SME

Sulík tvrdí, že si rozdelili SIS

Šéf SaS hovorí, že každá strana koalície bude mať v tajnej službe človeka. Zákon o službe nič také nepozná.

SIS vďaka Richardovi Sulíkovi už možno nebude taká tajná ako doteraz.SIS vďaka Richardovi Sulíkovi už možno nebude taká tajná ako doteraz. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Predseda SaS hovorí, že tajná služba by mala mať krížovú kontrolu. V jej vedení by mala mať každá strana svojho nominanta. Nikto jeho slová nepotvrdil.

BRATISLAVA. Slovenská informačná služba bude mať podľa dohody v koalícii troch námestníkov – z SaS, KDH aj z Mosta. Takto bude podľa predsedu parlamentu a SaS Richarda Sulíka vyzerať krížová kontrola v tajnej službe.

„Takáto je koaličná dohoda. Myslím, že je to v poriadku,“ povedal Sulík Slovenskému rozhlasu. Dohodu potvrdil aj SME s dôvetkom, že sa k tejto téme nebude bližšie vyjadrovať. O krížovej kontrole už SaS hovorila. Chcela v nej námestníka.

Všetci ostatní koaliční partneri takýto dohovor na kontrole tajnej služby straníckymi nominantmi popreli.

Bugár je proti

„Premiérka nevie o žiadnej dohode o SIS, podľa ktorej by mala mať troch námestníkov,“ povedal hovorca premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ) Rado Baťo.

Predsedu Mosta­Híd Bélu Bugára Sulíkove slová prekvapili. „Žiadna takáto dohoda nie je. To nie je pravda. Ja som dokonca proti tomu, aby mala SIS troch námestníkov,“ povedal.

Bugár povedal, že SaS na jednom z koaličných rokovaní takúto požiadavku predniesla. Rokovanie o tejto otázke bolo prerušené, keďže najprv musel byť vymenovaný riaditeľ služby.

„Najdôležitejšie je, aby sa už v koalícii začala normálna komunikácia, nie cez médiá,“ komentoval Sulíkove vyjadrenia.

V KDH sa čudujú

„Riaditeľ SIS bol ustanovený len v stredu a kompetenčne to patrí jemu. Nezdá sa mi, že by riaditeľ už robil takéto personálne rozhodnutia. Nepovažujem tiež za šťastné politické rozparcelovávanie SIS,“ povedal člen výboru na kontrolu služby Pavol Abrhan (KDH).

„Dohodu treba oznámiť, keď vznikne. Neviem, či je potrebné priebežné rokovania vždy zverejniť. Je zvláštne, že diskusie o spravodajskej službe prebiehajú takto,“ povedal o Sulíkových výrokoch minister vnútra a podpredseda KDH Daniel Lipšic.

O kontrolné miesta v tajnej službe, ktorú od stredy riadi Karol Mitrík (SDKÚ), zvykli bojovať politici za všetkých predchádzajúcich vlád.

Za Dzurindových vlád viedol SIS nominant SDKÚ, ale svojho človeka malo vo vedení aj KDH. Za Ficovej vlády chcel námestníka v službe Vladimír Mečiar pre HZDS. Vtedajší premiér Robert Fico zo Smeru mu to neumožnil, dokonca ani po obštrukciách parlamente.

Viacerí politici zo Smeru vtedy pod podmienkou anonymity SME tvrdili, že SNS vlastného námestníka nechce, lebo tam už „osvojeného človeka“ má.

Straníkov zákon nechce

Zákon o SIS ani o štátnej službe jej príslušníkov nehovorí o zákaze straníckych nominantov do služby. Zakazujú však, aby sa príslušníkom služby stal člen politickej strany.

Zároveň sa v nich píše o tom, že činnosť SIS riadi výhradne jej riaditeľ, ktorý aj rozhoduje o personálnom obsadení. Služba samotná má byť apolitická.

