BRATISLAVA. "Transparentné výberové konanie sa uskutočnilo 5. augusta. Výberovú komisiu tvorili predstavitelia vrcholového manažmentu ministerstva obrany," potvrdil TASR hovorca MO SR Richard Šümeghy.
Teplicová sa podľa jeho slov do výberového konania prihlásila, ale napokon sa na ňom nezúčastnila. "Svoju neúčasť oznámila pol hodinu pred výberovým konaním," tvrdí Šümeghy.
O tom, že MO SR plánuje vyslať na vysokú pozíciu do Bruselu mladú úradníčku, ktorá nemá dostatok skúseností ani praxe, informovali v júni médiá. Zverejnili, že ide o tridsiatničku Anetu Teplicovú, ktorá na ministerstve pracuje len osem a pol mesiaca. Za ten čas sa stihla stať generálnym štátnym radcom a v auguste mala odísť do Stálej delegácie SR pri NATO. Rezort obrany vtedy tvrdil, že nikoho lepšieho na tú pozíciu nemá. Skúsení diplomati to však spochybňovali. Do Bruselu mala Teplicová cestovať na návrh vtedajšieho vedúceho služobného úradu Miroslava Sima. Niekdajší hovorca ministerstva obrany Vladimír Gemela vtedy argumentoval, že Teplicová má potrebnú kvalifikáciu - právnické vzdelanie a údajne ovláda dva svetové jazyky. "Spĺňa bezpečnostné predpoklady podľa zákona o ochrane utajovaných skutočností a podmienky na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami NATO a EÚ," vymenoval dôvody jej výberu Gemela.
Nový vedúci Služobného úradu ministerstva obrany (SÚMO) SR Peter Plučinský však na pokyn ministra obrany SR Ľubomíra Galka (SaS) vyslanie Teplicovej zrušil. Podobné porušenie transparentnosti sa podľa nového vedenia rezortu obrany zistilo aj v prípade Zigmunda Doboša, ktorý bol v roku 2007 vyslaný po ôsmich mesiacoch pôsobenia v rezorte do funkcie predstaviteľa národného riaditeľa pre vyzbrojovanie Sekcie obrany Stálej delegácie SR pri NATO a tesne pred voľbami mu predchádzajúci vedúci SÚMO Miroslav Simo predĺžil jeho pôsobenie v Bruseli o ďalšie štyri roky. Aj v tomto prípade bolo vyslanie zrušené.
"Minister obrany vo svojom rozhodnutí o ukončení vyslania Ing. Doboša rozhodol tiež o trvalom preložení Mgr. Mária Nicoliniho na pozíciu vedúceho Sekcie obrany na Stálej delegácii (SD) SR pri NATO," informoval Šümeghy. Nicolini je podľa jeho slov dlhoročný zamestnanec MO SR, uznávaný odborník v oblasti medzinárodných vzťahov a bezpečnosti, ktorý bol do svojho vymenovania vyslaný na pozícii štátneho radcu pre oblasť obrannej politiky v rámci SD SR pri NATO. "Preto sa nerealizovalo výberové konanie na pozíciu vedúceho Sekcie obrany, ale na uvoľnenú pozíciu po Máriovi Nicolinim," priblížil hovorca.
Na pozíciu štátny radca predstaviteľ národného riaditeľa pre vyzbrojovanie pri EDA sa do výberového konania prihlásilo sedem uchádzačov a na pozíciu štátneho radcu pre oblasť obrannej politiky v rámci stálej delegácie SR pri NATO šesť uchádzačov. "Na každú pozíciu sa na samotnom výberovom konaní zúčastnilo po štyroch uchádzačov," spresnil Šümeghy.
Na základe výsledkov výberového konania minister obrany SR Ľubomír Galko rozhodol o vyslaní na prvú z uvedených pozícií Ing. Ľubomíra Krivosudského a na druhú Mgr. Katarínu Kováčovú s dátumom od 1. septembra 2010. "Obaja sú kvalifikovaní odborníci, ktorí v predmetnej oblasti pracujú viac ako štyri roky," zdôraznil Šümeghy.
SR nemá podľa hovorcu rezortu obrany žiadnu povinnosť obsadiť tieto miesta. Je však v záujme SR, aby boli obsadené odborníkmi, pretože ide o významnú agendu z hľadiska nášho členstva v Európskej únii.