoji hovoril aj s premiérkou a predsedom Mostu-Híd Bélom Bugárom. Práve Most má nominovať svojho kandidáta na post ministra životného prostredia.
"Nie som stotožnený s náplňou práce ministerstva a už vôbec nie s tým, či ministerstvo životného prostredia má byť v systéme štruktúry vlády,“ povedal v tom čase prezident. K tejto otázke bude mať ďalšie stretnutia s odborníkmi, s ktorými chce o svojich pochybnostiach hovoriť.
Podľa Gašparoviča by malo vzniknúť ministerstvo lesov, vôd a životného prostredia. Argumentuje, že aj posledné živelné pohromy naznačujú, že také riešenie by bolo správnejšie. Tvrdí, že porozumenie pre svoj zámer našiel aj u niektorých ochranárov a predstaviteľov iných rezortov, s ktorými konzultoval.
Greenpeace: Názov nie je dôležitý
Jurajovi Rizmanovi z Greenpeace sa zdá zvláštne, že prezident vychádza so svojou iniciatívou práve teraz. „Nevšimli sme si, že by v čase, keď sa hovorilo o zrušení ministerstva, vstúpil do diskusie s alternatívnym návrhom. Prichádza s tým teraz, keď sa má ministerstvo obnoviť,“ podotkol Rizman.
Podľa neho názov ministerstva nie je až taký dôležitý, rozhodujúce je, aké bude mať kompetencie.
O niečom podobnom ako prezident už v minulosti uvažoval aj exminister životného prostredia László Miklós (SMK). Podľa neho je problém, že zhruba 30 percent lesov je v druhom a treťom stupni ochrany, čo spôsobuje neustály boj s rezortom pôdohospodárstva. Za dôležité Miklós považuje, aby štát vykúpil chránené územia v štvrtom a piatom stupni ochrany.
Ministerstvo životného prostredia zrušila predchádzajúca koalícia Smer, SNS a HZDS, rovnako zaniklo aj ministerstvo výstavby. Bývalá vláda Roberta Fica (Smer) tak chcela ušetriť ročne do približne 13,28 milióna eur. Viaceré médiá však informovali, že počet úradníkov sa prakticky nezmenil a úspory budú minimálne.