Viaceré školy na juhu Slovenska si vyložili vlastenecký zákon po svojom.
DUNAJSKÁ STREDA, KOMÁRNO. V niektorých školách s vyučovacím jazykom maďarským sa napriek vlasteneckému zákonu v prvý školský deň nič nezmenilo. Riaditelia so zákonom nesúhlasia, dávajú to jasne najavo.
V niektorých prípadoch na steny vyvesili okrem predpísaných slovenských štátnych znakov aj maďarské. „Slávnostné otvorenie školského roka sa u nás odohralo podľa doterajších tradícií. Žiadna hymna sa nehrala ani predtým, ani teraz,“ povedala Andrea Győző, riaditeľka Základnej Školy Mihálya Katonu v Búči v okrese Komárno.
Zákon považuje riaditeľka za zbytočný a zlý, hymna sa podľa nej nehodí na otvorenie školského roka, ale na štátne sviatky. „Zatiaľ sme nevyvesili ani vlajky a texty preambuly, mali sme dôležitejšie úlohy,” hovorí.
Hymnu včera nehrali ani v Základnej Škole Ármina Vámbéryho v Dunajskej Strede.
V Gymnáziu Jánosa Selyeho v Komárne síce hymnu zahrali, štátne symboly však na stenách nemajú – podľa riaditeľa mešká dodávateľ. Text maďarskej štátnej hymny a vlastenecká báseň Szózat je však na stenách každej učebne.
Nová koalícia avizovala, že chce meniť zákony, ktoré obmedzujú menšinové práva. Zákon o štátnych symboloch však nemenovala. Minister školstva Eugen Jurzyca ani premiérka Iveta Radičová (obaja SDKÚ) dôvod na zmenu nevidia. Školy bude kontrolovať inšpekcia aj župy.
Nie sú peniaze, nie sú symboly
Základná škola na Moskovskej ulici v Banskej Bystrici nedodržala vlastenecký zákon. Nemá totiž peniaze ani na papier a bežnú prevádzku.
BANSKÁ BYSTRICA. „Toto dosiahol bývalý minister Mikolaj svojím nezmyslom o štátnych symboloch v školách. Školy nemajú peniaze, nemohlo to inak dopadnúť. Toto si stopercentne zapamätajú všetky deti,“ hovorí otec druháka počas otvorenia školského roku v Základnej škole na Moskovskej ulici v Banskej Bystrici.
Veľkú štátnu zástavu vytŕčajúcu zo zeleného kvetináča z umelej hmoty práve prinášal na plniaci sa školský dvor zamestnanec školy.
Hymna z CD, prázdne steny
Riaditeľka jednej z najúspešnejších škôl v meste Marta Melicherová sa pripravovala ráno na otvorenie školského roku. Nemá peniaze, nemá symboly. Povinnú preambulu ústavy, text hymny, štátny znak a zástavu umiestnili aspoň vo vestibule školy.
„V každej z viac ako štyridsiatich tried máme len štátne znaky. Sme štátna škola, nie sú peniaze. Školský rok otvárame hymnou,“ hovorí.
Po privítaní prvákov a formalitách otvára riaditeľka Melicherová školský rok štátnou hymnou z CD prehrávača. Niektorí z vyšších ročníkov spievajú, mladík s bielym klobúčikom na hlave si drží pravú ruku na srdci a sem tam sa smeje. Mladšie ročníky sprevádzajú koniec hymny potleskom a postupne sa presúvajú do tried.
„Text hymny? Jasné, že poznám,“ hovorí staršia zo žiačok. Pre istotu pridáva Nad Tatrou sa blýska... a hneď za tým so smiechom Slovenskooooo. „Nejaké obrázky máme v triede, ale prezident....? To je ten fúzatý, že? Nie, toho som nevidela,“ dodáva.
V triedach skutočne visia len štátne znaky. Na obrazy prezidenta, texty hymny, preambulu ústavy a vlajky nezostali peniaze. Len štátne znaky pre školu na Moskovskej vychádzajú na asi 200 eur. Zvyšok ďalších približne 500 eur. Škola, ktorá nemá na papier a učiteľom chýbajú centrofixy na písanie na tabule, si to nemôže dovoliť.
Čakajú na pomoc mesta
„Každý mesiac sme v mínuse. Dlhujeme tisíce za teplo. Učiteľom sme museli obmedziť kopírovanie materiálov, nemáme tonery do tlačiarní, nemáme ani na papier,“ vysvetľuje situáciu riaditeľka školy so 430 žiakmi.
Vedenie školy poskytlo informácie o nutných nákladoch na štátne symboly Krajskému školskému úradu. Dúfali, že dostanú nejakú účelovú dotáciu, ale nestalo sa.
„Riaditelia základných škôl sme sa dohodli so zriaďovateľom, s mestským úradom, že mesto centrálne objedná symboly. Pri väčších množstvách to bude stáť menej. My to potom zaplatíme,“ dodáva Melicherová. Kedy to bude, zatiaľ nevie.
Základná škola na Moskovskej ulici patrí medzi najkvalitnejšie mestské základné školy. V testovaní deviatakov dosahujú výsledky, ktoré sú v slovenčine aj v matematike vždy nad celoslovenským priemerom. Školu ocenili ministri aj prezident republiky. Zapojení sú v európskom programe Premena tradičnej školy na modernú.Daniel Vražda
Autor: vkm, la, vps

Beata
Balogová
