BRATISLAV, ŽILINA. Pri odstraňovaní následkov vytrvalých dažďov a silného vetra zasahovali hasiči v Žilinskom kraji doposiaľ viac ako 30-krát.
„V Žilinskom kraji je najväčší problém v obciach Lodno v okrese Kysucké Nové Mesto a v Klubine v okrese Čadca, kde došlo k zosuvu pôdy. Naše zložky tam pomáhajú starostom s prerezávaním, uvoľňovaním a odpratávaním pri odstraňovaní následkov, aby nedošlo k ďalšiemu poškodeniu ako hrozí napríklad mostu v Klubine,“ uviedol pre agentúru SITA riadiaci dôstojník krajského hasičského riaditeľstva v Žiline Milan Rebroš, podľa ktorého situácia momentálne nie je taká vážna ako v predchádzajúcich obdobiach.
Na Kysuciach sa situácia skomplikovala, keď sa pri Ochodnici vyliala rieka Kysuca. Miestna komunikácia, ktorá spája Dunajov s Ochodnicou je opäť neprejazdná. Tak ako sa stalo už niekoľkokrát počas minulých záplav.
Hasiči mali niekoľko výjazdov k popadaným stromom a k zatopeným pivniciam. ČTK o tom dnes informoval riadiaci dôstojník krajského hasičského riaditeľstva v Žiline Milan Rebroš.
"Mali sme čerpanie vody a popadané stromy - zásahy, ktoré spôsobila prietrž mračien. Ohrozenie životov sme nezaznamenali," poznamenal Rebroš. Korytá riek budú podľa neho zrejme však ešte stúpať, keďže na severe Slovenska naďalej výdatne prší. Meteorológovia očakávajú daždivé počasie aj v najbližších dňoch.
Ľudia v Martinskom okrese však mali mali rušnú noc. Sledovali dvíhajúcu sa hladinu miestnej Valčianky a stavali hrádze z piesku. Tok Valčianky výrazne posilňuje voda z preliatej rekreačnej vodnej nádrže v známom lyžiarskom stredisku Snowland. Zaplavila aj malú časť cesty do strediska, no zatiaľ ho komunikačne neodrezala.
Vodohospodári sa chystajú zachytiť zrážky v priehradách
"Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku veľmi pozorne monitorujú situáciu a prispôsobili tomu aj prevádzkové hladiny vodných nádrží. Napríklad na Liptovskej Mare už v predchádzajúcich dňoch znížili hladinu prepúšťaním zvýšených prietokov vody pre elektráreň, takže v súčasnosti je táto priehrada naplnená zhruba na 90 percent s voľným objemom 33 miliónov kubíkov. Taktiež Oravská priehrada má na zachytenie zrážok voľný takmer 30 miliónový objem. Zvýšené prietoky vplyvom dažďa začali na ďalších miestach vážskej kaskády od Krpelian po Kráľovú už od včerajšieho večera, respektíve dnešného rána prepúšťať aj do starého koryta Váhu. Vodné nádrže vo východnej časti Slovenska, ako je Zemplínska Šírava, Domaša, Ružín a ďalšie sú taktiež naplnené pod úrovňou maximálnej prevádzkovej hladiny s rezervou pre zachytenie prípadných ďalších zrážok," ubezpečil Krno.
Na väčšine územia Slovenska hrozia povodne
Na väčšine územia Slovenska hrozia pre pretrvávajúci dážď povodne. Hydrometeorologická výstraha 3. stupňa, ktorú vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), neplatí iba pre časť stredného a južného Slovenska, kde by mala byť situácia pokojná.
Výstraha pre západ, sever a východ krajiny platí až do odvolania. Dôvodom ohrozenia sú podľa SHMÚ trvalé dažde, ktoré majú za následok vzostup hladín na vodných tokoch. Na niektorých tokoch podľa SHMÚ došlo k výraznému vzostupu vodných hladín.
Hydrometeorológovia očakávajú, že vzostup ešte bude pokračovať.
Najhoršia situácia je podľa ústavu na severe Slovenska, kde pre Kysuce a Oravu platí tretí stupeň výstrahy. Druhý stupeň je vyhlásený pre Horné Považie a Liptov a prvý stupeň platí na západnom a východnom Slovensku.
Na Slovensku má dnes byť podľa SHMÚ oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď alebo prehánky. V polohách nad 1800 metrov očakávajú meteorológovia sneženie. Slovensko tiež potrápi veterné počasie. Očakáva sa severozápadný vietor, ktorý bude prúdiť rýchlosťou 4 až 7 m/s. Neskôr miestami zosilnie na 8 m/s s nárazmi okolo 17 m/s. Na hrebeňoch hôr bude miestami prudký až búrlivý vietor.
Najvyššia denná teplota bude podľa SHMÚ 10 až 14 na juhu okolo 16 stupňov Celzia. Na horách vo výške 1500 m sa teplota vyšplhá iba na 4 stupne Celzia.

Beata
Balogová
