BANSKÁ BYSTRICA. Minister vnútra Daniel Lipšic z KDH chce sprísniť legálne vlastníctvo zbraní. Po novele zákona o zbraniach a strelive už nebudú môcť vlastniť automatické zbrane ani športoví strelci a zberatelia. Terajší legálni majitelia zbraní budú musieť povinne absolvovať psychotesty každých päť rokov.
Pripravovaný zákaz držania automatických zbraní a ich odovzdanie znepokojili športových strelcov aj zberateľov. Na avizované povinné testy však zareagovali pozitívne niektorí športovci aj samotní psychológovia.
Predseda Klubu praktickej streľby najlepších z Nitry Jozef Gajdošík označil ministrovu reakciu na tragédiu v Devínskej Novej Vsi za unáhlenú, „možno až hysterickú". Zákaz držania automatických zbraní upravených na športové účely považuje za diskrimináciu športovcov.
„Športová streľba je nádherný šport, ale bezpečnosť občanov je prvoradá a oveľa prioritnejšia," povedal Lipšic.
Športovci nie sú nebezpeční, takých treba hľadať inde
„Keby takýto zákon prijali, bol by to problém. Športová streľba je šport ako každý iný. V tejto disciplíne sa organizuje dosť veľa pretekov," povedal Gajdošík. „Ťažko povedať, koľko športových strelcov vlastní upravenú automatickú zbraň. Len naši členovia ich majú približne desať až pätnásť. Aj v zahraničí sa používajú na športové účely dlhé guľové zbrane, napríklad M-15 či M-16."
Minister podľa neho nemôže jeden prípad zovšeobecniť. „Potenciálne nebezpečenstvo je v úplne iných vrstvách ako medzi športovcami, na tie by sa mali zamerať," hovorí.
Prezident Slovenského zväzu vojakov v zálohe Miroslav Jánoš si myslí, že zrušenie spomínaných typov zbraní bude znamenať koniec ich športovej činnosti. „Vlastníctvo samopalu, aký mal aj vrah, je u športových strelcov bežné," hovorí Jánoš. Veľa podľa neho nevyriešia ani psychotesty. „Pravidelné prehliadky tu už boli, nakoniec sa zrušili, lebo nemali výsledky."
Marián Debrovský, konateľ bratislavskej spoločnosti Deas Arms, ktorá sa zaoberá aj predajom upravených zbraní pre zberateľov, tvrdí, že prešlo len niekoľko minút od tlačovej besedy ministra Lipšica a telefonovalo mu veľa znepokojených zberateľov a športovcov. „Nedá sa všetko šiť horúcou ihlou. Bude treba hľadať nejaký kompromis. Ak bude prijatý zákon, budeme ho musieť rešpektovať," povedal.
Ohlasované povinné psychotesty považuje 1. viceprezident Slovenskej komory psychológov Karol Kleinmann za dobré rozhodnutie.
„Psychológovia už dlhý čas čakajú, že niečo takéto príde. V prípade zbraní, nie je možná taká benevolencia, aká bola doteraz," povedal.
Psychotesty za 30 eur
Kleinmann si spomína na začiatok 90. rokov, keď boli psychologické testy povinné pre každého držiteľa zbrane. Psychológovia v rokoch 1993 až 1995 preverili okolo 180tisíc majiteľov zbraní. Vláda potom povinné psychotesty zrušila. Jedným z argumentov bolo údajne to, že sú drahé. Psychotesty platné päť rokov stáli okolo 30 eur.
„Pri preverovaní neprešiel približne každý tretí civilný držiteľ zbrane. Nič nefunguje na sto percent, ale podstatnú časť potenciálne nebezpečných držiteľov sme eliminovali," povedal Kleinmann.
S psychotestmi súhlasia športoví strelci. „Mohli by sa robiť aj každé tri roky alebo aj každý rok, aby sa podchytilo potenciálne nebezpečenstvo," povedal Gajdošík.

Beata
Balogová
