SME

Historik navrhuje novú Povstaleckú históriu

Povstanie vypuklo 29. augusta a skončilo sa obsadením Banskej Bystrice Nemcami 27. októbra 1944. Po tejto udalosti pokračoval partizánsky odboj.

Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 po tom, čo začala nemecká armáda, ktorá sa obávala destabilizácie situácie na Slovensku, obsadzovať krajinu.Slovenské národné povstanie vypuklo 29. augusta 1944 po tom, čo začala nemecká armáda, ktorá sa obávala destabilizácie situácie na Slovensku, obsadzovať krajinu. (Zdroj: ARCHÍV TASR)

BRATISLAVA. Historický pohľad na Slovenské národné povstanie (SNP) nebol nikdy jednotný. "Hodnotenie povstania sa diametrálne líšilo už v čase jeho vzniku a priebehu," uviedol v rozhovore pre TASR Martin Lacko z Ústavu pamäti národa (ÚPN) a autor publikácie SNP 1944.

Na povstanie sa, okrem politického hľadiska, nahliadalo i podľa svetonázorového, náboženského či úzko osobného zreteľa. Za desaťročia sa naň preto vyprofilovali úplne odlišné názory, od glorifikácie až po úplné zatracovanie. Nielen na Slovensku, ale aj mimo neho."

SkryťVypnúť reklamu

Začalo sa v Bystrici

Povstanie vypuklo 29. augusta a skončilo sa obsadením Banskej Bystrice Nemcami 27. októbra 1944. Po tejto udalosti pokračoval partizánsky odboj. "To sú fakty, ako také sa vlastne meniť nemôžu, mení sa len ich poznanie, výber a hlavne interpretácia," komentuje historické dátumy Lacko s tým, že hlavným cieľom SNP bolo poraziť okupačné nemecké vojská, spojiť sa s Červenou armádou a tým urýchliť koniec vojny, čo sa však nepodarilo.

Väčšina obyvateľstva ani armády sa do povstania nezapojila. "Podľa všetkého ho chápali, podobne ako prezident Tiso, ako zbytočnú akciu s množstvom obetí. Pre mnohých iných Slovákov to však bol akt historického vzdoru, oprávnený boj voči okupácii a hitlerizmu vôbec," vysvetlil autor knihy o SNP, ktorá oslovila jedného filmára do tej miery, že sa podľa jej námetu chystá nakrútiť film.

SkryťVypnúť reklamu

Bežný smrteľník môže byť na základe rôznych pohľadov a výkladov dopletený z toho, čo SNP vlastne bolo, zrejme prišiel čas aj na nové filmové spracovanie témy.

"Najrôznejšie deformácie až klamstvá, vedené desaťročia z najvyšších kruhov, mnohých úplne poplietli či znechutili natoľko, že rezignovali na hľadanie pravdy. Dnešní tridsiatnici, štyridsiatnici nasávali vojnovú históriu akosi prirodzene. Najhoršie to je u najmladších, nemajú predstavu, kto boli pionieri, tobôž čo bolo SNP," uznal historik s tým, že značná časť generácie, ktorá vyrástla po roku 1989, je pohodlná až lenivá, nemá o dejepis záujem.

"K takýmto ľuďom sa treba približovať aj inými formami než len učebnicami a knihou. Napríklad výstavami, muzeálnymi exponátmi, no najmä filmami. Ideálne by bolo možno spraviť čosi ako novú Povstaleckú históriu."

SkryťVypnúť reklamu

Množstvo pojednaní

Na otázku, ako dnes vyzerá vedecký pohľad na SNP a či vôbec niekedy historici dospejú k pravde o tejto kapitole slovenskej minulosti, Lacko reagoval. "Za posledných 20 rokov vyšiel nespočet odborných či spomienkových pojednaní. V roku 2009 napríklad veľká syntetická publikácia o povstaní vydaná Múzeom SNP. Rok predtým, po takmer 40 rokoch, vyšla nová veľká edícia nemeckých prameňov k SNP."

Historik sa však napriek uvedeným zdrojom obáva, že téma povstania bude s pribúdajúcim časom a prichádzaním iných tém upadať. Zároveň si je vedomý toho, že tém, ktoré by bolo dobré v súvislosti s SNP dopracovať, je ešte stále dosť.

