Čo mohlo byť motívom konania útočníka?
„Skutok je z kategórie hromadných vrážd, keď sa obeťami stáva v krátkom čase viacero osôb. Páchateľom je väčšinou človek, ktorý prežíva pocit krivdy. Na čas sa utiahne do ústrania a hĺba nad všetkým, čo ho trápi a zraňuje a spravidla si aj predstavuje, ako bude konať voči tým ľuďom, ktorí mu krivdu zapríčinili alebo voči ľuďom vo všeobecnosti.“
Útočník zabil šesť členov rodiny. Mohlo ísť o pomstu?
„Vyzerá to tak. Strelci, ktorí konajú v amoku, zvyknú strieľať na hocikoho – to sú známe prípady napríklad z USA.
Bolo to pripravené?
„Keďže mal zbraň, ktorú nemal legálne, svedčí to o tom, že sa na to pripravoval.“ (Až po zrealizovaní tohto rozhovoru polícia informovala, že vrah mal zbrane v legálnej držbe.)
Má takýto človek nejakú psychickú poruchu?
„Väčšinou áno, zväčša je to určitá forma poruchy osobnosti. Takíto ľudia sú mimoriadne zraniteľní, citliví na vlastnú osobu, sú podozrievaví voči iným, majú sklon intenzívne prežívať skutočnú či domnelú krivdu a na základe toho sa v nich vybuduje zlosť a nenávisť voči okolitému svetu.“
Vrah mal plán, píše Roman Krpelan.
Strieľal aj na policajtov a ľudí na ulici. Spanikáril?
„Už mu bolo jedno, koho zastrelí. Spravidla sa takýto skutok končí samovraždou preto, že človek manifestuje svoju bezmocnosť riešiť problém, alebo nechce byť dolapený a trestaný. Často títo ľudia strieľajú na policajtov
v očakávaní, že sami budú zastrelení.“
Mohlo ísť o rasovo motivovaný čin?
„Ani takýto motív sa vylúčiť nedá. Pokiaľ boli obeťami Rómovia, možno ich nemal rád vo všeobecnosti, možno mu Rómovia ublížili a on to riešil takto. U nás takéto konanie z rasových dôvodov rozhodne nie je bežné.“
Išlo o bývalého vojaka. Vysvetľuje to niečo?
„U takýchto útočníkov sa neraz zistí, že inklinujú k profesiám v ozbrojených zložkách a majú radi zbrane.

Beata
Balogová
