BRATISLAVA. Finančné zdroje, ktoré sú potrebné na odškodnenie následkov povodní, vláda podľa premiérky Ivety Radičovej nebude presúvať z oblasti vedy, výskumu a vzdelávania. "To by sa nám len vrátilo, napokon školy boli tiež poškodené," konštatovala po dnešnom rokovaní vlády Radičová.
Všetkým rezortom zadala rovnakú úlohy, a to nájsť finančné rezervy, ktoré by pomohli pri odstraňovaní následkov povodní. "Plne rešpektujem to, kde v rezortoch takéto rezervy nie sú. Budeme sa preto snažiť použiť aj nečerpané zdroje z eurofondov. Napríklad v rezorte životného prostredia bolo vyčerpaných len 0,5 %, takže tam je momentálne dostatok finančných prostriedkov," vysvetlila Radičová a dodala, že obce už potrebné projekty pre EÚ pripravujú.
Premiérka uviedla, že doposiaľ už vláda z rozpočtu vyčlenila 53 miliónov eur na pomoc obciam postihnutých povodňami. "Neustále hľadáme zdroje. Pripravujeme program prevencií, ktorý by mal byť spustený v októbri tohto roka. Minister financií to už zapracúva aj do rozpočtu na budúci rok," uzavrela Radičová.
Minister pôdohospodárstva, životného prostredia a regionálneho rozvoja Zsolt Simon (Most-Híd) našiel spôsob znovurozdelenia zdrojov na protipovodňové aktivity z operačných programov. Dva ďalšie rezorty (školstva a zdravotníctva) tvrdia, že z ich operačných programov sa na povodne peniaze použiť nedajú. Šéf rezortu dopravy uviedol, že peniaze už jeho ministerstvo dalo a o ďalšie sa ešte môže pokúsiť požiadať EÚ.
"Nie je to tak, že žiaden z rezortu nenašiel rezervy, pretože existuje materiál o realokácii finančných prostriedkov na odstraňovanie následkov povodní," uviedol dnes po rokovaní vlády Simon s tým, že materiál, o ktorom hovorí, je už pripravený, no na dnešné rokovanie kabinetu zaradený ešte nebol. "Bude predmetom budúceho rokovania vlády," doplnil.
Poznamenal, že v rámci životného prostredia preskupil rezort niektoré operačné programy, čo by malo priniesť finančné prostriedky na protipovodňové opatrenia. "Nebudeme kresliť za 22 miliónov eur mapy povodňových aktivít, bude to len polovičná čiastka, 10 miliónov dáme na posilnenie prevencie," priblížil minister.
Zdroje sa podľa neho dajú uvoľniť aj v súvislosti so systémom POVAPSYS, ktorý Simon považuje za naddimenzovaný. "Osobne si myslím, že sa to dá zvládnuť aj za nižšiu sumu. Opäť sa čiastka presunie," povedal. Doplnil, že sa rovnako pripravuje aj materiál z dodatočných zdrojov, ktoré SR dostala z EÚ.
"V tých 137 miliónov ešte zostáva 28 miliónov na rozdelenie. Z toho 8,2 milióna pôjde do OP Cieľ Bratislava, pretože to je naša povinnosť. A 20 miliónov na preventívne protipovodňové opatrenia, to, čo navrhuje aj splnomocnenec vlády pán Martin Kováč," vysvetlil Simon. Celkovú sumu, ktorá by sa realokáciou mala získať, zatiaľ povedať nevie. "Ešte som to nepočítal a nerád by som uviedol nesprávne číslo," uzavrel.
Na riešenie protipovodňových aktív ale nemožno podľa rezortu zdravotníctva využiť peniaze z Operačného programu zdravotníctvo. "Na tento operačný program bol po prvé najmenší objem peňazí a po druhé je nakontraktovaných už 94,27 percenta všetkých zdrojov, ozrejmil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Poznamenal, že rezort by veľmi rád pomohol, ale už naozaj nie je z čoho.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR síce vo svojich operačných programoch prostriedky nenašlo, no upozorňuje, že na realizáciu protipovodňových aktivít možno využiť časť z dodatočných 138 miliónov eur. Tie boli Slovensku pridelené v zmysle medziinštitucionálnej dohody medzi Európskym parlamentom, Európskou radou a Európskou komisiou o rozpočtovej disciplíne a riadnom finančnom hospodárení v roku 2010. "Napríklad prostredníctvom zvýšenia alokácie operačného programu Životné prostredie, v rámci ktorého je už vecne definovaná prioritná os so zameraním na protipovodňové aktivity," vysvetlil rezort v informácii.
Rezort dopravy tvrdí, že už finančné prostriedky mestám a obciam, ktoré boli postihnuté povodňami, poskytol. Ministerstvo sa však podľa šéfa rezortu dopravy Jána Figeľa ešte môže o ďalšie peniaze uchádzať v rámci operačného programu Doprava.
Figeľ uviedol, že finančné zdroje či už z rezervy vlády, alebo navýšených finančných prostriedkov za obdobie rokov 2007 až 2009 už uvoľňujú. "Ide o sumu 138 miliónov eur. Veľká časť z týchto peňazí pôjde na záležitosti po povodniach, teda na opravu ciest a železníc," povedal po dnešnom rokovaní vlády Figeľ.
V takzvanej prioritnej osi 5 v rámci operačného programu Doprava by rezort ešte mohol uvažovať o novom prerozdelení zdrojov na modernizáciu alebo potrebné úpravy ciest prvej triedy. "Na to je určený tento program, takto je dohodnutý z Európskou komisiou," spresnil minister, ktorý zároveň uviedol, že práve tieto peniaze by mohli byť využité na opravu spomínaných ciest zničených povodňami.