Slovenské doklady o vzdelávaní budú v Slovinsku čoskoro uznávať
Ľubľana 24. mája (TASR) - Pravdepodobne už o rok budú v Slovinskej republike uznávané doklady o vzdelaní získané na Slovensku a naopak. O uzavretí príslušnej dohody rokoval v Slovinsku minister školstva Milan Ftáčnik so svojou rezortnou kolegyňou Lucijou Čokovou. Slovenská strana predložila slovinskej návrh dohody a pozvala ju na expertné rokovania, ktoré sa uskutočnia v júni v Bratislave. Informoval o tom minister Ftáčnik s tým, že pre Čokovú je slovenský návrh akceptovateľný ako dobré východisko.
Zároveň sa intenzívne pracuje na dohode o spolupráci v oblasti vedy a techniky. Po ukončení medzirezortného pripomienkovania a schválení slovenskou vládou by mohla byť podľa Ftáčnika príslušná dohoda podpísaná v septembri alebo v októbri tohto roku.
Ministri školstva rokovali v Ľubľane aj o možnosti zaviesť výučbu slovenčiny ako samostatného odboru, perspektívne prípadne vytvoriť katedru slovenčiny na ľubľanskej a mariborskej univerzite. Ministrovi Ftáčnikovi sa pozdáva myšlienka umožniť záujemcom študovať aprobácie so slovenským jazykom, "možno aj viac ako katedra". Upresnil, že momentálne v Ľubľane a Maribore slovenský jazyk študuje 52 študentov ako voliteľný predmet. Slovinské ministerstvo bude podľa Čokovej prísľubu túto myšlienku a aj jej financovanie presadzovať.
Brok: EÚ bude pozorne sledovať Slovensko po budúcoročných voľbách
Brusel 24. mája (TASR) - Predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu (EP) Elmar Brok je presvedčený, že k rozšíreniu Európskej únie dôjde pred voľbami do parlamentu v roku 2004 a verí, že medzi prvými novými členmi bude aj Slovensko.
"Som presvedčený, že budeme mať nových členov pred budúcimi voľbami, ktoré budú v lete 2004. Chceme urobiť všetko pre to, aby to bolo možné," povedal v rozhovore pre TASR Brok, ktorý bude na budúci týždeň spolu s podpredsedom Guidom Podestom zastupovať Európsky parlament na stretnutí s predsedami národných parlamentov kandidátskych krajín v Bratislave.
Súčasná slovenská vláda dosiahla podľa neho v porovnaní s minulosťou obrovský pokrok a Slovensko postupuje na ceste do EÚ veľmi dobre. "Verím, že ak terajšia vláda bude pokračovať vo svojej práci, Slovensko môže dosiahnuť svoj cieľ (vstúpiť medzi prvými spoločne so susednými krajinami)," uviedol Brok. Ďalším argumentom za skoré prijatie SR je podľa neho otázka vonkajších hraníc únie, ktoré by boli omnoho dlhšie, ak by Slovensko ostalo na rozdiel od Maďarska, Poľska a Česka pred bránami EÚ.
Brok však upozornil, že situáciu na Slovensku po budúcoročných voľbách bude EÚ veľmi pozorne sledovať. "Nerád by som zasahoval do vnútorných záležitostí krajiny, ale špeciálne v prípade Slovenska je jasné, že iba terajšia vláda umožnila krajine rokovať o vstupe a dosiahnuť taký výrazný pokrok. Preto budeme veľmi pozorne sledovať, akým smerom Slovensko pôjde, ak sa po voľbách zmení vláda," konštatoval šéf zahraničného výboru EP.
Podľa Broka je dnes predčasné hovoriť o tom, koľko kandidátskych krajín bude schopných vstúpiť do EÚ pred voľbami do EP v roku 2004. Aby sa obyvatelia nových členských krajín mohli na týchto voľbách zúčastniť, bude treba prístupové zmluvy podpísať najneskôr na prelome rokov 2002 a 2003.
