BRATISLAVA. Terénny tím združenia ukončil 30. augusta týždňový prieskum v okolí mesta Nowsehra na severozápade Pakistanu a pripravil plán aktivít na pomoc postihnutej oblasti, ktoré budú realizované od 1. septembra 2010.
Tím na čele s vedúcou sekcie humanitárnej pomoci a rozvojovej spolupráce združenia Marcelou Ondekovou mal za úlohu zistiť primárne humanitárne potreby vo vidieckych komunitách Ghari Baigham Shah, Kandi Taza Din, Banda Qasim Kaley a Zareen Abad.
Práve v týchto oblastiach bude združenie od začiatku septembra realizovať projekt zameraný na pomoc obyvateľom pri rekonštrukcii ich zničených obydlí a čistiacich prácach v domoch, ale aj na verejných priestranstvách pri odstraňovaní naplaveného bahna a nečistôt z ulíc a z kanalizácie. Združenie sa tiež chce podieľať na zvýšení bezpečnosti žien a dievčat v dočasných príbytkoch a na vytvorení bezpečného priestoru pre deti zo zaplavených dedín.
Už počas prieskumu humanitárnych potrieb združenie distribuovalo viac ako 9300 tabliet na čistenie vody a informovalo obyvateľov o spôsobe a dôležitosti ich použitia. Skvalitnenie prístupu k pitnej vode, sanitácia a zvýšenie informovanosti o hygiene a zdravotnej prevencii naďalej zostávajú jednou z priorít združenia v tejto oblasti.
Počas trvania projektu bude tiež distribuovaná nepotravinová pomoc postihnutým domácnostiam, najmä v podobe kuchynského náradia, posteľných prikrývok či plynových varičov.
Ešte začiatkom augusta po silných monzúnových dažďoch vyhlásilo združenie Človek v ohrození verejnú zbierku SOS Pakistan 2010. Do konca augusta sa prostredníctvom tejto zbierky vyzbieralo 5730 eur.
Monzúnové dažde, najhoršie za posledných 80 rokov, postihli celkovo viac než 17 miliónov obyvateľov. Povodňami boli postihnuté provincie Sindh, Balušistan, Punjab a provincia Khyber - Pakhtunkhwa, kde združenie Človek v ohrození distribuovalo pomoc obetiam zemetrasenia a realizovalo posthumanitárny program v rokoch 2005-2006.
Združenie bezprostredne po tohtoročnej katastrofe vyčlenilo 5000 USD zo svojho urgentného humanitárneho fondu - Klubu darcov. Tieto prostriedky boli využité v spolupráci s českým partnerom, organizáciou Člověk v tísni, ktorá do oblasti vyslala svojich koordinátorov.
V najviac postihnutých oblastiach okolo Péšaváru partnerská organizácia od 1. augustového týždňa zaisťovala dodávky pitnej vody a zabezpečovala čistenie odvodňovacích kanálov, čím umožnila obyvateľom návrat do zaplavených obcí. Organizácia realizovala aj distribúciu stanov, prikrývok a ďalšieho materiálu.
TASR o tom dnes informovala Katarína Ďurovková, projektový manažér Občianskeho združenia Človek v ohrození.