BRATISLAVA. "Celý tento proces nie je dostatočne rozbehnutý a dokonca mám isté informácie, že môže by ohrozené celé čerpanie tým, že sa neurobili konkrétne kroky smerom k vypracovaniu výziev a projektov, ale riešilo sa to, aby mali nejaké súkromné firmy vytvorené veľmi exkluzívne postavenie," poznamenal minister kultúry a cestovného ruchu Daniel Krajcer v rozhovore pre TASR.
Na tento účel možno získať peniaze z Operačného programu informatizácia spoločnosti (OPIS) Prioritná os 2, čo je rozvoj pamäťových a fondových inštitúcií. Bývalé vedenie ministerstva kultúry rozhodlo o pridelení 170 miliónovej zákazky bez dane spoločnosti Tender Media Group. Týkala sa ochrany a digitalizácie predmetov a obsahu kultúrneho dedičstva. Ďalších 41 miliónov eur bez DPH dostalo externé konzorcium VT Group. To založili iba tento rok spoločnosti Tempest a Vnet. Ich spoločná ponuka zvíťazila v ministerstvom vyhlásenej verejnej súťaži na dodávku výpočtovej techniky a vybudovanie dátových centier. Rámcová zmluva bola uzatvorená na štyri roky, počas ktorých má VT Group dodávať technológie a služby potrebné na výstavbu a prevádzku dátových centier určených na uchovávanie kultúrneho dedičstva v digitálnej podobe.
Krajcer upozornil, že ide o kontrakt pre súkromné firmy a nie čerpanie peňazí z európskych zdrojov. O tie podľa jeho slov môžu žiadať zriaďovateľské inštitúcie ministerstva, keďže ide o národné projekty. V tejto súvislosti dal preveriť všetky zmluvy a kontrakty, pričom ďalší postup pri OPIS-e bude závisieť od záverov právnych posudkov. Tie dajú odpoveď tiež na to, či bude možné predmetné zmluvy zrušiť. Od svojho nástupu do funkcie tak spravil pri dvoch verejných obstarávaniach, pri ktorých ešte neboli podpísané zmluvy a rezort preukázal ich neefektívnosť a nehospodárnosť.
Keďže pri OPIS-e nebol doteraz predložený žiadny projekt, tak využívanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ je kritické. "Na predložení výziev a na vypracovaní projektov, ktoré majú zabezpečiť čerpanie peňazí a následnú digitalizáciu, sa intenzívne pracuje," ubezpečil. Nárok na využívanie štrukturálnych fondov majú iba členské krajiny únie a programujú sa na sedemročné etapy. Súčasnou programovacou periódou sú roky 2007 až 2013. Z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a Európskeho sociálneho fondu je pre Slovensko na uvedené obdobie vyčlenených 7,68 miliardy eur.
Ministra mrzí, že v programovacom období 2007 až 2013 nebol vytvorený samostatný operačný program pre kultúru. "Našou ambíciou je to po roku 2013 zmeniť," avizoval. Okrem OPIS-u môžu predstavitelia kultúrnej obce získať isté peniaze z únie aj z Regionálneho operačného programu (ROP). Využiť ich však môžu len na rekonštrukciu objektov či stavieb.