"Každá krajina bude hodnotená individuálne, každá musí sama splniť kritériá, nepôjde o prijímanie podľa skupín. Môže však dôjsť k tzv. big-bangu (vstupu veľkej skupiny krajín v rovnakom čase), ale nemusí sa to stať. Dnes je to však predčasné povedať. Musíme počkať aspoň do leta budúceho roku a potom uvidíme, v akom stave je v kandidátskych krajinách nielen preberanie legislatívy, ale najmä schopnosť ju uplatňovať a vynucovať," konštatoval nemecký kresťansko-demokratický poslanec.
Brok verí, že súčasnú krízu v procese rozširovania, keď Španielsko kvôli obavám o stratu regionálnej pomoci blokuje dohodu o voľnom pohybe osôb, sa podarí včas vyriešiť. "Verím, že každý si uvedomí svoju zodpovednosť. Keďže takúto krízu máme už v tejto včasnej etape a prvé prístupové zmluvy by mali byť podpísané na konci roku 2002, ostáva množstvo času na vyriešenie problémov," myslí si.
Podľa jeho slov nemožno spájať prechodné obdobia na voľný pohyb osôb s problematikou pomoci zaostalým regiónom, ako to robí Španielsko. Obmedzenia pohybu pracovnej sily sú známe aj z predchádzajúcich rozšírení a návrh na dvojročný odklad s možnosťou predĺženia o tri a prípadne ďalšie dva roky je podľa Broka veľmi pružný.
"Na jednej strane dáva možnosť upokojiť psychologické problémy (v Nemecku a Rakúsku), na strane druhej poskytuje šancu na zrušenie prechodného obdobia," uviedol Brok. V prípade regionálnej pomoci sa domnieva, že Španielsko a ďalšie krajiny musia pochopiť, že peniaze z tzv. štrukturálnych fondov musia byť rozdeľované spravodlivo.
"Španielsko dosiahlo vďaka týmto fondom veľký pokrok a teraz dúfame, že uvidíme istú solidaritu voči krajinám, ktoré budú tieto peniaze potrebovať viac ako Španieli," konštatoval predseda zahraničného výboru EP v rozhovore pre TASR pred návštevou Slovenska.
Slovensko by malo začať intenzívnejšie využívať prístav Koper
Piran 24. mája (TASR) - Po prehliadke jadranského prístavu Koper pokračoval dnes prezident SR Rudolf Schuster v návšteve Slovinska prehliadkou historického centra prístavného mesta Piran.
Slovenská republika využíva jadranský prístav Koper len minimálne, hoci má na to podľa medzivládnej dohody, ktorú podpísal ešte v roku 1999 premiér Mikuláš Dzurinda, právo. Táto situácia by sa však mala zmeniť po sprevádzkovaní tunela medzi Maďarskom a Slovinskom, čím sa zmenšia náklady spojené s prepravou exportovaného tovaru zo Slovenska.
Prezident Schuster má ešte dnes naplánované stretnutie so slovinským ministerským predsedom Janezom Drnovšekom. V stredu rokoval s prezidentom Milanom Kučanom a krátko sa stretol aj s predsedom Štátneho zhromaždenia Borutom Pahorom. V prezidentovom sprievode je aj minister zahraničných vecí Eduard Kukan, ministerka privatizácie Mária Machová a minister školstva Milan Ftáčnik, ktorí v stredu absolvovali rokovania so svojimi rezortnými partnermi na bilaterálnej úrovni.
Slovenského vinníka tragédie pochovali v Rusku
Puťatino 24. mája (TASR) - Občana Slovenskej republiky Dušana S., ktorý v ruskej Riazanskej oblasti v meste Puťatino asi 200 kilometrov južne od Moskvy z dôvodu žiarlivosti spôsobil krvavú tragédiu, už v Rusku pochovali. Slovák sa pokúsil pod vplyvom alkoholu prejsť autom svoju ruskú manželku, usmrtil pri tom dve cudzie deti a následne spáchal samovraždu.
