Bratislava 23. mája (TASR) - Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) dlhší čas navrhuje kompetentným úradom umiestniť záchytný utečenecký tábor pri východnej hranici, teda v blízkosti vstupu cudzincov na územie SR, a nedovoliť žiadateľom o azyl prechádzať celým územím do centier nachádzajúcich sa v západnej časti krajiny, ako je to v súčasnosti.
Zabránilo by sa tak - podľa dnešného stanoviska úradu - aj podobným situáciám, aká sa stala 12. marca, keď poriadkový policajný útvar vykonal v utečeneckom tábore v Adamove neúspešný zásah smerujúci k zadržaniu hľadaných teroristov z hnutia Taliban a organizácie Al-Káida. UNHCR ponúkol Ministerstvu vnútra SR expertízu, týkajúcu sa riešenia podobných situácií tak, aby sa docielila vyváženosť opatrení s potrebou zabezpečiť ochranu obyvateľstva, ako aj ochranu práva jednotlivcom žiadať o azyl v prípadoch ich opodstatnenej obavy z prenasledovania.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov prekvapuje a zároveň znepokojuje skutočnosť, že vo fungujúcom systéme, kde všetci žiadatelia o azyl, umiestňovaní v záchytnom utečeneckom tábore, prechádzajú odberom odtlačkov prstov, fotografovaním a vypočúvaním, sa niektorí jednotlivci s jasným kriminálnym pozadím neobávajú prejsť skríningom policajných orgánov a dobrovoľne sa podrobiť kontrole identity. Podľa UNHCR ide v Európe o prvý známy prípad zneužívania azylového systému týmto spôsobom. "Rovnako je nemysliteľné, aby teroristom nejaká krajina udelila azyl, keď všetky medzinárodné konvencie vylučujú tieto osoby z medzinárodnej ochrany," uvádza sa v stanovisku.
V súvislosti s marcovým prípadom požiadal UNHCR ministra vnútra SR o stretnutie, na žiadosť však dodnes nedostal odpoveď.
Stanovisko poskytol TASR Zastupiteľský úrad UNHCR na Slovensku.