BRATISLAVA. Česká republika čelí obrovskému korupčnému škandálu, ktorého stopa zrejme vedie aj na Slovensko. Do kauzy je podľa denníka Mladá fronta Dnes zapletený aj podnikateľ Miroslav Výboh, ktorý má blízko k expremiérovi Robertovi Ficovi (Smer).
Dnes už bývalý námestník ministra obrany Jaroslav Kopřiva (KDÚ-ČSL) mal za províziu vybaviť nákup 25 mínometov pre českú armádu za približne 120 miliónov eur od fínskej zbrojovky Patria. O detailoch obchodu rokoval priamo so zástupcom firmy Stanislavom Marešom aj s českým lobistom Jozefom Jindrom.
Podnikateľ Výboh tvrdí, že s kauzou nákupu mínometov nemá nič spoločné. „Táto téma je pre mňa úplne neznáma. Aktéri uvedení v článku ma v súvislosti s touto problematikou nikdy nekontaktovali. Nebol som ani na žiadnom stretnutí,“ povedal SME.
Fiktívna dohoda
Jedna zo schôdzok, na ktorej sa bavili o percentách z pripravovaného obchodu, sa konala 5. mája 2010 v Bratislave. Mladá fronta Dnes hlavných aktérov kauzy pol roka sledovala, fotila aj nahrávala. Kopřiva s Jindrom sa podľa denníka stretli aj s Výbohom. Ten mal zabezpečiť súhlas Ficovej vlády s nákupom šiestich mínometov spolu s Českou republikou.
Slovensko by pritom v skutočnosti nekúpilo nič. No keďže formálne by išlo o spoločný, česko-slovenský projekt, Ficova vláda by týmto krokom českej strane umožnila nakúpiť mínomety bez súťaže. Kopřiva s Marešom mali na fiktívnom obchode záujem aj po voľbách, s Výbohom sa mali stretnúť v priebehu tohto mesiaca.
Výboh je obchodníkom so zbraňami. Jeho firma Willing vyhrala prvý väčší tender na ministerstve obrany v čase, keď ho viedol nominant Smeru František Kašický. Išlo o zákazku za takmer osem miliónov eur na dodávku balistických prilieb.
Výboh v minulosti priznal, že si tyká s Ficom, sprevádzal ho aj na zahraničnej ceste v Líbyi. Riaditeľ spoločnosti Willing Ivan Šubrt bol zase s expremiérom v Izraeli. Bývalá vláda ho dosadila aj do orgánov Martinskej teplárenskej – spolu s Tiborom Dzúrikom, okresným predsedom Smeru.
Fico mlčí
Fico na otázky, aký je jeho vzťah s Výbohom, kedy sa zoznámili, pri akej príležitosti si potykali, prečo ho zobral do Líbye, a či mu pomohol pri uzatvorení kontraktov v tejto krajine, neodpovedal. Rovnako nepovedal, či hovoril s Výbohom, alebo s bývalým ministrom obrany Jaroslavom Baškom (Smer) o možnosti, že Slovensko by vstúpilo do fiktívneho nákupu mínometov pre českú armádu.
Baška tvrdí, že rezort pod jeho vedením o spoločnom nákupe mínometov s Českou republikou nikdy nerokoval. Priznal však, že európske smernice umožňujú spoločný postup viacerých krajín pri obstarávaní vojenského materiálu. Slovensko takto spolupracovalo s Českou republikou pri nákupe ľahkých obrnených vozidiel Iveco za vyše 3,6 miliardy českých korún.
Z rozhovorov lobistov:
Mareš: Je reálne, že by sa to naštartovalo ešte tento rok?
Jindra: Myslím, že áno. Česi by kúpili tri a Slováci by si tiež objednali tri. Dôležitosť toho spojenia je, že sa nemusí robiť výberové konanie. Ten Miro (Výboh, pozn. red.) tomu rozumie, ale nevie sa dohodnúť u nich doma, pretože tam nejde nič. Nikto si teraz nezoberie na tričko, aby podpísal nejakú zmluvu, ani rámcovú.
Mareš: Je nejaká nádej na ten československý strategický program?
Kopřiva: Tak náš kontakt tam behá s Ficom... Ja sa Jozefa spýtam, či prežil, ale tam je teraz minister obrany, ktorý viedol nejaké Tesco, alebo niečo také. Celá Ficova garnitúra zmizla a všetky tie veci boli naviazané akoby na nich.
Mareš: Myšlienku česko-slovenského projektu ale zatiaľ nepochovávame...
Kopřiva: Ja by som ju nepochovával... Zostali nám len tí Slováci, aby sme s nimi hrali toho betla. My to stále môžeme, pretože oni Slováci majú úplné hov.. To je, samozrejme, zase politické rozhodnutie, povedať im, kúpte mínomety, veď oni majú holú pr..l, nič nekúpia. Oni majú len dve funkčné stíhačky.
MF Dnes

Beata
Balogová