Ako dnes pre TASR uviedol Štefan Marcina z konzulárneho oddelenia veľvyslanectva SR v Moskve, príbuzní Dušana S. na Slovensku boli o tragickej udalosti a pohrebe informovaní, ale náš zastupiteľský úrad zatiaľ žiadne informácie o prípade od ruských úradov oficiálne nedostal.
Podľa Š. Marcinu sa konzulárnemu oddeleniu podarilo telefonicky kontaktovať okresné oddelenie polície v Riazani, kde udalosť potvrdili a spresnili, že sa nestala v stredu, ale už v nedeľu 20. mája. Občan SR po incidente skočil pod kolesá prechádzajúceho nákladného automobilu a v pondelok v nemocnici svojim zraneniam podľahol.
Ruská štátna agentúra ITAR-TASS v stredu informovala, že slovenský občan Dušan S. v opitom stave zámerne vo vysokej rýchlosti narazil svojim osobným automobilom značky Žiguli do predajného stánku svojej manželky, aby sa jej tým pomstil za manželskú neveru. Manželka občana SR zranená nebola. Pri náraze auta do predajného stánku zahynuli dve cudzie deti - 11-ročný chlapec a 12-ročné dievča. Jeden dospelý muž utrpel ľahšie zranenia.
Do odovzdania nového veľvyslanectva SR vo Washingtone zostáva len 14 dní
Washington 24. mája (TASR) - Zhon a určité pozitívne napätie vládne v tieto dni na stavbe budovy novej slovenskej diplomatickej misie vo Washingtone. Do jej slávnostného odovzdania totiž chýba už iba 14 dní a práce zostáva ešte neúrekom. Americkí stavbári šturmujú zo všetkých síl, aby bolo všetko dokonalé, keď 8. júna za účasti predstaviteľov vlády z Bratislavy, amerických priateľov SR a zástupcov diplomatického zboru prvýkrát na stožiari vztýčia slovenskú zástavu.
Na tri úvodné podujatia otvorenia budovy: slávnostný koncert v amfiteátri budovy Ronalda Reagana s účasťou operného speváka Sergeja Kopčáka, slávnostné vztýčenie zástavy a prestrihnutie stuhy je pozvaných do 3000 hostí.
Výstavba architektonicky veľmi pôsobivej budovy si vyžiadala asi päť miliónov dolárov, takže symbolicky každý občan SR v tomto kúsku Slovenska v hlavnom meste Spojených štátov investoval jeden dolár. Podľa pozorovateľov je to dobrá investícia, ktorá sa mnohonásobne zuročí v podobe užšej americko-slovenskej spolupráce.
Hostí slávnostného otvorenia, vrátane slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu, privíta v priestoroch nového stánku slovenským duchom dýchajúce prostredie s desiatkami umeleckých diel slovenských výtvarníkov a sochárov. Múzeum Andyho Warhola v Pittsburghu zapožičalo pre stálu výstavu umeleckých diel v budove veľvyslanectva šesť originálov tohto umelca, ktorého rodičia pochádzajú zo Slovenska.
Slovinsko je pri integrácii do EÚ a NATO optimistickejšie
Piran 24. mája (TASR) - Slovinsko chce od Európskej komisie informácie o termínoch rozširovania Európskej únie (EÚ), chce aby sa na voľbách Európskeho parlamentu v roku 2004 zúčastnili už aj nové členské štáty po ukončení ratifikácií. SR zatiaľ toľko nehovorí o termínoch, "my sa snažíme vyrovnať ostatným uchádzačom, a to sa nám darí," povedal dnes pre TASR minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan, ktorý sprevádza prezidenta Rudolfa Schustera na návšteve v Slovinskej republike.
