Pre šialenca, ktorý vyvraždil rodinu, bola streľba koníčkom. Rasový motív polícia nepotvrdila, išlo
vraj skôr o susedský spor.
BRATISLAVA. Masový vrah Ľubomír Harman najskôr strieľal športovo. Bol členom zväzu vojakov v zálohe a podľa jeho prezidenta Miroslava Jánoša strieľal priemerne.
„Vlani sa zúčastnil na kvalifikačných pretekoch, skončil s priemernými výsledkami," povedal Jánoš. Tento rok ho už na žiadnej súpiske nenašiel. „Zrejme sa už neprihlásil."
Harman podľa Jánoša pôsobil normálne, nie ako šialenec. ,,Vlastnil zbrojný preukaz, takže musel mať potvrdenie od lekára, že je v poriadku. My už psychický stav našich členov neskúmame."
Jánoš šéfuje Slovenskému zväzu vojakov v zálohe, Harman bol podľa neho členom jedného z 23 klubov v Bratislave. Tam športovo strieľal z československého samopalu vzor 58, ktorým neskôr zavraždil siedmich ľudí a potom si strelil do hlavy.
Vrah vyvraždil rodinu v byte a potom strieľal na všetko, čo sa hýbalo.
Bol bez práce a bez ženy Kto bol strelec Ľubomír Harman sa narodil 31. marca 1962,
pochádzal z usporiadanej rodiny, jeho rodičia ešte žijú, má sestru a brata,
žil sám, nikdy nebol ženatý, l nikdy nebol profesionálnym vojakom, absolvoval základnú vojenskú službu (1981 až 1983),
od 1. augusta 2008 bol nezamestnaný, dovtedy vystriedal štyri zamestnania
venoval sa športovej streľbe,
samopal vlastnil od 8. apríla 2005.
Harman bol dva roky bez práce a za ten čas sa podľa polície venoval najmä streleckému koníčku.
„Plne sa venoval záujmovej činnosti, v klube pôsobil ako aktívny člen, zúčastňoval sa na schôdzach," informoval policajný prezident Jaroslav Spišiak. Nikomu sa nezdôveril, že by mal problémy so susedmi, na ktorých zaútočil. Pôsobil nekonfliktne a veľa nehovoril.
„V 90. rokoch pracoval v štyroch firmách, kde pôsobil dojmom kvalitného pracovitého človeka, ktorý si plní pracovné povinnosti, ako sa od neho očakáva," hovorí Spišiak. Pôvodné informácie, že Harman bol profesionálny vojak, sa podľa neho nepotvrdili.
Harman podľa Spišiaka pochádzal z usporiadanej rodiny, nikdy nepôsobil agresívne. V byte býval sám od roku 1989. Bol slobodný. Vražednú zbraň mal v legálnej držbe spolu s ďalšími piatimi zbraňami.
Samopal si mohol prerobiť Strelec bol držiteľom zbrojného preukazu skupiny E, teda mohol vlastniť aj samopal, na športové účely. V takomto prípade je zbraň upravená na streľbu jednotlivými ranami, nie dávkou.
Polícia zisťuje, či vražednú zbraň neprerobil. Svedecké výpovede aj policajtov totiž naznačujú, že strieľal dávkami. Samopal vzor 58 funguje na také isté náboje ako kalašnikov. Je mimoriadne účinný, stojí okolo 300 eur.
Polícia nespresnila, z čoho Harman žil. Nešlo však podľa nej o trestnú činnosť, nemal ani úvery či dlhy.
Viacerí susedia z Devínskej Novej Vsi hovorili, že si mohol zarábať fuškami. „Bol údržbár," povedal jeden z nich.
Starosta: Nebol problémový Starosta Vladimír Mráz ani miestna polícia nikdy na Harmana nedostali sťažnosť. „Nemali sme s ním nejaké správne konanie, ani neprišiel na miestny úrad z titulu nejakých nepríjemností," hovorí Mráz.
Potvrdzuje to aj pôchodzkar z miestnej polície Ján Osvald. „Ja som ho ani nepoznal. Problémy neboli ani s tými občanmi, ktorých napadol," povedal. Osvald sa zúčastnil aj na policajnom zásahu proti Harmanovi, o prípade viac hovoriť nechcel, keďže nie je ukončené vyšetrovanie.
Polícia rasový motív v prípade vraždy rodiny nepotvrdila, išlo vraj skôr o susedské spory.
Keď Harman žiadal o zbrojný pas, prešiel psychotestami, tie však podľa psychológa Tibora Hrozáňa neodhalia všetko. „Poukážu len na aktuálny stav."
Hrozáň si myslí, že Harmanova agresivita rástla postupne. „Konfliktná situácia so susedmi pravdepodobne menila jeho myseľ a emočné prežívanie do tej miery, že sa začali odkrývať aj jeho iné stránky."
K jeho odhodlaniu spáchať masovú vraždu podľa Hrozáňa prispelo, že žil osamelo.
„Nebol zrejme suverénny človek, aby si sám dokázal poradiť so situáciou."

Beata
Balogová
