Voda má splnomocnenca, vláda má plán. Pred betónovaním má dostať prednosť zalesňovanie.
KOŠICE. Predchádzať povodniam je lacnejšie ako odstraňovať ich následky, tvrdia už roky mimovládne organizácie na ochranu životného prostredia. Vláda po ničivých záplavách ich filozofiu preberá a mení stratégiu v boji proti povodniam.
Vláda to oznámila v Košiciach na výjazdovom zasadnutí. Plán, ktorý predstavila, stavia do úzadia „betonársku“ loby. Tá cez veľké a nákladné projekty na ministerstve životného prostredia presadzovala najmä reguláciu potokov a riek.
„Určite nepôjdeme cestou zvyšovania hrádzí a betónovania korýt,“ hovorila premiérka Iveta Radičová.
Princíp prevencie
Plán vlády na povodne
udržať čo najviac dažďovej vody v prírode, nové hrádze,
obmedziť zásahy do krajiny, využiť dažďovú vodu aj v mestách,
stavať vodné farmy a združovať vlastníkov pôdy,
posudzovať dosahy výstavby na obeh vody,
integrovaný manažment tokov,
čistenie odpadových vôd, recyklácia vody, nové verejné vodovody a kanalizácie,
lepšie zásobovanie vodou a reálne ocenenie vody.
Znižovanie rizík vzniku záplav, ktoré majú byť podľa odborníkov častejšie a ničivejšie, očakáva kabinet od integrovaného manažmentu vodných zdrojov, povodí riek a pôdneho fondu.
„Pôda a jej geologické podložie predstavujú najväčší prirodzený kolektor vody v krajine, ktorý rádovo prevyšuje objem všetkých priehrad. Významnú časť dažďovej vody je schopná krajina zadržať na svojom povrchu,“ píše sa v dokumente.
Vláda ešte nevie, koľko peňazí ročne investuje do protipovodňovej prevencie.
Štát aj doteraz financoval z rozpočtu protipovodňové opatrenia, investície však nepriniesli efekt, hovoril včera minister financií Ivan Mikloš, ktorý sedí v tretej vláde.
Nový splnomocnenec
Princípy prevencie má do praxe uvádzať splnomocnenec vlády pre verejnú správu, integrovaný manažment povodí a krajiny. Do novo zriadenej funkcie kabinet včera schválil Martina Kováča, ktorý pôsobil v Združení miest a obcí.
Tohtoročné povodne spôsobili podľa hrubého odhadu materiálne škody vo výške 750 miliónov eur. „Nie je v silách žiadnej vlády vyplatiť naraz toľko peňazí,“ hovorila premiérka Iveta Radičová. Podľa jej vyjadrenia vláda v priebehu 50 dní od nástupu k moci rozhodla o rozdelení 110 miliónov eur pre postihnuté obce a mestá.
Vláda získa ďalších 40 miliónov eur na odstraňovanie následkov povodní. Do štátneho rozpočtu ich odvedie Národná lotériová spoločnosť Tipos. Získanie peňazí z hazardu si vyžiadalo zmenu zákona o hazardných hrách. Parlament by ho mal schváliť v skrátenom konaní.
Peniaze zaplaveným obciam neprišli
V niektorých dedinách na východe stále platí stav ohrozenia.
KOŠICE. Starostovia záplavami poškodených obcí na východe vítajú, že vláda našla nové peniaze na škody. Od štátu však očakávajú pružnejšie reakcie na prírodné katastrofy.
V Malej Lodine povodeň na prelome mája a júna poškodila vodovod, cesty aj domy, zosuv pôdy zničil časť cintorína. „Škody mohli podstatne nižšie. Nielen materiálne. Ľudia v obci sú počas neustálych záplav psychicky na dne,“ myslí si starostka Adriána Fečková.
Vláda prisľúbila, že do 25. augusta budú mať obce na účtoch peniaze na záchranné práce. Dovčera v Lodine ich nedostali.
Rieka Torysa každoročne ničí aj v Sadoch nad Torysou, tohto roku tam domy zaplavila trikrát. Vláda by podľa starostu Jozefa Adamkoviča mala dať viac peňazí vodohospodárom na úpravu tokov riek.
Starostovia žiadajú aj zaviesť účinnejší systém varovania pred prívalovou vlnou.
„Stále odstraňujeme následky povodní, naďalej trvá druhý stupeň povodňovej aktivity. Keby sme ho zrušili, poplatky za veľkokapacitné kontajnery by sme nemohli zaúčtovať do nákladov na odstraňovanie následkov záplav. Je to bludný kruh,“ hovorí Adamkovič.
Ani Sady nad Torysou sľúbené peniaze zatiaľ na účet nedostali. Vláda by mala podľa starostu zriadiť fond aspoň na zálohové platby.
Tohtoročná prírodná katastrofa najviac postihla Nižnú Myšľu. Zosuv svahu zničil 27 rodinných domov. Všetky museli zbúrať.
Vláda už skôr vyčlenila na geologický prieskum v obci milión eur. Pôda sa naďalej hýbe, svahy ohrozujú ďalšie obydlia. Podľa aktuálnej mapy zosuvov je v ohrození takmer polovica dediny.
(sen)

Beata
Balogová