Kukan rokoval o integrácii oboch krajín do európskych a transatlantických štruktúr so svojím rezortným kolegom Dimitrijom Rupelom. V súvislosti s voľným pohybom osôb šéfovia diplomacie zhodne konštatovali, že ich krajiny výrazne neohrozujú trh práce, preto by sa malo prechodné obdobie pri negociáciách v týchto oblastiach čo najväčšmi skrátiť.
Slovensko a Slovinsko, ktoré sú považované za najlepšie pripravených kandidátov na členstvo v Severoatlantickej aliancii, sa budú podľa Kukanových slov v čase, čo ostáva do pražského summitu v roku 2002 usilovať zvyšovať svoju dôveryhodnosť pred alianciou. "Slovinský partner je optimistický, myslím si, že NATO sa rozhodne vykročiť k odoslaniu pozvánok na pražský summit, my by sme to, samozrejme, uvítali, ale vieme, že ešte máme veľa práce," pripomenul Kukan.
Ako dodal šéf slovenskej diplomacie, pri integrácii do Európskej únie budú prospešné aj stretnutia predstaviteľov kandidátskych krajín a Rakúska, na ktorých by si kandidáti na členstvo v EÚ vymieňali skúsenosti z negociácií a koordinovali svoj postup. Prvé stretnutie sa uskutoční 6. júna v Rakúsku, ďalšie by mohlo byť na Slovensku. Nejde o vytváranie ďalších zoskupení so sekretariátmi - ide len o veľmi voľnú kooperáciu, zdôraznil dnes Eduard Kukan.
V Prahe sa stretnú bývalí ministri zahraničných vecí zo začiatku 90. rokov
Praha 24. mája (TASR) - Bývalí ministri zahraničných vecí viacerých krajín sveta a popredné osobnosti politického života sa v dňoch 27. až 29. mája stretnú v Prahe na konferencii pri príležitosti desiateho výročia udalostí z roku 1991, ktoré viedli k rozpadu Sovietskeho zväzu.
Delegáti konferencie si vymenia skúsenosti z ich pôsobenia v tomto období a pokúsia sa zhodnotiť vývoj počas uplynulých desiatich rokov. Slovensko bude na konferencii zastupovať minister spravodlivosti a bývalý premiér Ján Čarnogurský. Očakávajú aj bývalého juhoafrického prezidenta Frederika Wiliama de Klerka, bývalého nemeckého ministra zahraničných vecí Hansa-Dietricha Genschera i bývalého šéfa československej diplomacie Jiřího Dienstbiera a ďalších.
V úvodnej časti sa ministri pokúsia identifikovať faktory, ktoré viedli k udalostiam v roku 1991, budú sa venovať hodnoteniu úlohy mimovládnych organizácií a súkromného sektoru pri prekonávaní ideologických prekážok medzi Sovietskym zväzom a Západom.
Ďalšou témou konferencie bude pôsobenie domácich a zahraničných mimovládnych organizácií, súkromného sektoru a vlád v budovaní politickej stability, ekonomického rastu a občianskej spoločnosti v strednej a východnej Európe počas uplynulých desiatich rokov.
Deutsche Bank: EÚ sa rozšíri v roku 2005 o osem krajín
Brusel 24. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) sa rozšíri v roku 2005 o osem nových krajín, vrátane Slovenska. Takýto scenár považuje za najpravdepodobnejší nemecká Deutsche Bank vo svojej májovej štúdii o rozšírení.
Pravdepodobnosť spoločného vstupu Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Slovinska, Estónska, Litvy a Lotyšska je podľa expertov Deutsche Bank 60-percentná. Podľa tohto scenára by Bulharsko a Rumunsko vstúpili do únie až v roku 2008.
