Masahikovými očami: Campbellova polievka a mačanka
Majster pop artu Andy Warhol bol v Japonsku jedným z najvplyvnejších a najznámejších amerických umelcov. Pamätám si, že všetci trendy ľudia mali vo svojej izbe zavesené aspoň jedno jeho dielo. Mnohé práce vznikli použitím vecí každodennej potreby.
Juraj Šebo: Z bigbítu mám dodnes zimomriavky
Päťdesiate roky v Československu stelesňuje budovateľ, šesťdesiate boli zlaté, po nich prišla normalizácia. Každej z týchto dekád JURAJ ŠEBO venoval knihu a ukázal, že dejiny nie sú len dátumy z učebníc.
Dá sa čítať ušami?
Vo svete bežná vec, u nás stále skôr rarita. Zvuková kniha. Mnohí o nej už iste počuli, no už menej je tých, čo tento produkt poznajú, dokonca kupujú a počúvajú. Kde sa na audioknihy chodí a prečo by ich ľudia mali chcieť?
Z lesa do špajze
Les bol potechou, ochranou i komorou našich predkov. Dnes sa jeho funkcia stráca. Kam to spejeme?
Školská taška - Začínala ako špagát
Časy, keď všetci nosili hnedé kožené tašky s dvoma vreckami vpredu a dvoma remienkami na chrbát, pôsobia dnes ako vystrihnuté z učebníc dejepisu. Pritom nehovoríme o dávnej minulosti.
Epopeja na obtiaž?
Zatiaľ čo na Slovensku vyvoláva vášne socha Svätopluka, v Čechách majú problém podobný, no podstatne väčší. Dvadsať veľkorozmerných plátien Alfonsa Muchu, nazvaných Slovanská epopeja sa má sťahovať – no zatiaľ nikto nevie kam a kedy.