Bratislava 24. mája (TASR) - Pozornosti venované pacientmi zdravotníckemu personálu nemožno charakterizovať ako všeobecný prejav korupcie. Ich výška dosahuje v priemere 500 Sk a navyše iba asi päť percent pracovníkov si takéto darčeky priamo vyžaduje.
Tvrdil dnes v zákonodarnom zbore minister zdravotníctva Roman Kováč pri uvádzaní správy o konkrétnych protikorupčných opatreniach na ministerstve zdravotníctva.
Za rovnako nebezpečný ako fenomén korupcie označuje Kováč aj apriórne paušalizovanie a prezentácie odsudzujúcich predsudkov po vlastných neúspešných činoch. Pohľad na korupciu v zdravotníctve sa v spoločnosti podľa prieskumov verejnej mienky nemení, v roku 2000 o tom bolo presvedčených 66,8 percenta respondentov prieskumu Štatistického úradu SR. Takýto názor si však vyžaduje podrobnú analýzu o prejavoch a dopadoch korupcie, medzi ktorej základné znaky patrí osobné obohatenie sa. Poskytovanie darov sa v rezorte až na výnimky nesnúbi so zneužitím funkcie. Tvrdiť, že väčšina lekárov je skorumpovaná je podľa ministra vážnou urážkou lekárskeho stavu, povedal.
Finančná výška darov poskytovaná pacientmi bola podľa prieskumov veľmi variabilná, od 20 Sk až do 100 tisíc korún. Priemerná cena "pozornosti personálu" sa pohybuje v rozmedzí od 100 do 500 Sk počas pobytu v nemocnici. Podľa rovnakého prieskumu činila výška úplatku pri prijímaní na vysoké školy viac než 6000 Sk.
Minister zdravotníctva Kováč považuje v boji s korupciou za nutné presne definovať jej princípy, jednoznačné určenie nedostatkov systémov a miesta jej potenciálneho výskytu. V rezorte sa opatrenia antikorupčného boja sústreďujú na presadenie troch princípov - minimalizáciu subjektívneho rozhodovania, transparentné zverejňovanie rozhodnutí a decentralizáciu rozhodovania.
Za možné miesto prejavov korupcie sa v rezorte považuje aj udeľovanie licencií a povolení, schvaľovanie žiadostí na nákup prístrojovej techniky a proces privatizácie zdravotníckych zariadení. Kováč k takýmto v očiach laickej verejnosti problémovým okruhom zaradil aj kategorizáciu liekov a výberové konania v personálnej oblasti a v komplexe verejného obstarávania.
V záujme zabezpečenia transparentnosti činnosti ministerstva budú už v najbližšom období na internetovej stránke verejnosti zverejnené podstatné údaje. Napríklad zoznam platných povolení, zoznam členov kategorizačných komisií a zápisnice z rokovania orgánov, zoznam zariadení, ktorým boli pridelené financie na investície, ako aj informácie o základných privatizačných projektoch. Ministerstvo skvalitní vlastný informačný systém, pričom veľkú pozornosť venuje sprehľadneniu finančných tokov jednoznačným definovaním základnej zdravotnej starostlivosti hradenej z poistenia. Medzi konkrétne protikorupčné opatrenia Kováč zaradil aj zverejnenie vydaných alebo zrušených povolení na využívanie prírodných liečivých zdrojov, evidenciu všetkých druhov žiadostí, kontrolu systému rozhodnutí o zdravotníckych pomôckach a liekoch uhrádzaných aj na základe poistenia.
*pm rč