V Moste uvažujú, že by pod ministerstvo životného prostredia presunuli lesy s najvyšším stupňom ochrany.
BRATISLAVA. Prinajmenšom lesy s najvyšším stupňom ochrany by mali aj hospodársky spravovať tí, ktorí ich chránia – teda ministerstvo životného prostredia.
K názoru, ktorý už roky zastávajú ekologickí aktivisti, by sa teraz mohla prikloniť časť vládnej koalície.
„Ak bude politická vôľa, tak to môžeme riešiť len teraz. V priebehu volebného obdobia to potom nemá význam,“ povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Jeho strana má pod kontrolou pôdohospodárstvo aj životné prostredie.
Bugár hovorí, že presun právomocí by bolo možné riešiť už v septembri či októbri, keď sa má meniť kompetenčný zákon. „Lesy vykonávajú hospodársku činnosť, ale na druhej strane patria pod životné prostredie. Takže tam je možná určitá dohoda.“
KDH je za zmenu
Kauza ministerstvo
V januári Robert Fico ako súčasť úsporných opatrení ohlásil, že sa zlúči ministerstvo životného prostredia s ministerstvom pôdohospodárstva.
Ochranári aj odborná verejnosť rozhodnutie, ktoré prišlo bez diskusie, kritizovali, lebo ministerstvá majú často protichodné názory.
Ministerstvá sa zlúčili k 1. júlu, všetci zamestnanci zo životného prostredia zostali, skončili len minister a štátny tajomník.
Nová vláda hneď ohlásila,
že ministerstvo životného
prostredia obnoví.Nový parlament 11. augusta schválil znovuobnovenie
ministerstva životného
prostredia.Prezident ho vetoval
s tým, že nechce, aby malo
pôvodné právomoci, žiada,
aby spravovalo aj lesy a vody.
Šéfka výboru pre životné prostredie Mária Sabolová z KDH by prechod lesov TANAP-u pod životné prostredie privítala. „KDH ako jediné malo v programe koncept prepojenia lesného hospodárstva so životným prostredím.“
„Bol by to krok veľmi dobrým smerom, pretože kompetenčný spor medzi hospodárskym záujmom a ochranou prírody v chránených územiach je niečo strašné,“ hovorí ekologický aktivista Juraj Smatana.
Ekológ, ktorý je aj externým poradcom premiérky Ivety Radičovej, zároveň pripomína, že je prírode jedno, či v prírodnej rezervácii bude ťažiť drevo ministerstvo pôdohospodárstva, alebo životného prostredia. „Zmena by mala byť sprevádzaná zmenou manažmentu. Nestačí to previesť iba papierovo.“
Vlk chce radšej agentúru
„Nevnímam to ako veľkú výhru. Stále ide o to, kto bude povoľovať výrub v TANAP-e. V Česku patria lesy Národného parku Šumava pod ministerstvo životného prostredia a vyzerá to tam ešte horšie ako v Tatrách,“ hovorí Juraj Lukáč z Lesoochranárskeho združenia Vlk.
Aby nešlo iba o presun od jednej lobistickej skupiny k druhej, mala by sa správa tatranských lesov aj ich ochrana podľa neho presunúť pod nezávislú agentúru, ktorej vedenie sa nebude meniť po každých voľbách.
„Je to niečo podobné ako snaha o nezávislé súdnictvo. Sudcov tiež nevyhadzujú po každých voľbách. A tak by to malo byť aj s riaditeľmi národných parkov,“ myslí si Lukáč.
Ministerstvo životného prostredia, ktorého vznik v stredu vetoval prezident Ivan Gašparovič, podľa Bugára obnovia až od 1. októbra, hoci schôdza parlamentu sa začne už 7. septembra.
Dôvody sú podľa Bugára čisto administratívne – napríklad, aby sa platy zamestnancov začali počítať prvým dňom v mesiaci.

Beata
Balogová
