BRATISLAVA. Hlad, zlé hygienické podmienky, výnimočné nie je ani mučenie. Tak opisujú situáciu v uzbeckých väzniciach ľudskoprávne organizácie.
O tom, v akých podmienkach žije slovenský podnikateľ zo Šale Zdeněk Burianek, ktorý je od mája v uzbeckej vyšetrovacej väzbe v hlavnom meste Taškent pre údajný podvod, nemá presné informácie ani jeho manželka Adriana.
S väzňami zaobchádzajú zle
Slovenský konzul v Uzbekistane Roman Krištofík zadržaného Slováka videl trikrát, o tom, že je v poriadku, má však informácie najmä sprostredkované uzbeckým právnikom, ktorý Slováka zastupuje.
„Posledná informácia z minulého týždňa je, že manžel je fyzicky a psychicky v poriadku. Čo nevidím, tomu neverím,“ povedala manželka Adriana Burianková.
„Podmienky vo väzniciach sú tvrdé a často životu nebezpečné. Zaobchádzanie s väzňami je často nehumánne a ponižujúce. Amnesty International v roku 2009 zdokumentovala množstvo prípadov mučenia a iného neľudského zaobchádzania s väzňami a zadržanými,“ hovorí o zisteniach pražskej pobočky Amnesty International o uzbeckom väzenskom systéme hovorkyňa Kateřina Šaldová.
Cudzinca vyžmýkajú
Riaditeľ uzbeckej sekcie rádia Slobodná Európa v Prahe Alisher Sidikov si myslí, že Slovákovi mučenie ani iné neľudské zaobchádzanie nehrozí.
„Uzbeci sú dobrí obchodníci, budú vyčkávať a cudzinca finančne úplne vyžmýkajú. V najhoršom budú na neho vyvíjať psychologický nátlak, ale zaobchádzať s ním budú dobre,“ hovorí novinár. Sidikov si myslí, že Slovák mal možno šťastie v tom, že ho zadržala Služba národnej bezpečnosti a nie bežná polícia.
„Zadržiavacie cely na polícii, to je úplný chaos. Ľudí tam bijú, nedávajú im jesť. Žijú tam v otrasných podmienkach. Služba národnej bezpečnosti má lepšiu kontrolu, ale nikto nevie, čo sa presne deje v jej budove. Je to čierna diera,“ opisuje Sidikov.
V suteréne a útrobách budovy Služby národnej bezpečnosti v centre hlavného mesta údajne zmizli už viacerí uzbeckí opoziční lídri či náboženskí predstavitelia.
Burianek má vraj šancu
Novinár je však presvedčený, že Slovák má veľkú šancu, aby ho čo najskôr pustili domov – najmä vďaka pripravovanej októbrovej návšteve uzbeckého prezidenta Islama Karimova v Bratislave. V minulosti sa vraj stalo, že vďaka rokovaniam na vysokej úrovni pred pripravovanou návštevou prepustili dokonca aj opozičných lídrov.
„Použili ich ako materiál na obchodovanie. To sa môže stať aj v tomto prípade. Karimov určite nebude riskovať, že mu na Slovensku niekto verejne položí nepríjemnú otázku o zadržanom Slovákovi,“ myslí si Sidikov.

Beata
Balogová