Úlohy riaditeľovi zadáva len Rada obrany štátu, informácie od služby dostávajú premiér, prezident a predseda parlamentu. Predseda výboru na kontrolu SIS Robert Kaliňák (Smer) hovorí, že Sulíkove výroky sú „zvláštnym vyjadrením nedôvery riaditeľovi SIS“.

Pýta sa, čo šéfa SaS vedie k úvahám o krížovej kontrole služby. „SIS nie je ministerstvo. Tam, kde štátnych tajomníkov vymenúva vláda, môže ísť o politických nominantov. V SIS by politickú nomináciu musel akceptovať riaditeľ a tým by konal v rozpore so zákonom,“ povedal Kaliňák.

Predseda SaS má britký jazyk

Radšej lapsus ako podozrenie z čiernych peňazí, hovorí Sulík.

BRATISLAVA. Predseda parlamentu a SaS Richard Sulík začína byť známejší pre svoje prostoreké vyjadrenia a správanie ako pre politické činy.

Naposledy zvláštne reagoval na vyjadrenie predsedu Smeru Roberta Fica o tom, že ho navrhne odvolať z funkcie. Sulík mu odkázal, že nie on sa v slipoch na letisku objímal so svojou milenkou. V minulosti prirovnal návrhy vlastného poslanca z SaS Igora Matoviča k schopnostiam jeho trojročného syna Huga. Ako predseda parlamentu kládol vence v rifliach a na stretnutie s veľvyslancami prišiel v košeli s krátkymi rukávmi, peňaženku položil na stôl a telefonoval.

Kým predseda Smeru Robert Fico ho chce za výroky o ovplyvňovaní referenda nominantmi SaS odvolať, šéf KDH Ján Figeľ ho len taktne napomína. Sulík prijíma kritiku len od Figeľa, ktorého si váži. Ficovi odkazuje, že jeho lapsusy sú menším prešľapom. „Všetci máme zodpovednosť za slová aj za skutky. A platí to aj o predsedovi parlamentu. Aj sa učí, aj si musí dávať väčší pozor alebo dôraz na precíznosť vyjadrovania,“ komentoval Figeľ v stredu pre STV Sulíkovo vyjadrenie o schopnosti nominantov SaS v okrskových komisiách „ovplyvniť sčítanie“ hlasov.

Včera šéf KDH ešte dodal, že by Sulíkovi „odporúčal väčšiu zdržanlivosť, lebo nie je len predsedom strany, ale aj parlamentu, čo je druhá najvyššia ústavná funkcia“. „Tento výrok od pána Figeľa prijímam v plnom rozsahu,“ povedal kajúcne Sulík. Vysvetlil, že si ho váži ako človeka, „ktorý je nespochybniteľný vo svojom správaní“. Predseda liberálov dodal, že si uvedomuje, že je čo zlepšovať.

Fico, ktorého strana podľa Sulíka čelí podozreniam z kupovania voličov v rómskych komunitách, má byť ticho. „Radšej občas nejaký výrok, ako čeliť 300 miliónom čiernych peňazí, ktoré sa v tej strane bohvieako nabrali. Ja v tom vidím sakra veľký rozdiel,“ povedal Sulík.

Predseda strany Most­Híd Béla Bugár povedal, že každý sa potrebuje dostať do funkcie a „predseda parlamentu sa snaží“. Premiérka Iveta Radičová Sulíkove slová nekomentovala.

Ján Krempaský
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 29 841
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 415
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 906
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 254
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 076
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 834
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 781
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL. Hrá aj Juraj Slafkovský.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Philadelphia Flyers.


Tomáš Záborský a František Gajdoš v zápase štvrťfinále play off hokejovej Tipos extraligy medzi HK Poprad - HK Nitra.

Pozrite si prehľad športových udalostí v piatok 29. marca. Aký je program dňa?


Viliam Čacho.

Vypočujte si piatkovú časť denného športového podcastu portálu Sportnet.sk, v ktorom si zhrnieme to najdôležitejšie, čo sa udialo v športovom svete.


Slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka v zápase proti Nórsku.

Futbalisti odohrali prvé zápasy v príprave na EURO.


SkryťZatvoriť reklamu