Takýto scenár "veľkého konvoja" sa však môže oneskoriť až na roky 2006/07. Dôvodom na to môže byť podľa Deutsche Bank nedostatok politického konsenzu na strane EÚ, jej prílišná sústredenosť na vnútorné reformy, ako aj blížiace sa voľby v Nemecku a Francúzsku, ktoré spomalia pokrok v citlivých oblastiach rokovaní s kandidátmi.
Na strane kandidátov môže oneskorenie spôsobiť zníženie podpory verejnosti pre zdržanlivý postoj EÚ, spomalenie reforiem ako reakcia na vnútorné problémy únie a rastúcu neistotu, ako aj zvyšovanie ekonomických rozdielov medzi krajinami.
Za oveľa menej pravdepodobné považuje Deutsche Bank scenáre, podľa ktorých sa EÚ bude rozširovať po malých skupinách. Dvadsaťpercentnú pravdepodobnosť prisúdili experti možnosti, že rozširovanie sa začne v roku 2004 a uskutoční sa v troch skupinách.
V prvej by vstúpili Česko, Estónsko, Maďarsko a Slovinsko, v druhej v roku 2006 potom Litva, Lotyšsko, Poľsko a Slovensko a nakoniec v roku 2008 Bulharsko s Rumunskom. Deutsche Bank však počíta aj s možnosťou, že prvú skupinu by v roku 2004 tvorilo Slovensko spolu s ČR, Maďarskom, Poľskom a Slovinskom. Pobaltské krajiny by potom vstúpili spoločne v roku 2006 a nakoniec o dva roky neskôr Bulharsko s Rumunskom.
Rovnako 20-percentná je šanca na rozširovanie formou regaty, v ktorej by každá krajina vstupovala individuálne podľa pripravenosti. Už v roku 2003 by tak mohli podľa Deutsche Bank vstúpiť Slovinsko a Maďarsko, o rok neskôr Česko a Estónsko, v roku 2005 Slovensko a Poľsko, v roku 2006 Litva a Lotyšsko a nakoniec Bulharsko s Rumunskom.
Experti nemeckej banky vypracovali i tabuľku, v ktorej prisúdili jednotlivým krajinám percentuálne šance na členstvo v EÚ v najbližších rokoch. V prípade SR nepočítajú s členstvom v roku 2003, o rok neskôr je šanca SR byť v únii 40-percentná, v roku 2005 85-percentná, v roku 2006 95-percentná a so 100-percentnou istotou bude Slovensko v EÚ v roku 2007.
Slovinsko má záujem o jeden z tokov v bratislavskom prístave
Ľubľana 24. mája (TASR) - Záujem Slovinska o jeden tok pri privatizácii bratislavského prístavu potvrdil na dnešnom popoludňajšom rokovaní s prezidentom SR Rudolfom Schusterom v Ľubľane slovinský premiér Janez Drnovšek.
R. Schuster v tejto súvislosti oboznámil slovinského premiéra, že Slovensko má eminentný záujem etablovať sa v jadranskom prístave Koper, na ktorého využívanie má podľa medzivládnej dohody z roku 1999 právo. Plnohodnotné využívanie Koperu zo strany Slovenska bude možné najmä po prevádzkovaní tunela medzi Maďarskom a Slovinskom.
Schuster a Drnovšek sa v spoločnom rozhovore venovali opäť aj integrácii Slovenska a Slovinska do Európskej únie a NATO. Obe strany sa zhodujú v názore, že meniť podmienky vstupu pre uchádzačov o členstvo v týchto štruktúrach by nebolo korektné. Obaja predstavitelia potvrdili záujem svojich krajín zúčastňovať sa na projekte Strategické partnerstvo, ktorý iniciuje Rakúsko a ktorého prvé stretnutie by sa malo uskutočniť v júni. Novinárov o stretnutí informoval hlavný poradca prezidenta Ján Bílek.
Rokovanie s Janezom Drnovšekom bolo posledným bodom v návšteve prezidenta SR Rudolfa Schustera v Slovinsku. Ešte dnes podvečer odcestuje späť na Slovensko.