Akcia buržoáznych dôstojníkov

"Predovšetkým spresňovanie počtov obetí, ich mien, ako vojenských, tak i civilných. Postoj ZSSR a Stalina k povstaniu, ktoré tento pokladal za akciu "buržoáznych dôstojníkov", ďalej otázka príslušníkov cudzích národov na Slovensku. Všeobecne sa vie o "internacionalite v SNP", že na strane odboja bojovali okrem Slovákov aj príslušníci vyše 30 národností. No možno rovnaký počet ich bol aj na druhej strane," uviedol príklady nespracovaných povstaleckých tém Lacko, ktorý podľa vlastných slov nemá rád výrazy ako "odkaz SNP".

SkryťVypnúť reklamu

"Povstanie síce nesplnilo svoj základný cieľ, v niektorých prípadoch môžeme hovoriť o babráctve jeho veliteľov pri vedení vojenských akcií, chybou bolo aj to, že jeho vodcovia sa vzdali slovenskej štátnosti, môžeme tiež hovoriť o ľahostajnosti mnohých účastníkov," reagoval Lacko na otázku, či má SNP čo povedať dnešným ľuďom.

"Povstanie nerozhodlo ani o našom zaradení na stranu vojnových víťazov, ako sa to dlho traduje. No už samotný fakt, že sa na malom, konzervatívnom až ľahostajnom Slovensku dokázalo zorganizovať antinacistické povstanie takýchto rozmerov, môže byť aj s odstupom času zdrojom našej hrdosti."

Pri príležitosti 66. výročia Slovenského národného povstania, ktoré vypuklo 29. augusta 1944, vydáva TASR jeho chronológiu.

SkryťVypnúť reklamu

- December 1943 - Opoziční predstavitelia slovenského politického spektra, ktorí sa nemohli v nedemokratickom prostredí vojnovej Slovenskej republiky podieľať na riadení štátu, podpísali na tajnom stretnutí v bratislavskom byte Mateja Josku na Gajovej ulici Vianočnú dohodu o vzniku Slovenskej národnej rady (SNR), ktorá mala vo vhodnej chvíli prevziať moc na Slovensku.

- 23. marca 1944 - Československý prezident Edvard Beneš z exilu v Londýne poveril dočasným vedením vojenského odboja na Slovensku podplukovníka generálneho štábu Jána Goliana.

- 20. alebo 27. júla 1944 - V lesnej chate v katastri obce Čremošné v Žarnovickej doline sa konala schôdza ilegálnej SNR so zástupcami vojenského ústredia SNR. Prerokovali sa na nej princípy a podmienky protifašistického ozbrojeného vystúpenia, posledné prípravy na povstanie a potreba nadviazania spojenia s blížiacou sa Červenou armádou.

SkryťVypnúť reklamu

- 29. augusta 1944 - Nemecké vojská a policajno-bezpečnostné jednotky začali v dopoludňajších hodinách obsadzovať územie Slovenskej republiky.

- 29. augusta 1944 - Podplukovník generálneho štábu Ján Golian vydal posádkam slovenskej armády rozkaz, aby začali klásť ozbrojený odpor nemeckým okupačným silám. Vypuklo Slovenské národné povstanie.

- 1. septembra 1944 - SNR prijala Deklaráciu, v ktorej vyhlásila obnovenie ČSR a prevzatie všetkej moci na Slovensku.

- 2. septembra 1944 - V tiesňave pod hradom Strečno neďaleko Žiliny sa rozpútali najťažšie z bojov povstania.

- 5. septembra 1944 - Na povstaleckom území sa uskutočnila prvá mobilizácia do 1. čs. armády na Slovensku.

- 5. septembra 1944 - Prezident Jozef Tiso prijal demisiu vlády Vojtecha Tuku. Pod nátlakom Nemecka vymenoval novú vládu, ktorej predsedom sa stal Štefan Tiso.

SkryťVypnúť reklamu

- 8. septembra 1944 - Začala sa spoločná Karpatsko-duklianska (východokarpatská) operácia vojsk Červenej armády a 1. československého armádneho zboru aj s účelom pomôcť SNP.

- 16. septembra 1944 - Vznikol Hlavný štáb partizánskych oddielov na Slovensku.

- 6. októbra 1944 - Vojská 1. československého armádneho zboru a Červenej armády v priestore Duklianskeho priesmyku vstúpili na územie Slovenska.

- 7. októbra 1944 - Generál Rudolf Viest sa stal hlavným veliteľom povstaleckých vojsk. Vymenil dovtedajšieho veliteľa generála Jána Goliana, ktorý sa stal jeho zástupcom.

- 26. - 27. októbra 1944 - Politickí, partizánski a vojenskí predstavitelia povstania sa presunuli z Banskej Bystrice do katastra obce Donovaly.

- 27. októbra 1944 - Nemecká armáda po dvojmesačných bojoch obsadila sídlo povstaleckého územia - Banskú Bystricu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


1
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu